Karpik w Niemodlinie, karykaturzysta radnym

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Niemodlin i inne informacje ze świata rysowanej satyry

Niemodlin: stolica satyry

Za nami trzecia edycja konkursu rysunku satyrycznego w Niemodlinie czyli Karpik 2005. Jak było na imprezie i komu przyznano nagrody?

5 listopada 2005 niewielki Niemodlin na Opolszczyźnie trzeci rok z rzędu na jeden dzień stał się stolicą rysowanej satyry. Otwarto tu pokonkursową wystawę rysunku satyrycznego „Karpik”. Gratulacje dla organizatorów, władz Niemodlina i sponsorów za to, że mają imprezę, dzięki której Niemodlin jest szukany na mapach Polski przez rysowników z całego świata. W tym roku ze wszystkich kontynentów nadeszło do Niemodlina ponad 400 rysunkowych prac, których tematem były ryby.

Najpierw punktualnie o siedemnastej, na scenie Ośrodka Kultury w Niemodlinie ogłoszono werdykt jury (lista nagrodzonych na końcu tego tekstu) oraz wręczono nagrody tym spośród autorów, którzy przybyli na uroczystość osobiście. Mieszkańcy oraz goście znakomicie bawili się podczas występu zespołu „The Shout”, mającego w swym repertuarze szlagiery The Beatles i innych zespołów tamtego okresu.

Potem wszyscy przeszli pod Ścianę satyryków, na której czekały na odsłonięcie trzy kolejne table z rysunkami i nazwiskami znanych rysowników. Swoją tablę odsłonił Szczepan Sadurski z Warszawy i Krzysztof Toboła z Polic. Andrzej Graniak nie mógł niestety przybyć osobiście.

Po zbiorowym zdjęciu wokół transparentu z logo Partii Dobrego Humoru, wszyscy udali się na pięterko, gdzie mieści się galeria nie wiedzieć czemu nazwana „Na pięterku” 😉 Tu czekała na otwarcie wystawa pokonkursowa. Na III Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Karpik” nadesłało swoje prac 245 rysowników z 32 krajów świata. Ich tematem są oczywiście ryby i wszystko co z nimi związane.

Karpikowa biesiada

Potem zaproszeni goście udali się na część nieoficjalną wieczoru, gdzie w sali bankietowej odbyła się biesiada satyryczno-kulinarna. Zaproszeni oficjele, sponsorzy imprezy oraz przybyli z Polski rysownicy, bawili się wspaniale. Biesiadę prowadził Michał Graczyk – rysownik, pracownik Ośrodka Kultury i dobry duch imprezy. Wykonano wielki, zbiorowy rysunek, miały miejsce quizy i zabawy. Kolejni Niemodlinianie (wśród nich m.in. burmistrz Niemodlina Stanisław Chalimoniuk) oraz rysownicy i dziennikarze otrzymali legitymacje Partii Dobrego Humoru, a wieczór parokrotnie umilała skeczami 1/3 kabaretu Rżysko z Nysy, Leszek Kuriata.

Towarzystwo bawiło się wspaniale, wśród specjałów z karpia, co dobrze wróży „Karpikowi” numer 4 w roku przyszłym. Jeśli dodamy, że imprezie towarzyszył pięknie wydany, kolorowy katalog, zawierający prace chyba kompletu uczestników konkursu, można powiedzieć, że impreza udała się na szóstkę.

O tym, że trzeci „Karpik” był tak udany, gratulacje należą się pracownikom Ośrodka Kultury, pod kierownictwem dyrektora Wojciecha Kwiecińskiego, instytucjom wspierającym (Urząd Miejski w Niemodlinie, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Starostwo Powiatowe w Opolu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasów Państwowych, Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie, Bank Spółdzielczy w Namysłowie, oddział w Niemodlinie, Cegielnia Niemodlin, Aqua Boro, Pizzeria Primavera, Pub Alibi, Barbara Kobzarska, Jarosław Kopij, Teresa Grygiel). Także patronom medialnym (Nowa Trybuna Opolska, Puls Niemodlina, Twój Dobry Humor). I jeszcze szeregu patronom, ale nie sposób ich tu wszystkich wymienić.

Nagrody i goście Karpika

Do Niemodlina przybyli rysownicy: Sławomir Łuczyński, Henryk Cebula, Janusz Kożusznik, Krzysztof Toboła, Witold Mysyrowicz, Leszek Ołdak, Dariusz Pietrzak, Daniel Strzelczyk, Bartłomiej Belniak, Jacek Frąckiewicz, Dorota Chwałek, Dariusz Panas, Jerzy Głuszek i Szczepan Sadurski.

Na koniec oficjalne wyniki konkursowego jury, które obradowało w składzie: Leszek Ołdak, Michał Graczyk, Kazimierz Staszków i Wojciech Kwieciński.

Nagroda główna: Dariusz Panas – Bydgoszcz (Polska)
I nagroda w dziale krajowym: Jerzy Głuszek – Wrocław (Polska)
I nagroda w dziale zagranicznym: Mihai Ignat – Ploiesti (Rumunia)

Wyróżnienia honorowe
• Dział krajowy: Jacek Frąckiewicz, Witold Mysyrowicz, Dorota Chwałek, Mirosław Hajnos, Tomasz Wołoszyn, Krzysztof Toboła, Magdalena Rogowska, Sławomir Łuczyński.

Dział zagraniczny: Sergey Savilov (Rosja), Michael Permyakov (Rosja),
• Elahi Ghassem (Iran), Makhmudjon Eshonkulov (Uzbekistan), Radik Azizov (Uzbekistan), Serik Kulmeshkenov (USA), Nikola Otaš (Serbia i Czarnogóra), Muammer Olcay (Turcja).

Patronem medialnym Karpika jest Twój Dobry Humor i portal Sadurski.com
2005-11-06

patronat medialny portal Sadurski.com

Wystawa karykatur w Łodzi

W Muzeum Historii Miasta Łodzi otwarto wystawę karykatur Jerzego Lachowicza i Stanisława Ibisa–Gratkowskiego

W Muzeum Historii Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) otwarto wystawę karykatur pod tytułem: „Mistrz i uczeń”. Można na niej oglądać prace dwóch artystów: Jerzego Lachowicza (45 prac) oraz śp. Stanisława Ibisa – Gratkowskiego (34 prace). Pochodzą one ze zbiorów Moniki Rudolf i Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Rysunki obu łódzkich rysowników są znane miłośnikom rysunku satyrycznego i karykatury, nie tylko z Łodzi. Na wystawie pokazano znane osobistości życia publicznego z Łodzi i nie tylko. Są tu karykatury przedstawiające polityków, artystów, aktorów, dziennikarzy i działacze społecznych. Są także rysunki polityczne i obyczajowe.

Wystawa będzie czynna do 12 listopada 2006 r.; komisarzem wystawy jest Beata Kamińska.

Kilka słów o autorach

Stanisław Ibis–Gratkowski (1923–1988). Grafik, autor plakatów, rysownik, ilustrator książek, karykaturzysta. Studiował na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1952 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1969 działał w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jako karykaturzysta debiutował w „Kurierze Popularnym” w Łodzi w 1947 r. Od roku 1962 był redaktorem graficznym dwutygodnika „Karuzela”. Publikował też w innych tytułach prasowych, a jego rysunki wielokrotnie prezentowano na wystawach.

Jerzy Lachowicz (ur. 1957). Z zawodu ogrodnik, z zamiłowania karykaturzysta. Z ogromnym zainteresowaniem oglądał karykatury Stanisława Ibisa-Gratkowskiego ukazujące się w „Karuzeli” i postanowił sam tworzyć karykatury. Mając 20 lat opublikował pierwszy rysunek w „Karuzeli”. Wkrótce zaczął publikować również w innych tytułach prasowych; uczestniczył w wystawach. Obecnie współpracuje z redakcją „Angory”.
2006-09-20

Karykaturzysta został radnym

Krzysztof Toboła, znany głównie jako karykaturzysta, został wybrany radnym w Policach. Sukces tym większy, że o 21 miejsc w radzie ubiegało się blisko 260 kandydatów

Toboła, rocznik 1963, absolwent liceum plastycznego, miłośnikom rysunku satyrycznego w Polsce znany jest jako karykaturzysta i rysownik satyryczny. Uczestniczył w licznych wystawach, w konkursach rysunku satyrycznego zdobywał nagrody (także pierwsze), ilustrował książki, publikował w prasie (m.in. w piśmie satyrycznym „Twój Dobry Humor”).

Na co dzień pracuje w Zakładach Chemicznych „Police” S.A., w dziale Public Relations. Jest też społecznikiem. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w Radzie Spółdzielni Mieszkaniowej „Chemik” w Policach i funkcję Społecznego Inspektora Pracy w Zakładach Chemicznych „Police” S.A. Udziela się społecznie przy organizacji imprez sportowych jako członek TKKF „Tytan”, działa w NSZZ Solidarność, uczestniczy w akcjach charytatywnych dla potrzebujących pomocy ludzi i zwierząt (niedawno sprzedawano moje prace na rzecz domu samotnej matki w Policach).

W zasadzie bezpartyjny (choć jest jednym ze współzałożycieli Partii Dobrego Humoru), a w wyborach samorządowych startował z listy Platformy Obywatelskiej. Od teraz jest radnym Miasta i Gminy Police. A ponieważ Krzysztof Toboła jest rysującym satyrykiem, należy się spodziewać, że zrobi wszystko aby do Polic trafili wkrótce z wystawami znani polscy rysownicy.
2006-11-14