Parki w Warszawie – ciekawostki
Najstarszy park w Warszawie? Największy? Ile parków jest w Warszawie? Słynne parki warszawskie – ciekawostki
1) W Mieście Stołecznym Warszawa (w granicach administracyjnych Warszawy) jest kilkadziesiąt parków (w sieci znaleźliśmy liczby od 78 do 82). Ich łączna powierzchnia, to ponad 760 ha, więc zajmują 8% powierzchni miasta.
2) Najstarsze parki Warszawy, to: Ogród Saski, Ogród Krasińskich, Łazienki i park w Wilanowie.
3) Park Natolin (Natoliński) jest największym parkiem w Warszawie, ma 105 ha powierzchni.
4) Parkami ogólnomiejskimi w Warszawie są: Ogród Saski, Park Ujazdowski, Park Łazienkowski, Ogród Krasińskich, Park Paderewskiego, Park Praski, Pole Mokotowskie, Centralny Park Kultury, Park Fosa i stoki Cytadeli.
5) Utrzymaniem, pielęgnacją i porządkowaniem parków ogólnomiejskich zajmuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. Pieniądze na te cele otrzymuje z budżetu stolicy.
6) Stołeczne parki mają różnych właścicieli. Zespoły pałacowo-parkowe: Łazienki Królewskie i Wilanów oraz ogrody Zamku Królewskiego są oddziałami Muzeum Narodowego. Poza wspomnianymi wyżej parkami ogólnomiejskimi, są parki zarządzane są przez poszczególne dzielnice.
7) Nazwy części warszawskich parków: Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, Łazienki Królewskie, Park Wilanowski, Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Agrykola, Park Ujazdowski, Park Dolinka Służewska, Park Młociński, Park Przy Bażantarni, Park Edwarda Szymańskiego, Park Mirowski, Park Arkadia, Park Bródnowski, Park Praski, Park im. Zasława Malickiego, Park Moczydło, Park Na Książęcem, Park Kazimierzowski, Park Szczęśliwicki, Park Akcji “Burza”, Park Józefa Sowińskiego, Park Karola Beyera, Park Wolności, Park Morskie Oko, Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, Park Stefana Żeromskiego, Park Odkrywców, Park Dolinka Szwajcarska, Park Tadeusza Mazowieckiego, Park Achera, Park Ulricha, Park Romana Kozłowskiego, Park Picassa, Park Sielecki,
8) W Warszawie jest też ok. 250 skwerów o łącznej powierzchni ponad 200 ha oraz parki dydaktyczne: Ogród Zoologiczny (od 1928 roku, 40 ha), Ogród Botaniczny PAN (od 1974 roku, 40 ha) i Ogród Botaniczny UW (os 1818 roku, 3,5 ha). W Warszawie jest też 12 rezerwatów przyrody.
Najstarsze parki Warszawy
Łazienki Królewskie
9) Prawdopodobnie najpopularniejszy park w polskiej stolicy, a właściwie zespół pałacowo-ogrodowy. Został założony w XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ma ok. 76 ha powierzchni.
W latach 80. XVII wieku zbudowano tu barokowy pawilon Łaźni (stąd nazwa: Łazienki), potem przebudowany na pałac Na Wyspie. W Łazienkach jest sztuczne jezioro i wspomniany już pałac na Wyspie. Są ogrody: Ogród Królewski, Romantyczny, Chiński Na obrzeżu parku stoi pomnik Fryderyka Chopina. W okresie letnim w każdą niedzielę obok tego pomnika odbywają się Koncerty Chopinowskie.
Od 1960 r. zespół pałacowo-ogrodowy jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie. Warto wiedzieć, że w średniowieczu te tereny były miejscem polowań książąt mazowieckich.
Ogród Saski
10) To pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce, udostępniony przez króla mieszkańcom Warszawy 27 maja 1727 roku. Znajduje się w Śródmieściu Warszawy, blisko jest Galeria Zachęta.
Ten ogród francuski założono w latach 1724–1748 dla króla Augusta II Mocnego i był ogrodem pałacu Saskiego. Po dewastacji podczas insurekcji kościuszkowskiej (1794) w latach 1816–1827 stał się krajobrazowym ogrodem angielskim. Po zniszczeniach w czasie powstania warszawskiego, po wojnie został odtworzony i powiększony o ogród Zamoyskich.
W centrum Ogrodu Saskiego jest fontanna, są 21 barokowych rzeźb, zegar słoneczny z 1863 r., pomnik Marii Konopnickiej. Jest dużo ławek, ścieżki rowerowe, plac zabaw. Tuż obok jest Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym wartę pełnią żołnierze.
Ogród Krasińskich
11) Powstał w 1676 roku dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego i ma 11,8 ha powierzchni. Znajduje się w Śródmieściu, na Muranowie, niedaleko muzeum POLIN. Zanim powstał Ogród Saski, to właśnie Ogród Krasińskich był największym parkiem Warszawy. Obok parku znajduje się barokowy Pałac Krasińskich. Na terenie parku są: Pomnik granic getta i Pomnik Bohaterów Monte Cassino.
Ogród w Wilanowie (park Wilanowski)
12) Park w stylu francuskim mający 24 ha powierzchni. Jest w nim barokowy pałac, początkowa podmiejska rezydencja króla Jana III Sobieskiego, także Jezioro Wilanowskie.
Zanim w 2 połowie XVII wieku powstał pałac i ogród, od XIII wieku był tu cmentarz. Za czasów Sobieskiego ogród był znacznie mniejszy niż obecnie. W XX wieku ogród był zaniedbany, potem doszły działania wojenne. Działania po wojnie, do 1965 r. (wtedy otrzymał status zabytku) przywróciły Ogrodowi w Wilanowie świetność.
Ogród w Wilanowie podzielony jest na szereg części. Jest tu ogród kwiatowy, park angielski, park angielsko-chiński. W ogrodzie są rzeźby figuralne, przypominające rzeźby antyczne. Jest neogotycka Brama Mauretańska z 1846 r.
Ciekawostki o parkach w Warszawie i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Warszawie
> Ochota
> Central Park, Nowy Jork
> Ciekawostki o cmentarzach