Ciekawostki o Lubinie
Z czego słynie Lubin ciekawostki i najważniejsze informacje o Lubinie w skrócie. Miasto na Dolnym śląsku
Miasto Lubin
1) Lubin, to ponad 70-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Jest tu siedziba powiatu lubińskiego i gminy wiejskiej Lubin.
2) Z Lubina jest 22 km od Legnicy, 69 km od Wrocławia i 76 km od Zielonej Góry.
3) Nazwa Lubin nawiązuje do słowa “lubić”. Obecna nawa miasta funkcjonuje od 1946 roku. Wcześniej używano nazwy Lubień i Lubiń.
4) W Lubinie siedzibę ma założony w 1961 r. KGHM Polska Miedź. To jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie.
Lubin ciekawostki z historii
5) Na terenie dzisiejszego Lubina i okolic odkryto kilka cmentarzy z epoki brązu oraz epoki żelaza, związanych z kulturą łużycką. Przy drodze do Śninawy w 1941 r. odkryto grób szkieletowy, prawdopodobnie z epoki paleolitu czyli sprzed czterech tysięcy lat.
6) Lubin prawa miejskie uzyskał w 1295 roku. Nazwa Lubyn pojawiła się w łacińskim dokumencie z 1246 roku. Wcześniej Lubin wymieniono w bulli papieskiej, pochodzącej prawdopodobnie z 1155 roku.
7) Przez 200 lat Lubin był księstwem. Od 1349 r. pierwszym władcą księstwa była Ludwik I Brzeski, a ostatnim Anna Pomorska, rządząca księstwem do swej śmieci w 1500 roku.
8) W wyniku II wojny światowej Lubin stracił 80% swej zabudowy, a niemieckojęzyczna ludność po wojnie miasta została wysiedlona. Przy ul. Curie-Skłodowskiej i przy ul. Odrodzenia postawiono pomniki ku czci poległych żołnierzy radzieckich biorących udział w wyzwoleniu miasta, w lutym 1945 r.
9) 31 sierpnia 1982 r. miała miejsce zbrodnia lubińska. Milicja Obywatelska wraz z ZOMO stłumiła pokojową demonstrację przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Zginęły 3 osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. W 10. rocznicę tego wydarzenia przy Wzgórzu Zamkowym w Lubinie odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar.
Lubin zabytki
10) Gotycki kościół Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kołłątaja 4) zbudowano w połowie XIV wieku. Potem był przebudowywany. XVIII-wieczny, barokowy ołtarz został tu przywieziony po II wojnie światowej z kościoła w Legnickim Polu.
11) Stojący przy lubińskim rynku budynek ratusza wzniesiono w 1768 roku, w stylu barokowym. W XIX w. został przebudowany. Po zniszczeniach wojennych w 1945 r. został odbudowany w 1950 roku. Obecnie budynek jest siedzibą prezydenta miasta i rady miejskiej. Od 2016 r. działa w nim również Muzeum Historyczne w Lubinie.
12) Na wzgórzu zamkowym w Lubinie stał niegdyś zamek, wzniesiony w XIV wieku. Do dziś zachowała się kaplica zamkowa, stojąca przy ul. Piastowskiej. Zanim zbudowano zamek, na wzgórzu stał drewniany gród obronny.
13) Z czasów średniowiecza w Lubinie zachowały się fragmenty murów obronnych. Kiedyś miasto otaczały kamienno-ceglane mury wysokie na 4-5 metrów i grube na 2-1,5 metra.
14) Zachowała się także kwadratowa baszta przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej, która od XV wieku pełni funkcję dzwonnicy.
15) W XIV wieku wzniesiono Basztę Głogowską, która stoi obecnie przy lubińskim rynku. Początkowo miała 10, potem 20 metrów wysokości. Pewnie zostałaby rozebrana, ale w XVII i XVIII wieku było w niej więzienie. W 1945 r. baszta została poważnie uszkodzona. Obecnie w jej wnętrzu są siedziby kilku organizacji.
16) Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XVII wieku. Jest drewniany, ma konstrukcję szachulcową i początkowo był kaplicą cmentarną.
Lubin ciekawostki
17) Najwyższą budowlą Lubina jest 230-metrowej wysokości komin Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej “TERMAL” S.A. Stoi przy ul. Tysiąclecia 3. Jest w pierwszej pięćdziesiątce najwyższych budowli w Polsce.
18) W Lubinie jest kilka parków miejskich, m.in. Park im. marszałka J. Piłsudskiego, Park im. J. Wyżykowskiego i Park im. M. Kopernika.
19) W Lubinie na terenie Parku Wrocławskiego znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej. Są tu m.in. mini ogród zoologiczny oraz park dinozaurów, których wielkie postacie najbardziej lubią dzieci.
20) KGHM Zagłębie Lubin, to znany klub piłkarski. Powstał w 1946 roku i początkowo nazywał się KS Zawisza Lubin. W sezonach 1990/1991 i 2006/2007 klub był mistrzem Polski. Drużyna mecze rozgrywa na obiekcie stojącym przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 98. Został on otwarty w 2009 r. i może pomieścić 16 tys. widzów.
21) W 2014 r. otwarto w Lubinie halę widowiskowo-sportową RCS. Jest zlokalizowane przy ul. Odrodzenia 28B i może pomieścić ponad 3700 osób.
Lubin ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Polanica-Zdrój
> Oleśnica
> Lubomierz