Międzyrzec Podlaski ciekawostki atrakcje zabytki

Międzyrzec Podlaski – 10 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 0 sekund/y

Międzyrzec Podlaski ciekawostki, atrakcje, zabytki, historia miasta

1) Międzyrzec Podlaski ma ok. 17 tysięcy mieszkańców. Leży w województwie lubelskim, nad rzeką Krzną. W latach 1975–1998 był w granicach województwa bialskopodlaskiego.

Międzyrzec Podlaski ciekawostki z historii

2) Miasto Międzyrzec Podlaski założono przed 1174 rokiem, a prawa miejskie uzyskało w I połowie XV wieku. Utraciło je w 1918 roku.

3) 1503 Jan Zabrzeziński gościł w Międzyrzecu Podlaskim króla Aleksandra Jagiellończyka (1461-1506).

4) W 1648 r. Międzyrzec Podlaski przeżył najazd kozacki Chmielnickiego, 7 lat później (1655 r.) miasto zniszczyły wojska szwedzkie, a 5 lat później (1660 r.) wojska moskiewskie.

Międzyrzec Podlaski zabytki i atrakcje

5) Rynek Starego Miasta w Międzyrzecu Podlaskim został wytyczony w XV wieku. Obecnie jest to pl. Jana Pawła II, a dawniej pl. Bohaterów Miasta. Stoją tu pomniki: papieża Jana Pawła II, Stefana kardynała Wyszyńskiego, Pomnik Bohaterów Miasta oraz tablica upamiętniająca międzyrzeckich Żydów.

6) Przy rynku w Międzyrzecu Podlaskim stoi kościół. Pierwsza drewniana świątynia stała tu już w XII wieku. Potem stał tu murowany kościół parafialny, zbudowany w latach 1460-1477. Po pożarze, w latach 1782-84 z funduszy Augusta Czartoryskiego wybudowano tu w stylu barokowym unicki kościół św. Mikołaja. Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.

Międzyrzec Podlaski ciekawostki atrakcje zabytki
Międzyrzec Podlaski. Pomnik kardynała Wyszyńskiego na Rynku oraz kościół

7) W 1852 roku w Międzyrzecu Podlaskim wybudowano pałac dla hrabiny Aleksandry Potockiej, właścicielki Ordynacji Międzyrzeckiej. Jest najczęściej nazywany Pałacem Potockich. Jego architektem był Franciszek Maria Lanci (1799-1875), polski architekt pochodzenia włoskiego. Pałac spłonął w 1918 r., a w latach 1922-1928 został odbudowany.

8) W Międzyrzecu Podlaskim znajduje się cmentarz żydowski, mający 2,8 ha powierzchni. Został założony w XVIII wieku (oficjalnie istnieje od 1810 r.), a podczas II wojny światowej Niemcy go zniszczyli. Obecnie jest tu ok. 100 macew (nagrobków), a w okalający cmentarz mur, wmurowano ok. 200 macew ze Starego Cmentarza. Najstarsza z nich pochodzi z 1706 roku.

Międzyrzec Podlaski ciekawostki

9) Urząd Miasta znajduje się przy ul. Pocztowej 8.

10) W Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Zahajkowskiej znajduje się Kąpielisko Żwirownia. Jest tu plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, molo. Także łowisko dla wędkarzy. W pobliżu zalewu Żwirownia, który jest zespołem kilku zbiorników wodnych, w zimie jest stok narciarski ze 180-metrowej długości wyciągiem narciarskim.

Międzyrzec Podlaski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Na górnym foto: pomnik Pomnik Bohaterów Miasta na rynku w Międzyrzecu Podlaskim

Inne ciekawostki:
> Biała Podlaska
> Puławy
> Chełm

największe piłkarskie stadiony świata piłka nożna ciekawostki Poprzedni post 15 największych stadionów świata
cmentarne żarty kawały grób Następny post Dowcipy o cmentarzach