Skarżysko-Kamienna – ciekawostki
Skarżysko-Kamienna ciekawostki i informacje o Skarżysku-Kamiennej. Historia i dzień dzisiejszy, zabytki, atrakcje
Skarżysko-Kamienna – informacje
1) Skarżysko-Kamienna, to ok. 50-tysięczne miasto w północnej części województwa świętokrzyskiego. Jest tu siedziba władz powiatu skarżyskiego.
2) Miasto położone jest nad rzeką Kamienną oraz jej dopływami: Kamionką, Bernatką i Oleśnicą.
3) Dzielnice i osiedla Skarżyska-Kamiennej: Borki, Bór, Bzinek, Dolna Kamienna I, Dolna Kamienna II, Osiedle Kolejowe, Kolonia Górna – Młodzawy, Skarżysko Książęce, Łyżwy, Metalowiec, Milica-Przylesie, Osiedle Odrodzenia, Osiedle Paryska, Osiedle Piłsudskiego, Osiedle Place, Pogorzałe, Przydworcowe, Rejów, Skałka, Usłów, Zachodnie, Osiedle Żeromskiego.
4) W Skarżysku-Kamiennej działa Miejska Komunikacja Samochodowa (kiedyś MPK), obsługująca 21 linii na terenie miasta.
5) Klub Sportowy „ZKS Granat” Skarżysko-Kamienna założono w 1928 roku. Drużyna piłkarska nazywana jest “trójkolorowi”, gdyż zawodnicy mają stroje w trzech barwach: białej, czerwonej i niebieskiej. W mieście działa też druga drużyna piłkarska: MIKS Kolejarz, wcześniej KKS Ruch.
Skarżysko-Kamienna ciekawostki z historii
6) Prawa miejskie Skarżysko-Kamienna uzyskała w 1923 roku.
7) Do 24 kwietnia 1928 roku miasto nosiło nazwę Kamienna.
8) W XV w. była tu dymarka (dawny piec hutniczy) i kopalnia rudy żelaza.
9) W 1884 roku do Kamiennej doprowadzono kolej. Obecnie w Skarżysku-Kamiennej jest stacja kolejowa Skarżysko-Kamienna oraz dwa przystanki kolejowe: Skarżysko Milicja i Skarżysko Zachodnie.
10) W 1924 roku uruchomiono Państwową Fabrykę Amunicji. Jej tradycje kontynuowane są do dziś, gdyż w Skarżysku-Kamiennej działa MESKO S.A.
11) W latach 1941-1942 hitlerowcy stworzyli w Kamiennej getto żydowskie. Jego mieszkańcy zostali potem rozstrzelani lub trafili do obozu zagłady w Treblince.
Skarżysko-Kamienna – zabytki, atrakcje
12) Neogotycki, trzynawowy Kościół Najświętszego Serca Jezusa (Al. Niepodległości 77) był budowany od 1908 roku. Budowę zakończyło dodanie dwóch wież zwieńczonych hełmami, w 1926 roku. Wieże tego kościoła znajdują się w obecnym (od 2012 r.) logo miasta. Mieszkańcy mówią na niego: duży kościół.
13) Przy ul. Słonecznej 90 od 1969 r. mieści się Muzeum im. Orła Białego, gdzie można poznać m.in. historię regionu oraz eksponaty z II wojny światowej. Poza ekspozycją we wnętrzu, na wolnym powietrzu zgromadzono 150 eksponatów. Jest to dawny sprzęt wojskowy: działa, moździerze, samoloty, śmigłowce, rakiety, nawet kuter torpedowy. To największa w Polsce ekspozycja plenerowa militariów.
14) Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, to bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej, której częścią jest kopia XVI-wiecznej Ostrej Bramy w Wilnie. W Ostrej Bramie z początku XVI wieku (Wilno, ul. Ostrobramska 14) znajduje się uznawany za cudowny obraz Marki Boskiej Ostrobramskiej – miejsce pielgrzymek, jedna z atrakcji którą należy odwiedzić będąc w stolicy Litwy. Ale można też odwiedzić Skarżysko-Kamienną i tu się pomodlić.
Sanktuarium zbudowano niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Obok bazyliki jest też Droga Krzyżowa z figurami z białego piaskowca. Jest tu także kilka sąsiadujących ze sobą tablic, na których wymieniono nazwiska mieszkańców miasta i okolic, którzy “oddali życie w walce o Polskę w latach 1939-1945”.
Dodajmy, że Matka Boska Ostrobramska jest patronką Skarżyska-Kamiennej.
15) Kościół pw. św. Józefa (adres: ul. Legionów 24) jest drewniany, został zbudowany w 1928 roku. Obok stoi drewniana dzwonnica.
16) W XIX wieku otwarto cmentarz żydowski. Do chwili obecnej zachowało się 26 nagrobków.
17) Do połowy XIX wieku w Kamiennej wydobywano rudę, w dwóch kopalniach rudy żelaza: Siadek i Olejówka. Potem dostarczano ją do Wielkiego Pieca w Bzinie i Rejowie. Obecnie na obrzeżach miasta, w okolicy ul. Żytniej znajdują się doły rudne.
18) Jezioro Rejowskie (Zalew Rejów), to zbiornik retencyjny na rzece Kamionce. Powstał na początku XX wieku, podczas I i II wojny światowej był niszczony, a potem odbudowywany. Ma powierzchnię 30 hektarów i 1,2 mln m³ pojemności.
Skarżysko-Kamienna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Starachowice
> Chęciny
> Włoszczowa