Ciekawostki o Strzelnie, woj. kujawsko-pomorskie
Strzelno ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki Strzelna. Z czego słynie to miasto
Strzelno informacje
1) Strzelno, to ok. 6-tysieczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelno.
2) Ze Strzelna do Inowrocławia jest 25 kilometrów.
3) Miejscowość założono w XII wieku, a prawa miejskie otrzymała w 1231 roku.
Strzelno atrakcje, zabytki
4) Najstarsze i najcenniejsze zabytki Strzelna znajdują się na wzgórzu św. Wojciecha, 300-400 metrów od rynku. Są to: Rotunda św. Prokopa oraz kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny.
5) Rotunda św. Prokopa, to największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Została wzniesiona na początku XII wieku. Kronikarz Jan Długosz napisał, że świątynię konsekrowano 16 marca 1133. W 1945 Niemcy podłożyli ładunki wybuchowe, na szczęście ściany świątyni nie zawaliły się. W ostatnich latach ściany były odnawiane, kościół był otoczony rusztowaniami.
6) Po sąsiedzku z rotundą stoi kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Powstał między XII a XIII wiekiem, czyli w tym samym czasie, co rotunda. W wyniku przebudowy uzyskał wygląd barokowy.
Wewnątrz są romańskie kolumny z piaskowca, pokryte płaskorzeźbami, jedne z kilku takich w Europie. Wykonano je w 2 połowie XII wieku i na początku XIII wieku. W baroku zostały obmurowane, odkryto je w 1946 roku podczas prowadzenia prac remontowych. Na każdej z kolumn jest 18 postaci występujących w różnych scenkach. Postacie symbolizują cnoty ludzkie, m.in. sprawiedliwość, mądrość, pokorę, pychę. W świątyni jest ołtarz św. Krzyża, ozdobiony 658 relikwiami.
7) Pomiędzy rotundą a kościołem znajduje się Muzeum – Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława (Muzeum Ottona i Bolesława). Zbiory podzielone są na dwie części: archeologiczną i liturgiczną, związaną z historią zakonu norbertanek.
8) W centrum Strzelna jest szereg kamienic z XIX i początku XX wieku. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny.
9) Na Placu świętego Wojciecha przed kościołem św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny, od 1997 r. stoi pomnik św. Wojciecha.
Strzelno ciekawostki
10) Niektórzy uważają, że zanim zbudowano rotundę i kościół, wzgórze strzelińskie było ośrodkiem kultu pogańskiego. Są tu 4 głazy, nazywane diabelskimi. Być może były ołtarzami ofiarnymi.
11) 19 grudnia 1852 r. w Strzelnie urodził się Albert Abraham Michelson – amerykański fizyk, przez 4 dekady profesor Uniwersytetu w Chicago, laureat Nagrody Nobla (1907). W mieście jest jego ulica, jest patronem szkoły, a na tablicy umieszczonej na budynku biblioteki miejskiej jest tablica jemu poświęcona. Gdy miał 3 lata, jego rodzice wraz z nim wyemigrowali do USA. Zmarł w 1931 roku, w Pasadenie (Kalifornia).
12) Miejscowość początkowo była własnością klasztoru Norbertanów z Trzemeszna. To oni około roku 1170 założyli w Strzelnie żeński klasztor Norbertanek. Po 1772 roku władze pruskie przejęły majątek kościelny, a w 1837 roku skasowały klasztor.
13) Największym spośród kilku parków w Strzelnie jest Park 750-lecia przy ulicy Parkowej.
14) Na Starym Cmentarzu w Strzelnie jest grób – Pomnik Powstańców Wielkopolskich.
15) Na przełomie lat 20. i 30.XX wieku po Strzelnie jeździły taksówki (osobowe dorożki samochodowe). Jeździł też autobus.
16) Dąbek Małachowski, to figura między oknami na jednej z kamienic na rynku.
16) Strzelno, to także wieś w województwie pomorskim.
Strzelno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Radziejów
> Brodnica
> Brześć Kujawski