Liw zamek dworek atrakcje siedleckie zabytki

Okolice Siedlec – atrakcje

Czas czytania:3 minut/y, 13 sekund/y

10 propozycji – co warto zobaczyć w okolicach Siedlec. Siedlce i okolice atrakcje, ciekawe miejsca. Zabytki: pałace, kościoły, zamek w Liwie

Zamek w Liwie

1) Jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza położony jest ok. 30 km od Siedlec. Gród obronny z XI-XII wieku w XV w. zastąpiono murowanym zamkiem. W XVII w. zamek został rozbudowany, a po potopie szwedzkim popadł w ruinę. W 1782 r. na ruinach zbudowano kancelarię starostwa, barokowy dworek. Podczas II wojny światowej zamek od rozbiórki ocalił archeolog-amator Otto Werpechowski. Przekonał niemieckiego starostę, jakoby niegdyś przebywali tu Krzyżacy. W latach 50. XX w. dworek i zamek odremontowano, a w 1963 r. otwarto tu Muzeum – Zbrojownię. Jest tu interesująca kolekcja malarstwa oraz militariów.

Na górnym zdjęciu: zamek w Liwie, z prawej dworek

Pałac w Patrykozach

2) Został zbudowany w latach 1832-43 dla generała Teodora Jaroszewskiego. Stoi na wzniesieniu, ma styl gotyku romantycznego i niektórzy nazywają go mianem “perły Podlasia”. Wewnątrz pałacu znajduje interesujące wyposażenie. Po wojnie pałac i park uległ dewastacji, a po częściowym odbudowaniu była tu m.in. szkoła. Od 1995 r. jest własnością prywatną. Pałac jest w Patrykozach, w gminie Bielany.

Pałac Kuczyńskich w Korczewie

3) W XIII w. w Korczewie (gmina Korczew) zbudowano późnoklasycystyczny pałac. W 1930 r. został przebudowany, a od 1998 r. znów jest własnością prywatną. Pałac otacza park krajobrazowy z I połowy XIX wieku. Jest tu m.in. studnia z figurą św. Jana Nepomucena z piaskowca, powstała w połowie XIX wieku.

Korczew pałac Siedlce okolice atrakcje
Siedlce i okolice atrakcje: Korczew, pałac. Foto: Kriskm59 / cc by-sa 3.0

Pałac Ciecierskich w Mordach

4) W I połowie XVIII w. w miejscu wcześniejszego dworu obronnego, zbudowano barokowy pałac. Po przebudowie na przełomie XVIII i XIX w. został wygląd klasycystyczny. Barokowa brama wjazdowa do pałacu powstała w XVIII wieku, podobnie jak okalający pałac park.

Kościół w Krześlinie

5) Kościół św. Mikołaja (Krześlin, gmina Suchożebry) zbudowano w I połowie XVIII wieku, a potem był przebudowywany. Wewnątrz są m.in. barokowe i rokokowe ołtarze.

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

6) Wioskę Sucha (gmina Grębków) w 1787 r. odwiedził król Stanisław August Poniatowski. Najciekawszym budynkiem jest tu modrzewiowy dwór, zbudowany w 1743 roku. W 1814 przyszedł tu na świat August Cieszkowski, późniejszy filozof i ekonomista. Po wojnie dwór popadał w ruinę, na szczęście w 1989 r. został zakupiony przez prof. Marka Kwiatkowskiego, dyrektora warszawskich Łazienek. Obok stworzono wkrótce skansen dawnego budownictwa drewnianego.

Dwór Cieszkowskich Sucha muzeum skansen atrakcje
Wieś Sucha. Dwór Cieszkowskich w skansenie. Foto: MOs810 / cc by-sa 4.0

Pałac Starawieś

7) W Starawsi w XVII w. zbudowano wczesnobarokowy pałac. Swój obecny, neogotycki wygląd zawdzięcza przebudowie w połowie XIX wieku. Ta romantyczna rezydencja przypominająca angielski zamek stylizowany na średniowieczną budowlę obronną, ma ośmioboczną basztę i krenelaż. Pałac otoczony jest parkiem ze stawami.

Kościół pw. Św. Trójcy, Żeliszewo Podkościelne

8) To trójnawowa, drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej w Żeliszewie Podkościelnym, w gminie Kotuń. Została zbudowana w XVIII wieku, a potem była przebudowywana. Ściany świątyni pokryte są malarstwem iluzjonistycznym z początku XX w., a organu, konfesjonały i chrzcielnica pamiętają wiek XVIII. Dzwonnicę z 1778 r. zastąpiła dzwonnica zbudowana w 1951 roku.

Dom Reymontówka, Chlewiska

9) W XIX w. zbudowano dla rodziny Różańskich zabytkowy obecnie dworek. W 1926 r. kupiła go, wraz 300 ha gruntów, wdowa po Władysławie Reymoncie, Aurelia Reymont. Przeznaczyła na to część pieniędzy jakie otrzymał za Nagrodę Nobla (1924). Wkrótce dworek odremontowano, dobudowano nowe budynki i uporządkowano park. Od 1981 r. właścicielem posiadłości jest Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, a w Reymontówce stworzono Dom Pracy Twórczej. Są tu miejsca noclegowe, sala konferencyjna, biblioteka, korty tenisowe.

Kościół św. Pawła i klasztor Marianów – Skórzec

10) W Skórcu w 1711 r. zbudowano drewniany kościół. W końcu XVIII w. został zastąpiony barokowo-klasycystycznym kościołem murowanym. Wewnątrz są interesujące dzieła – XVIII-wieczne wyposażenie. Do kościoła przylega klasycystyczny, dwukondygnacyjny klasztor.

Siedlce i okolice atrakcje i zdjęcia (1): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Siedlcach
> Podlasie ciekawostki
> Biała Podlaska

ratusz rynek Rawicz ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Wielkopolskie miasto Rawicz – ciekawostki
miasto Września ciekawostki zabytki atrakcje Następny post Września na Wielkopolsce – ciekawostki