Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki

Środa Śląska – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 57 sekund/y

Miasto Środa Śląska ciekawostki i najważniejsze informacje o Środzie Śląskiej. Historia i zabytki Środy Śląskiej

Środa Śląska – informacje

1) Środa Śląska, to 10-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim. Jest tu siedziba powiatu średzkiego i gminy miejsko-wiejskiej Środa Śląska. Przez miasto przepływa rzeka Średzka Woda.

2) Choć nazwa miasta w przeszłości pisana była na różne sposoby (był także Nowym Targiem), obecna nazwa Środa Śląska oficjalnie istnieje od 1946 roku.

3) W ostatnich latach powracają do gminy Środa Śląska tradycje winiarskie. Od 2005 r. organizowane jest w Środzie Śląskiej Święto Wina w Mieście Skarbów.

4) Ze Środy Śląskiej do Wrocławia jest 33 kilometry, a do Legnicy ok. 40 km.

ratusz Muzeum Regionalne Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Środa Śląska. Muzeum Regionalne mieści się w ratuszu

Środa Śląska ciekawostki z historii

5) Miasto założono w 1235 roku.

6) Niegdyś w każdą środę odbywały się tu targi na dziedzińcu zamkowym. To pewnie stąd wzięła się nazwa miasta.

7) W 1844 r. do Środy Śląskiej doprowadzono linię kolejową. Niestety stacja kolejowa znajdowała się 4 km od miasta. Dlatego w 1926 r. powstała Kolejka Średzka. Była to linia kolejowa jeżdżąca po trasie Środa Śląska – Środa Śląska Rynek. Przejazd trwał 13 minut, a godziny połączeń były dopasowane do przejazdów kolei państwowej (początkowo 16 połączeń na dobę). Kolejka Średzka przewoziła do 175 tys. osób rocznie. W 1945 r. włączono ją do PKP i kursowała do 1966 roku.

rycerz Roland pomnik kościół św. Andrzeja Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Andrzeja, Środa Śląska

Środa Śląska zabytki

8) W Środzie Śląskiej znajduje się kościół pw św. Andrzeja z XIII w. W późniejszym okresie był przebudowany.

9) W Środzie Śląskiej są też mury miejskie z XII-XIV wieku. W ich skład niegdyś wchodziło 7 baszt, w tym cztery bramne. W ostatnich latach ich część jest odbudowywana.

ratusz Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Zabytkowy ratusz w Środzie Śląskiej

10) Gotycki ratusz w Środzie Śląskiej (pl. Wolności 3) zbudowano w XV wieku; potem przebudowano w latach 1798-1799. Od 1964 r. mieści się w nim Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej. Są tu m.in. eksponaty archeologiczne i historyczne.

ratusz Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Środa Śląska, wieża ratusza

11) Gotycki zamek wybudowano w Środzie Śląskiej w XIII-XIV wieku. Został rozebrany w XIX wieku. Obecnie przy ul. Cmentarnej znajdują się jego pozostałości.

12) W pierwszej połowie XV w. zaczęto w Środzie Śląskiej budowę zespołu klasztornego franciszkanów. Do XIX wieku był rozbudowywany. Adres: ul. Kościuszki 60.

13) Pałac w Środzie Śląskiej zbudowano w 1860 roku. Wraz z parkiem z aleją lipową stanowi zespół pałacowy.

św. Nepomucen figura pomnik Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Figura św. Nepomucena, Środa Śląska

14) Najbardziej rozpoznawalnym miejscem Środy Śląskiej jest kamienny rycerz (figura Rolanda), stojący na Górnym Rynku (pl. Wolności) od 1913 roku. Figura jest częścią fontanny. Okazją postawienia figury było 100-lecie klęski Napoleona w Bitwie Narodów pod Lipskiem. Pomniki na których jest rycerz Roland, stoją m.in. w Bremie (Niemcy), Chebie (Czechy) i w Dubrowniku (Chorwacja). W 2017 r. Roland ze Środy Śląskiej został odrestaurowany.

rycerz Roland pomnik fontanna figura Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki
Rycerz Roland – fontanna w Środzie Śląskiej i Wesoły Wieżowiec

Skarby Środy Śląskiej

15) W 1985 i 1988 r. podczas prac archeologicznych przy ul. Daszyńskiego w Środzie Śląskiej odkryto skarb, nazwany wkrótce Skarbem Średzkim. W jego skład wchodziło ok. 8 tys. monet, gotycka korona ślubna, złote pierścienie i średniowieczna biżuteria, łącznej wartości ok. 250 milionów złotych. Skarb ukryto w XIV w., gdy w Środzie Śląskiej panowała epidemia dżumy. Trafił do dwóch muzeów Wrocławia oraz do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

16) W ruinach wyburzonej w 2000 r. kamienicy w centrum Środy Śląskiej znaleziono skarb rodziny Pavelów – kolekcję biżuterii i monet. Skarb ukryto podczas II wojny światowej i należał do kupieckiej rodziny Pavelów.

Środa Śląska ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wałbrzych
> Oleśnica
> Karpacz

komentarze polityczne satyryczne polityka politycy śmieszne rysunki humorystyczne Poprzedni post Komentarze polityczne
gondola Wenecja Włochy ciekawostki zabytki atrakcje Italia Następny post Ciekawostki o Wenecji