Festiwal karykatury we francuskim Tourcoing
Tourcoing (Francja) – Festiwal Rysunku i karykatury oraz inne informacje
Festiwal rysunku w Tourcoing
W Tourcoing (Francja) odbyła się szósta edycja festiwalu rysunku prasowego, komiksu i karykatury. Przeczytaj specjalną korespondencję portalu Sadurski.com
Tourcoing znajduje się blisko Lille, w pobliżu granicy francusko-belgijskiej. Co roku odbywa się tu festiwal gromadzący twórców oraz miłośników rysunku satyrycznego, komiksu i karykatury. Głównie są to rysownicy mieszkający we Francji i posługujący się językiem francuskim, ale nie tylko. W dniach 1-2 grudnia 2007 festiwal odbył się po raz szósty.
Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie 49+ (w tylu krajach świata francuski jest urzędowym językiem), skupiające miłośników komiksu i wesołych rysunków. Festiwal finansowany jest przez miejscowe władze rozumiejące, że jest to znakomita forma promocji Tourcoing nie tylko we Francji. Odbywa się w Domu Kultury – budynku, w którym kiedyś znajdowało się hospicjum i którego częścią jest… kaplica.
W roku 2007 oprócz rysowników francuskich byli rysownicy (dessinateurs) z Belgii, Wielkiej Brytanii, Libanu i Polski (honorowy gość festiwalu Szczepan Sadurski). Jedną z głównych atrakcji festiwalu nie jest, tak jak podczas podobnych festiwali, wystawa rysunku satyrycznego, choć oczywiście nieduża ekspozycja rysunków była. To oprócz bezpośrednich spotkań rysowników także możliwość spotkania z publicznością, kupienia ich autorskich książeczek oraz pocztówek. To także możliwość bezpłatnego wykonania własnej karykatury u wybranego przez siebie rysownika.
Jak było w Tourcoing
W tym roku festiwal zbiegł się z Andrzejkami, a ponieważ w Andrzejki Polonia organizuje spotkania przy muzyce i tańcu, połączono siły i wspólnie bawili się Polonusi oraz rysownicy. Podczas wieczoru odbyła się loteria fantowa, w której można było wygrać m.in. oryginalne rysunki wykonane tego samego dnia przez rysowników uczestniczących w festiwalu.
Festiwal w Tourcoing budzi żywe zainteresowanie nie tylko miłośników wesołych rysunków i komiksu, ale także miejscowych mediów, głównie prasy. Organizacja festiwalu jest sprawna, posiłki smaczne, a atmosfera tworzona głównie przez rysowników – znakomita. Bo rysownicy, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku, mają ogromne poczucie humoru i świetnie bawią się w swoim towarzystwie, wszędzie wynajdując powody do żartów.
Ciekawostka
Jak ocenił jeden z francuskich profesjonalnych rysowników, we Francji z rysowania otrzymuje się ok. 200 rysowników. W przeciwieństwie do Polski, prasa chętnie drukuje tu rysunki, ukazuje się wiele albumów komiksowych.
2007-12-06. Tourcoing
20 lat wSPAK – wystawa w Muzeum
W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarto wystawę kilkudziesięciu autorów, podsumowującą 20 lat istnienia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
10 grudnia 2007 w gmachu Muzeum Karykatury (Warszawa, ul. Kozia) otwarto wystawę “20 lat wSPAK”. Jest to retrospektywna wystawa polskiego rysunku satyrycznego i karykatury. Znaleźć tu można prace kilkudziesięciu autorów – członków Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (obecnych i byłych), w tym autorów już nieżyjących. To zbiór bodaj wszystkich nazwisk, które coś znaczą w polskim rysunku satyrycznym ostatnich kilkudziesięciu lat.
Wernisaż był okazją do spotkania wielu rysowników, którzy tym razem gremialnie odwiedzili Muzeum Karykatury. Przybyli rysownicy wszystkich pokoleń, z wielu miejsc kraju, m.in. J.Puchalski, Z.Ziomecki, J.Kapusta, H.Sawka. A.Graniak, J.Frankowski, M.Pietrzyk, D.Pietrzak, S.Sadurski i wielu innych.
Po wernisażu rysownicy spotkali się na mniej oficjalnym spotkaniu w lokalu przy ul. Miodowej. Obejrzano film z wizyty polskich rysowników na festiwalu w Saint Just le Martel (Francja), krótki występ parodysty Waldemara Ochni oraz wysłuchano występu rockowej grupy, w której na perkusji gra rysownik Grzegorz Sobczak.
Wystawie towarzyszy pięknie wydany album, z dużą liczbą rysunków, informacji, zdjęć i biografii artystów.
Wystawę można będzie oglądać do 20 stycznia 2008.
Autorzy prac prezentowanych na wystawie
Mirosław Andrzejewski, Jerzy Baszkowski, Bartłomiej Belniak, Andrzej Bińkowski, Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Zbigniew Broński, Sławomir Burzyński, Bohdan Butenko, Tytus Byczkowski, Bartosz Cebula, Henryk Cebula, Antoni Chodorowski, Jerzy Czapiewski, Stanisław Dąbrowski, Eugeniusz Ferster, Jerzy Flisak, Jacek Frankowski, Marek Gliwa, Małgorzata Gnyś, Michał Graczyk, Stanisław Ibis-Gratkowski, Andrzej Graniak, Jerzy Grendys, Mirosław Hajnos, Jarosław Hnidziejko, Zbigniew Jujka, Tomasz Jura, Józef Jurczyszyn, Jacek Kanior, Franciszek Kądzielawa, Tadeusz Kobak, Zbigniew Kołaczek, Marek Konecki, Krzysztof Konopelski, Jolanta Kościelecka, Przemysław Krupski, Elżbieta Krygowska-Butlewska, Mirosław Krzyśków, Paweł Kuczyński, Izabella Kulczyńska, Mirosław Kuźma, Jacek Lanckoroński, Małgorzata Lazarek, Andrzej Legus, Zbigniew Lengren, Andrzej Lichota, Wiesław Lipecki, Eryk Lipiński, Dariusz Łabędzki, Sławomir Łuczyński.
Edward Mańczak, Arkadiusz Maniuk, Janusz Markiewicz, Zbigniew Martin, Marian Matocha, Marek Michalski, Sławomir Mikawoz, Gwidon Miklaszewski, Stanisław Mrowiński, Janusz Mrozowski, Witold Mysyrowicz, Kazimierz Napiórkowski, Tomasz Niewiadomski, Adam Orłamowski, Wiesław Osewski, Piotr Pacewicz, Stefan Papp, Dariusz Pietrzak, Maciej Pietrzyk, Andrzej Pijet, Piotr Piotrowski, Zbigniew Piszczako, Mieczysław Podgórski, Zbigniew Podurgiel, Marek Polański, Janusz Popławski, Zenon Porzucek, Wacław Potoczek, Marek Prusisz, Juliusz Puchalski, Zygmunt Pytlik, Tomasz Rzeszutek, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Stefan Sierhej, Grzegorz Sobczak, Mariusz Sopyłło, Zbigniew Stec, Andrzej Stok, Maria Szmidt, Grzegorz Szumowski, Zbigniew Szymański, Krzysztof Toboła, Edward Tomenko, Ryszard Twardoch, Jakub Wiejacki, Stefan Wielgus, Andrzej Will, Jarosław Wojtasiński, Tomasz Wołoszyn, Dariusz Wójcik, Bogumił Wtorkiewicz, Ryszard Zaborowski, Lech Zahorski, Stanisław Ziarnkowski, Zbigniew Ziomecki, Zenon Żyburtowicz, Julian Żebrowski.
Gościnnie: Andrzej Czeczot, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Robert Szecówka.
2007-12-11
Mailing dla karykaturzystów
Uwaga, to informacja archiwalna, obecnie mailing nie jest wysyłany!
Już 5 lat przez internet rozsyłana jest “Kronika Satyryka” – mailing informacyjny dla rysowników. Obecnie otrzymuje go ponad 120 twórców rysunku satyrycznego i karykatur z Polski.
“Witam w pierwszym numerze biuletynu dla karykaturzystów, który rozsyłany jest w postaci maila. Postaram się co jakiś czas dostarczać w ten sposób interesujące informacje związane z rysunkiem satyrycznym, prasowym i karykaturą” – pisał Szczepan Sadurski w pierwszym numerze, wysłanym 15 listopada 2002 roku.
Konkursy, wystawy, najnowsze informacje z branży rysunkowej – to rzeczy, które znajdują się w mailingu, jaki rozsyłany jest do polskich twórców rysunku satyrycznego. Otrzymują go autorzy profesjonalni i półprofesjonalni. Nie ma z góry określonego terminu wysyłki, ale jedno jest pewne: jeśli dzieje się coś ciekawego, kolejny mailing trafia do zainteresowanych.
“Kronikę satyryka” może otrzymywać każdy, kto twórczo zajmuje się rysunkiem satyrycznym i jest zainteresowany informacjami z branży. Nie jest ważne czy jesteś profesjonalnym autorem stale drukującym w prasie i zdobywającym nagrody w konkursach. Wystarczy, że udokumentujesz swoją działalność rysunkową, przesyłając kilka swoich rysunków i kilka zdań na swój temat, chętnie też adresu swojej strony www.
Szczepan Sadurski zaprasza autorów do przesyłania informacji na swój temat, typu: wystawy, nagrody i nie tylko. Nie trzeba wstydzić się ze swych osiągnięć, wręcz przeciwnie! Jeśli informacja warta będzie odnotowania, znajdzie się w serwisie Newsy.Sadurski.com, w dziale Rysunek satyryczny, a być może także na portalu DobryHumor.pl i w czasopiśmie satyrycznym Twój Dobry Humor. Linki do wybranych newsów trafiają także do e-tygodnika Dobry Humor, który otrzymuje ponad 40 tysięcy czytelników.
Zapraszamy też do współpracy organizatorów konkursów, wystaw, wydawców i nie tylko.
2007-12-25
Trzej królowie – wyniki konkursu
W Tarnowskich Górach rozstrzygnięto konkurs rysunku satyrycznego Galerii Satyry NaTynku pt. Trzej królowie na budowie i inne tematy okołoświąteczne. Podajemy wyniki
W październiku 2007 r. Galeria Satyry “NaTynku” w Tarnowskich Górach przy współudziale Starostwa Powiatu Tarnogórskiego ogłosiła otwarty konkurs rysunku satyrycznego pod hasłem: Trzej królowie na budowie i inne tematy około świąteczne. Przedmiotem konkursu były rysunki, grafiki oraz inne dzieła plastyczne i fotograficzne wykonane w dowolnej technice, będące oryginałami lub wydrukami komputerowymi sygnowanymi oryginalnym podpisem. Z konkursu wyłączone zostały prace uprzednio nagradzane w innych konkursach.
Do 20 listopada na konkurs wpłynęło 85 prac, w tym z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, Tarnowskich Górach, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej oraz z Zabrza i Kielc.
Komisja w składzie: Szczepan Sadurski , Zbigniew Markowski i Mirek Ogiński zgodnie z regulaminem konkursu przyznała następujące nagrody:
Pierwsze miejsce: Złotą Cegłę – Malwinie Pycia z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach
Drugie miejsce: Srebrną Cegłę – Maciejowi Trzepałka z Zabrza
Trzecie miejsce: Ceglastą Cegłę – Mirosławowi Biskupskiemu z Kielc.
Uroczyste wręczenie nagród połączone z wystawą nadesłanych na konkurs prac odbędzie się 15 grudnia 2007 roku o godzinie 18. 00 w Galerii Satyry “NaTynku”, mieszczącej się w Klubie22, ul. Czarnohucka 22, 42-600 Tarnowskie Góry.
2007-12-09
Tourcoing i inne informacje w archiwum portalu (c) Sadurski.com