Lubin ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć

Ciekawostki o Lubinie

Czas czytania:3 minut/y, 38 sekund/y

Z czego słynie Lubin ciekawostki i najważniejsze informacje o Lubinie w skrócie. Miasto na Dolnym śląsku

Miasto Lubin

1) Lubin, to ponad 70-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Jest tu siedziba powiatu lubińskiego i gminy wiejskiej Lubin.

2) Z Lubina jest 22 km od Legnicy, 69 km od Wrocławia i 76 km od Zielonej Góry.

3) Nazwa Lubin nawiązuje do słowa “lubić”. Obecna nawa miasta funkcjonuje od 1946 roku. Wcześniej używano nazwy Lubień i Lubiń.

4) W Lubinie siedzibę ma założony w 1961 r. KGHM Polska Miedź. To jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie.

Lubin ciekawostki z historii

5) Na terenie dzisiejszego Lubina i okolic odkryto kilka cmentarzy z epoki brązu oraz epoki żelaza, związanych z kulturą łużycką. Przy drodze do Śninawy w 1941 r. odkryto grób szkieletowy, prawdopodobnie z epoki paleolitu czyli sprzed czterech tysięcy lat.

6) Lubin prawa miejskie uzyskał w 1295 roku. Nazwa Lubyn pojawiła się w łacińskim dokumencie z 1246 roku. Wcześniej Lubin wymieniono w bulli papieskiej, pochodzącej prawdopodobnie z 1155 roku.

7) Przez 200 lat Lubin był księstwem. Od 1349 r. pierwszym władcą księstwa była Ludwik I Brzeski, a ostatnim Anna Pomorska, rządząca księstwem do swej śmieci w 1500 roku.

8) W wyniku II wojny światowej Lubin stracił 80% swej zabudowy, a niemieckojęzyczna ludność po wojnie miasta została wysiedlona. Przy ul. Curie-Skłodowskiej i przy ul. Odrodzenia postawiono pomniki ku czci poległych żołnierzy radzieckich biorących udział w wyzwoleniu miasta, w lutym 1945 r.

9) 31 sierpnia 1982 r. miała miejsce zbrodnia lubińska. Milicja Obywatelska wraz z ZOMO stłumiła pokojową demonstrację przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Zginęły 3 osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. W 10. rocznicę tego wydarzenia przy Wzgórzu Zamkowym w Lubinie odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar.

Lubin ciekawostki zabytki ratusz
Ratusz w Lubinie. Foto: Lzur / Wikipedia – cc by-sa 3.0

Lubin zabytki

10) Gotycki kościół Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kołłątaja 4) zbudowano w połowie XIV wieku. Potem był przebudowywany. XVIII-wieczny, barokowy ołtarz został tu przywieziony po II wojnie światowej z kościoła w Legnickim Polu.

11) Stojący przy lubińskim rynku budynek ratusza wzniesiono w 1768 roku, w stylu barokowym. W XIX w. został przebudowany. Po zniszczeniach wojennych w 1945 r. został odbudowany w 1950 roku. Obecnie budynek jest siedzibą prezydenta miasta i rady miejskiej. Od 2016 r. działa w nim również Muzeum Historyczne w Lubinie.

12) Na wzgórzu zamkowym w Lubinie stał niegdyś zamek, wzniesiony w XIV wieku. Do dziś zachowała się kaplica zamkowa, stojąca przy ul. Piastowskiej. Zanim zbudowano zamek, na wzgórzu stał drewniany gród obronny.

13) Z czasów średniowiecza w Lubinie zachowały się fragmenty murów obronnych. Kiedyś miasto otaczały kamienno-ceglane mury wysokie na 4-5 metrów i grube na 2-1,5 metra.

14) Zachowała się także kwadratowa baszta przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej, która od XV wieku pełni funkcję dzwonnicy.

Baszta Głogowska Lubin ciekawostki
Baszta Głogowska. Lubin ciekawostki. Foto: Zetem / cc by-sa 3.0

15) W XIV wieku wzniesiono Basztę Głogowską, która stoi obecnie przy lubińskim rynku. Początkowo miała 10, potem 20 metrów wysokości. Pewnie zostałaby rozebrana, ale w XVII i XVIII wieku było w niej więzienie. W 1945 r. baszta została poważnie uszkodzona. Obecnie w jej wnętrzu są siedziby kilku organizacji.

16) Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XVII wieku. Jest drewniany, ma konstrukcję szachulcową i początkowo był kaplicą cmentarną.

Kościół Narodzenia NMP w Lubinie
Szachulcowy kościół Narodzenia NMP. Lubin ciekawostki

Lubin ciekawostki

17) Najwyższą budowlą Lubina jest 230-metrowej wysokości komin Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej “TERMAL” S.A. Stoi przy ul. Tysiąclecia 3. Jest w pierwszej pięćdziesiątce najwyższych budowli w Polsce.

18) W Lubinie jest kilka parków miejskich, m.in. Park im. marszałka J. Piłsudskiego, Park im. J. Wyżykowskiego i Park im. M. Kopernika.

19) W Lubinie na terenie Parku Wrocławskiego znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej. Są tu m.in. mini ogród zoologiczny oraz park dinozaurów, których wielkie postacie najbardziej lubią dzieci.

Cuprum Arena stadion w Lubinie
Cuprum Arena – nowoczesne centrum handlowe, otwarte w Lubinie w 2009 roku

20) KGHM Zagłębie Lubin, to znany klub piłkarski. Powstał w 1946 roku i początkowo nazywał się KS Zawisza Lubin. W sezonach 1990/1991 i 2006/2007 klub był mistrzem Polski. Drużyna mecze rozgrywa na obiekcie stojącym przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 98. Został on otwarty w 2009 r. i może pomieścić 16 tys. widzów.

21) W 2014 r. otwarto w Lubinie halę widowiskowo-sportową RCS. Jest zlokalizowane przy ul. Odrodzenia 28B i może pomieścić ponad 3700 osób.

Lubin ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Polanica-Zdrój
> Oleśnica
> Lubomierz

drukarnia cyfrowa Warszawa Poprzedni post Drukarnia cyfrowa – kiedy warto z niej skorzystać?
OC assistance ubezpieczenie Następny post Kupno OC z assistance. Czy to dobra decyzja?