Sporty zespołowe na olimpiadzie. Olimpijska piłka nożna
Sporty zespołowe
11 lipca 2021 roku odbył się finał piłkarskich Mistrzostw Europy. W meczu rozgrywanym na słynnym stadionie Wembley reprezentacja Włoch po serii rzutów karnych zdobyła upragniony tytuł. Jednak zakończenie Euro 2020 nie oznacza końca wielkich piłkarskich emocji. Już za kilkanaście dni rozpoczynają się bowiem Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Nie wszyscy wiedzą o tym, że piłka nożna również widnieje w harmonogramie letnich igrzysk. Jednak bez wątpienia są to rozgrywki o własnej specyfice. Jak więc będzie wyglądać piłka nożna na IO 2020?
Igrzyska Olimpijskie należą do młodych zawodników!
We wszystkich imprezach piłkarskich poszczególne reprezentacje lub kluby wystawiają do gry swoją drużynę seniorów. Jest to zupełnie oczywiste dla wszystkich fanów futbolu. Jeżeli jednak chodzi o igrzyska olimpijskie, w piłce nożnej wygląda na nich zupełnie inaczej. W 1992 roku MKOL wprowadził bardzo ważne zmiany do harmonogramu olimpijskich rozgrywek piłkarskich. Kluczową decyzją było ogłoszenie ograniczeń wiekowych dotyczących rozgrywanych spotkań. W meczach mogą bowiem występować zawodnicy U-23. Jedyny wyjątek dotyczy maksymalnie trzech piłkarzy z każdej zgłoszonej reprezentacji. Trójki wskazanych zawodników nie obowiązuje opisany limit wieku.
Jednak Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio zostały przecież przełożone o rok. Z tego względu FIFA oraz MKOL podjęły wspólną decyzję o dopuszczeniu do gry tych zawodników, którzy spełniali kryterium wiekowe do 2020 roku. W praktyce oznacza to, że na igrzyskach wystąpią reprezentacje U-24, a nie U-23.
Sporty zespołowe. Zasady kwalifikacji olimpijskiej dla piłki nożnej
Podobnie jak mundial, igrzyska olimpijskie stanowią imprezę o charakterze międzynarodowym. Dlatego obecne przepisy zakładają, że w olimpijskim turnieju będą występować reprezentacje z różnych kontynentów. Taka zależność wpływa również na sposób układania drabinki meczów w ramach kwalifikacji do turnieju.
Co ciekawe, nie wszystkie federacje zdecydowały się na ogłoszenie osobnych kwalifikacji do turnieju olimpijskiego. Przykładowo, UEFA wprowadziła inną zasadę, według której na igrzyskach mogą wystąpić cztery najlepsze reprezentacje z ostatniego Euro U-21. Dzięki takiej regule prawo startu wywalczyły reprezentacje: Hiszpanii, Niemiec, Francji oraz Rumunii. Z bardzo podobnej zasady skorzystały także piłkarskie federacje Azji oraz Afryki.
Z drugiej strony standardowe turnieje kwalifikacyjne odbyły się np. w Ameryce Północnej, Południowej oraz Australii i Oceanii. We wszystkich tych rozgrywkach prawo startu finalnie uzyskały reprezentacje: Hondurasu, Meksyku, Argentyny, Brazylii oraz Nowej Zelandii.
Łącznie w turnieju olimpijskim wystąpi 16 drużyn. Sam schemat rozgrywek jest dość standardowy. Na początku drużyny będą rywalizować w fazie grupowej. Z każdej grupy awansują 2 z 4 najlepszych reprezentacji. Ostatecznego zwycięzcę turnieju wyłoni późniejsza faza play-off składająca się z: ćwierćfinałów, półfinałów oraz meczu finałowego. Tym samym emocji na olimpijskich boiskach z pewnością nie zabraknie.
Linki zdjęte 14-9-29, dziękujemy za współpracę / sporty zespołowe
Zobacz też:
> Dziwne dyscypliny sportowe
> Ciekawostki z historii sportu