Strzelce Opolskie – atrakcje miasta
Miasto Strzelce Opolskie atrakcje turystyczne, zabytki, co zobaczyć w Strzelcach Opolskich gdy je odwiedzisz
Założone w XIII wieku, 20-tysięczne miasto w województwie opolskim, 33 km od Opola. Jego nazwa nawiązuje do strzelców – łowców książęcych, którzy niegdyś organizowali w tej okolicy łowy na zwierzynę. Strzelce Opolskie warto odwiedzić, aby poznać jego najciekawsze zakątki. Podopowiadamy, co zobaczyć będąc w Strzelcach Opolskich.
1. Ruiny zamku książąt piastowskich
W Strzelcach Opolskich zachowały się ruiny zamku książąt piastowskich z XIV wieku (adres: ul. Zamkowa, nieopodal ratusza). Książę opolski Bolek I na przełomie XIII i XIV w. zbudował zamek myśliwski, a wcześniej stała tu drewniana budowla. W XVI w. w wyniku przebudowy zamek uzyskał wygląd renesansowy. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1840 roku. W 1945 r. miasto oraz zamek spaliły wojska radzieckie. Obecnie zamek jest własnością prywatną i trwają prace remontowe. Nad jego zabezpieczonymi ruinami góruje wysoka, odrestaurowana wieża.
2. Kościół św. Wawrzyńca i średniowieczna baszta
Neobarokowy kościół św. Wawrzyńca (ul. H.Kołłątaja) zbudowano w latach 1904-1907. Stojąca obok dzwonnica, to niegdyś XV-wieczna baszta, przebudowana w XVIII wieku.
3. Śląska pieta i pomnik myśliwca
Na rynku przed ratuszem od 1929 r. stoi pomnik myśliwca. Jest też pomnik poświęcony Ofiarom Wojen i Przemocy, zwany Śląską Pietą. Wcześniej z jego miejscu, do 1991 r. stał pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej.
4. Masztalarnia
Masztalarnia, to budynek z początku XIX w., znajdujący się w tzw. małym parku, w pobliżu ruin zamku. Pełnił funkcję stajni dla koni. Wykorzystywano je podczas polowań oraz wyścigów konnych. Ówczesna stadnina hrabiego Andrzeja Marii Renarda była znana w Europie. Nad wejściem do budynku znajduje się herb rodu Renardów.
5. Ratusz przy rynku
Wiadomo, że strzelecki ratusz – siedziba władz miasta, stał już w XIV wieku. Po pożarze drugiego ratusza (1754), w latach 1844–1846 wybudowano nowy, w stylu neogotyckim, który do dziś jest siedzibą władz miasta. Ma wysoką wieżę i stoi przy ul. Myśliwca 1. Od 2010 r. wieża udostępniona jest dla zwiedzających.
6. Park przy zamku
Przy zamku w Strzelcach Opolskich, w miejscu ogrodu ozdobnego, powstał park w stylu angielskim. Było to w czasie, gdy właścicielem miasta był Andrzej Renard (1795-1874). Park założono w 1832 r. i ma 65 ha powierzchni. W najstarszej części, tzw. małym parku, znajdują się ruiny zamku i budynek – masztalarnia. Stawy utworzono w parku w XIX wieku, a z uzyskanej ziemi utworzono sztuczne wzniesienia.
Wśród roślinności parku jest ponad 350-letni świerk pospolity, jeden z najstarszych okazów tego gatunku rosnących w Polsce. Obwód drzewa na wysokości pół metra od ziemi wynosi ok. 5 metrów.
7. Neogotycka Wieża Ischl
W parku stoi neogotycka Wieża Ischl. Została wzniesiona w 1840 r. przez hrabiego Renarda. Jej pierwowzorem był gotycka wieża Kolorwat, zbudowana w austriackim miasteczku Ischl.
8. Szlak Hrabiego Renarda
Po zobaczeniu ruin zamku i budynku masztalarni, warto zrobić spacer po parku i połączyć go ze zdobywaniem wiedzy. Jest tu ścieżka ekologiczno-edukacyjna – Szlak Hrabiego Renarda.
9. Kościół św. Barbary
Wszystkie wspomniane wyżej atrakcje Strzelec Opolskich znajdują się w centrum miasta i są położone stosunkowo blisko od siebie. Wystarczy dłuższy spacer. Miejscem oddalonym od nich jest barokowy, drewniany kościół św. Barbary. Stoi na cmentarzu przy ul. Opolskiej, wybudowano go w latach 1683-1690. Wczesnobarokowe ołtarze pochodzą z 2 połowy XVII wieku. Jeszcze wcześniejsza jest późnorenesansowa ambona z początku XVII wieku.
10. Mury obronne miasta
Miłośnicy przeszłości po zobaczeniu ruin zamku i innych budowli sprzed wieków, z zainteresowaniem zobaczą także resztki średniowiecznych murów obronnych, które niegdyś okalały Strzelce Opolskie. Można je zobaczyć przy ul. Kołłątaja.
11. Atrakcja dla piwoszy: Dawny browar
W centrum miasta znajduje się też budynek dawnego browaru, który wzniesiono pod koniec XIX wieku. Stoi w centrum, przy ul. Kościuszki 4.
12. Figura św. Jana Nepomucena
Atrakcje Strzelec Opolskich, to także architektoniczne detale, na które niektórzy lubią zwracać uwagę oraz sfotografować. Idąc od strony rynku w kierunku strzelistej wieży zamkowej, przechodzimy przez dawną bramę do parku, zaraz za którą są ceglane mury ścian zamku. Z lewej strony, we wnęce, znajduje się barokowa, XVIII-wieczna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena.
13. Kościół Bożego Ciała
Interesująca atrakcją Strzelec Opolskich jest Kościół Bożego Ciała, wzniesiony w latach 1825-1826. Stoi na rogu ulic: Opolskiej i Dąbrowskiego. To świątynia katolicka, jednak do lat 70. XX w. budynek był świątynią luterańską.
Strzelce Opolskie, to urokliwe miasto, w którym warto zatrzymać się, choćby na dwie godziny. W jego centrum (okolice rynku i ruin zamku) są niemal wszystkie miejsca i budowle, którymi szczyci się to miasto na Opolszczyźnie.
Strzelce Opolskie atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Ciekawostki o miastach:
> Bodzentyn
> Kazimierz Dolny
> Iława