Ciekawostki o Wągrowcu na Wielkopolsce
Wągrowiec ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Wągrowca, zabytki, co zobaczyć
Miasto Wągrowiec
1) Wągrowiec, to 25-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Jest tu siedziba powiatu wągrowickiego. Leży nad trzema jeziorami. Są to: Durowo, Łęgowo i Rgielskie.
2) Z Wągrowca jest 40 km do Gniezna, 60 km do Poznania i tyle samo do Piły.
Wągrowiec ciekawostki z historii
3) Miejscowość założono w 1300 r., a prawa miejskie uzyskała w 1381 r.
4) Opactwo cystersów w Wągrowcu jest jednym z ich najstarszych opactw w Polsce. Ziemie wokół przyszłego opactwa cystersi kupili w 1319 roku. Opactwo działało do 1835 r. Obecnie przy ul. Klasztornej stoi barokowy Kościół Wniebowzięcia NMP, zbudowany pod konie XVIII w. Po pożarze w 1945 r. został odbudowany.
Wągrowiec zabytki, co zobaczyć
5) Późnogotycki kościół św. Jakuba Apostoła (ul. Klasztorna) zbudowano w XVI wieku. Renesansowy ołtarz pochodzi z 1600 roku.
6) W latach 1835-1837 zbudowano późnoklasycystyczny kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Początkowo był świątynią ewangelicką, obecnie jest kościołem katolickim.
7) Muzeum Regionalne założono w 1987 roku. Są tu zbiory historyczne, etnograficzne i zbiory sztuki. Mieści się w XVIII-wiecznej siedzibie opactwa cystersów. Adres: ul. Opacka 15.
8) Piramida Łakińskiego, to powstały ok. 1845 r. grobowiec w kształcie piramidy. Powstał z ociosanych kamieni polnych i spoczywa w nim ciało Franciszka Łakińskiego (1767-1845), rotmistrza wojsk napoleońskich.
9) Tak zwana Wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu, to obecnie Wieża Widokowa. Jest w niej również Izba Tradycji Pożarnictwa. Wejście na wieżę możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się w Muzeum Regionalnym.
10) W centrum Wągrowca, wzdłuż ul. Kościuszki, znajduje się Jezioro Durowskie. Jest tu plaża z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego i przystań żeglarska. Można przepłynąć wycieczkowym katamaranem. Wzdłuż jeziora jest promenada spacerowa, przy której umieszczono rzeźby.
11) Przy ul. Rogozińskiej, obok mostu nad rzeką Strugą, zachował się bunkier z 1939 roku.
12) W Budziejówku (12 km od Wągrowca) znajduje się kamień św. Wojciecha. To jeden z największych głazów narzutowych w Europie.
Wągrowiec ciekawostki
13) W Wągrowcu występuje zjawisko, nazwane skrzyżowaniem rzek. Rzeki Wełna i Nielba krzyżują się ze sobą pod kątem prostym i płyną dalej. To twór sztuczny, a kanał zbudowano podczas prac melioracyjnych w XIX wieku.
14) Prawdopodobnie najsłynniejszym mieszkańcem Wągrowca był ksiądz Jakub Wujek (1541-1597). Był autorem pierwszego przekładu Biblii na język polski. Jego osobę upamiętnia pomnik z piaskowca odsłonięty w 1973 r. oraz tablica na kościele farnym.
15) W 2001 r. utworzono tzw. lapidarium. Składa się z macew (nagrobków z cmentarza żydowskiego) wydobytych z rzeki Strugi Gołanieckiej.
16) Klub sportowy Nielba Wągrowiec założono w 1925 r. Jedną z sekcji jest piłka nożna. Piłkarze MKS Nielba Wągrowiec grają mecze na stadionie OSiR im. Stanisława Bąka, znajdującym się przy ul.l Kościuszki 59. Obiekt ma ok. 2,5 tys. miejsc, choć rekordowy mecz obejrzało ok. 5,5 tys. kibiców.
Wągrowiec ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kalisz
> Gorzów Wielkopolski
> Bojanowo