24 ciekawostki o Olsztynie
Olsztyn ciekawostki i informacje o Olsztynie. Co warto zobaczyć? Historia, zabytki, atrakcje Olsztyna
Miasto Olsztyn
1) Ponad 170-tysieczny Olsztyn, to stolica województwa warmińsko-mazurskiego.
2) Z Olsztyna do Warszawy jest 212 km, do Kaliningradu 131 km, a do Wilna 408 km.
3) Przez Olsztyn przepływają cztery rzeki: Łyna, Wadąg, Kortówka i Skanda. W granicach miasta jest 15 jezior, w tym 13 mających minimum 1 ha powierzchni. Na terenie miasta są też 2 rezerwaty przyrody: Mszar i Redykajny.
4) Niemiecka nazwa Allenstein pochodzi od słowa alna (łania). Polacy miasto nazywali: Holstin, potem Olstyn, wymawiając jako: Olsztyn.
Olsztyn ciekawostki z historii
5) Olsztyn w 1346 r. był w obrębie państwa krzyżackiego. Dwa lata później zdecydowano, że stanie tu zamek.
6) Do bitwy pod Grunwaldem (1410 r.) Olsztyn wystawił chorągiew rycerzy, a po przegranej bitwie Olsztyn poddał się królowi Władysławowi Jagielle. W kolejnej wojnie (1414 r.) Olsztyn został zniszczony przez wojska Jagiełły.
7) W latach 1457-1458 biskupem warmińskim był Eneasz Sylwiusz Piccolomini, późniejszy papież Pius II 1458-1464.
8) 3 lutego 1807 r. w czasie wojen napoleońskich w Olsztynie zatrzymał się cesarz Napoleon Bonaparte. W 1635 r. przebywał tu król Władysław IV Waza.
Olsztyn ciekawostki o zabytkach
9) Wśród zabytków Olsztyna warto wymienić:
- – gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z II połowy XIV wieku,
- – fragmenty murów miejskich z Wysoką Bramą z XIV wieku,
- – XIV-wieczne kościoły: św. Wawrzyńca i konkatedrę pw św. Jakuba.
10) Olsztyński ratusz wzniesiono w XIV wieku. Po pożarze został odbudowany w latach 1623-1624.
Co zobaczyć w Olsztynie – ciekawe miejsca
11) Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne znajduje się przy Alei J.Piłsudskiego. Otwarto je w 1973 r., w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To drugie co do wielkości planetarium w Polsce.
12) Od 1979 r. w wieży ciśnień zbudowanej w 1897 r. mieści się Obserwatorium Astronomiczne. Z tarasu można obserwować panoramę miasta.
13) W Olsztynie jest siedem uczelni wyższych, teatry (w tym Teatr im. Stefana Jaracza), Filharmonia Warmińsko-Mazurska, a także muzea.
14) Największe muzeum Olsztyna, to Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w Zamku Kapituły Warmińskiej. Jest tu m.in. tablica astronomiczna wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika w 1517 roku. Kopernik mieszkał w Olsztynie w latach 1516-1521, pełniąc funkcję administratora kapituły warmińskiej.
15) Najwyższą konstrukcją w Polsce jest 360-metrowy maszt w Pieczewie, dzielnicy Olsztyna. Są na nim nadajniki telewizyjne i radiowe.
16) W budynku Książnicy Polskiej w Olsztynie (plac Jana Pawła II) znajduje się jedna z najstarszych wciąż działających wind osobowych w Europie. Zamontowano ją prawdopodobnie ok. 1910-1912 roku, gdy zbudowano kamienicę.
Olsztyn ciekawostki
17) Symbolem Olsztyna jest Baba pruska. Jej kamienna postać stoi na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Podobno aby poczuć przepływającą energię, należy oprzeć się o nią plecami.
18) W Olsztynie Mikołaj Kopernik ustalił, kiedy następuje równonoc wiosenna czyli kiedy zaczyna się pierwszy dzień wiosny. W mieście jest szereg miejsc przypominających o Koperniku. Jednym z nich jest “Ławeczka Kopernika” przed wejściem do zamku.
19) W Olsztynie, w dzielnicy Pieczewo znajduje się prawdopodobnie najwyższy obiekt w Polsce: maszt radiowo-telewizyjny, którego wysokość wynosi 360 metrów.
20) Rondo przy Placu Pułaskiego jest jednym z niewielu rond w Europie, gdzie na środku umiejscowiony jest parking i toaleta miejska, a samo rondo ma kształt prostokąta.
21) Kilkadziesiąt lat temu po ulicach Olsztyna jeździły trolejbusy. Po wojnie na krótko wznowiono ruch trolejbusowy.
22) Największe olsztyńskie jezioro Ukiel (zwane Krzywym) na 412 hektarów powierzchni oraz 43 metry głębokości.
23) Niemal 15% powierzchni Olsztyna zajmuje Las Miejski. To podobno największy kompleks leśny w granicach miasta, w Europie.
24) W Olsztynie kręcono szereg filmów, w tym “Stawkę większą niż życie”.
Olsztyn ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com