podpiwek ciekawostki historia napój

Co to jest podpiwek? Ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 0 sekund/y

Zapomniana receptura ostatnio wraca do łask. Produkowany jest napój o nazwie podpiwek. Czym jest podpiwek? Ciekawostki o podpiwku

Co to jest podpiwek?

* Podpiwek, to lekko gazowany, orzeźwiajacy napój bezalkoholowy (lub o śladowej ilości alkoholu – ok. 0,5%). Jest to słabe piwo, pochodzące z drugiego zalania słodowej mąki wrzącą wodą.

* Podpiwek to ciekawy wybór dla osób, nie lubiących smaku piwa.

* Oprócz ugaszenia pragnienia, podpiwek zawiera mikroelementy, w tym witaminy z grupy B. Zawiera sporo cukru, ale bez obaw. Cukry poddane fermentacji pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże, rozkładane się do nieszkodliwych związków.

Podpiwek domowy

* W przeszłości podpiwek był wytwarzany w warunkach, ale także teraz niektórzy produkują swój domowy podpiwek. Wykorzystywana jest kawa wymagająca gotowania, najlepiej jęczmienna lub mająca w składzie m.in. jęczmień. Można dodać szyszki chmielowe, które dodają nieco smaku goryczki. Fermentacja trwa 2 dni.

Podpiwek w przeszłości – historia podpiwka

* Podpiwek oraz kwas chlebowy w przeszłości często pito podczas sianokosów i żniw.

* Renesans popularności podpiwek przeżywał w okresie międzywojennym oraz w latach 60. XX wieku czyli w PRL-u. Gdy na rynek trafiły znane obecnie napoje gazowe, podpiwek stracił na popularności.

Ciekawostki o podpiwku: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie
> Szampan ciekawostki
> Ciekawostki o koniaku

miasto Sliema na Malcie kościół katolicki Poprzedni post Malta – niezwykłe ciekawostki i fakty
Gruba Berta armaty ciekawostki działa artyleria Następny post Największe działa w historii wojskowości