Ciekawostki o walizkach

walizki ciekawostki o walizkach bagaże walizka

O walizce przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wybieramy się w podróż, na przykład pociągiem lub samolotem. Często o wyborze konkretnej walizki decydujemy się dopiero w sklepie. Czy ma być miękka czy twarda? Duża czy mała? Na dwóch czy czterech kółkach? Lekka czy cięższa, ale ze wzmocnieniami wewnątrz? Mężczyźni zwracają uwagę na funkcjonalność, kobiety na kształt i kolor. A czy w ogóle wiesz coś więcej na temat walizek? Sadurski.com zaprasza do lektury ciekawostek o walizkach

Z historii podróżowania

* Od zawsze człowiek gdzieś podróżuje. A ponieważ zabiera ze sobą różne przedmioty, musi je jakoś ze sobą przetransportować. Dlatego od zawsze ma „coś”, aby przenosić i przewozić swój dobytek na czas podróży. Kiedyś wkładano wszystko do dużego kawałka materiału, który następnie zawijano, aby nic nie wypadło. Z czasem pojawiły się coraz lepiej zaprojektowane i wykonane sakwy, kufry, torby, plecaki i walizki.

walizki ciekawostki o walizkach bagaże walizka

Obecnie walizki wykonywane są z innych materiałów niż kiedyś

Z czego wykonane są walizki?

* Walizki twarde wykonane są z poliwęglanu, polipropylenu lub z tworzywa ABS. Walizki miękkie z nylonu lub poliestru. Walizki z poliwęglanu są elastyczne, odporne na uderzenia i mało ważą, do tego łatwo można na nie nanieść dowolny wzór zdobienia. Ponieważ na lotniskach jest duże ryzyko uszkodzenia bagażu, walizki które zabieramy w podróż lotniczą, najczęściej są twarde.

* Co to jest walizka hybrydowa? Jest to walizka zrobiona z tworzywa sztucznego i tkaniny tekstylnej. Dzięki temu połączeniu zwiększa się jej pojemność nawet o 30%.

Walizki i samoloty

* Dla osób, które często podróżują samolotami rejsowymi, korzystnym rozwiązaniem są walizki z zamknięciem szyfrującym TSA. Trudniejsze do otwarcia dla złodzieja, ale równocześnie możliwe do otwarcia przez służby celne na lotnisku, gdy chcą same sprawdzić bagaż.

walizki ciekawostki o walizkach bagaże walizka

Pracownik lotniska przekłada walizki podróżnych z samolotu do specjalnego pojazdu. Ciekawostki o walizkach

* Wiele osób ciekawi, co w swoich walizkach mają stewardesy i piloci samolotów. Częściowo to zależy od linii lotniczych (np. musi być kamizelka odblaskowa). Pracownicy linii lotniczych na pewno mają paszport, licencje i ubezpieczenie. Także produkty higieniczne, kosmetyki, zapasową bieliznę i koszulę oraz przedmioty, które zabiera każdy z nas w podróż lotniczą. Pracownicy konkretnych linii muszą mieć ten sam model walizki, dostosowany do wyglądu i koloru mundurów.

* Co to jest walizka kabinowa? To walizka – bagaż podręczny, którą można wziąć ze sobą na pokład samolotu.

Inne ciekawostki o walizkach

* Niektórzy pytają Google, jakie są największe walizki. Oto odpowiedź: 20 metrów wysokości i 4 metry szerokości, to dotychczasowy rekord wielkości walizki. Tylko w czym się ona zmieściła?

walizki ciekawostki o walizkach bagaże walizka

Stojak z walizkami przed hotelem. Ciekawostki o walizkach

* W 2007 r. zaprojektowano skrzyżowanie roweru z walizką. Siodełko znajduje się nad walizką.

* Producent walizek, firma It Luggage postawiła na lekkość. Jej walizki ważą średnio 2 kilogramy.

Walizka przyszłości

* W 2008 r. firma Samsonite zaprezentowała okrągłą walizkę. Można ją ciągnąć za sobą po dowolnie ukształtowanym terenie.

* W 2012 r. zaprezentowano walizkę, która sama jedzie za właścicielem, dostosowując się do jego prędkości.

* Trwają prace nad walizką przyszłości. Energia z toczącej się na kółkach walizki będzie ładować np. telefon komórkowy. Dzięki wbudowanemu GPS-owi nie będzie obaw, że walizka gdzieś się zgubi. Walizki będą miały czytnik rozpoznawania twarzy oraz linii papilarnych właściciela. Pokażą też, czy limit wagi wymagany przez linie lotniczą nie został przekroczony.

Ciekawostki o walizkach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Dworce kolejowe na świecie
> Ciekawostki o paszportach