Piaski w woj. lubelskim
Piaski ciekawostki i najważniejsze informacje.
Miasto Piaski ciekawostki
1) Piaski, to pewna liczba wsi w Polsce, części wsi i miast (według statystyk jest ich 273). Ale jest też ok. 3-tysięczne miasto Piaski, położone nad rzeką Giełczew. Leży w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piaski.
2) Flaki piaseckie, to lokalna potrawa. Zupa jest serwowana w kilku tutejszych restauracjach.
3) W Piaskach znajduje się maszt radiowo-telewizyjny. Ma 342 metry wysokości, plus górna antena nadawcza mająca 25 metrów.
4) Piaski przez wiele lat leżały na drodze między Lublinem a Chełmem i Zamościem. W 2004 r. powstała obwodnica miasta.
5) W Piaskach są stawy Gospodarstwa Rybackiego. Nieopodal znajduje się stadion klubu piłkarskiego LSK Piaskovia Piaski.
Piaski ciekawostki z historii
6) Wiadomo, że w XVI wieku stał tu zbór ariański. w 1649 r. Adam Suchodolski zbudował tu kościół kalwiński. Piaski Wielkie (tak wówczas nazywała się miejscowość) stały się centrum ewangelicyzmu na Lubelszczyźnie.
7) Podczas I wojny światowej Piaski odniosły poważne zniszczenia. Z 259. nieruchomości zniszczonych zostało 93. Centrum miasta było spalone.
8) Do 1939 r. w Piaskach mieszkała duża społeczność żydowska. Po zajęciu miasta przez wojska hitlerowskie, utworzono tu żydowskie getto.
9) Po wojnie, do lat 80. XX w. w Piaskach co tydzień organizowano targi końskie.
Piaski co zobaczyć, atrakcje
10) Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiono w 1745 roku. Początkowo murowane były tylko prezbiterium i zakrystia. Świątynia uległa uszkodzeniom podczas I oraz II wojny światowej. W latach 1945-1949 została odbudowana. Barokowa wieża dzwonnicy pochodzi z 2 połowy XVIII wieku.
11) W 1783-1785 r. na wzgórzu zbudowano barokowo-klasycystyczny zbór kalwiński. Wiadomo, że pod koniec XIX wieku świątynia nie miała stropu. Obecnie zachowały się ruiny zboru (tzw. Kościelca), które w ostatnich latach poddano rewitalizacji i obecnie pięknie się prezentują. Przy ścieżce prowadzącej do ruin zboru są tablice z interesującymi informacjami. Miejsce oddalone jest od centrum miasta i sąsiaduje ze stadionem piłkarskim LKS Piaskovia (ul. Łahody). Zbór znajduje się w pobliżu drogi szybkiego ruchu S12, z której jest widoczny dla przejeżdżających.
12) Na przełomie XIX i XX wieku zbudowano dom organisty. Obecnie jest to zabytek.
13) W Piaskach od 2007 r. stoi pomnik Józefa Franczaka (1918-1963), pseudonim Lalek, ostatniego partyzanta z Piask. Zginął w walce z policją, po 24. latach zbrojnej konspiracji. Pomnik stoi przy ul. Lubelskiej obok cmentarza, a jego grób znajduje się na cmentarzu.
14) Prawie po sąsiedzku od 1964 r. stoi inny pomnik. Treść głównego napisu na nim wyrytego brzmi: “Tym, którzy walczyli o wolną Polskę i tym, którzy za nią zginęli 1939-1944”.
15) Przy ul. Lubelskiej 22 w Piaskach działa Centrum Kultury. Jest tu sala kinowa, biblioteka i siłownia.
Piaski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rejowiec
> Krasnystaw
> Łęczna