wędka gruntowa wędki gruntowe

Wędki gruntowe – skąd wiedzieć, którą wybrać?

Czas czytania:3 minut/y, 55 sekund/y

Wędki gruntowe – czyli wędziska przeznaczone do połowów gruntowych – występują w wielu wariantach i różnią się od siebie i innych wędek całą listą istotnych parametrów. Mniej doświadczeni wędkarze miewają spore problemy ze skompletowaniem swojego sprzętu, a i ci z nieco większym stażem nierzadko głowią się nad stosownym wyborem. Najważniejsze, żeby dopasować sprzęt do umiejętności i preferencji użytkownika – a żeby to zrobić, trzeba wiedzieć co nieco o samym wędkarstwie gruntowym i zdawać sobie sprawę, na co zwrócić uwagę. Dowiedz się, czym charakteryzują się wędki gruntowe i o czym należy pamiętać, robiąc zakupy

Wędki gruntowe – z czym to się je?

Metoda gruntowa, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu łowienie ryb żerujących w pobliżu gruntu. Technikę tę można wykorzystywać zarówno w rzekach, jak i jeziorach czy stawach. Wystarczy zanurzyć wędkę z odpowiednio dobranym obciążeniem, a przynęta, która wyląduje przy dnie akwenu, skutecznie przyciągnie do siebie kręcące się tam okazy. Brak spławika, zamiast tego ciężarek i haczyk, a opcjonalnie spoczywający na dnie koszyczek z zanętą – oto przepis na złowienie ryby żerującej tuż przy gruncie! O tym, czy ryba bierze, poinformuje nas drgająca szczytówka (zwykle wymienna).

> Dowcipy o wędkarzach

Pickery i feedery – jaka jest różnica?

Gruntówki ze specjalnymi, mocnymi, ale elastycznymi szczytówkami dzielimy na winklepickery (pickery) oraz feedery. Pickery służą głównie do połowów w wodach stojących, są długie na 2,4-3 m oraz mają dość niewielki ciężar wyrzutu (do 50 g), w związku z czym na zestaw zakłada się wyłącznie ciężarek. Z kolei feedery są nieco dłuższe (zwykle 3,3-3,6 m) i pozwalają na łowienie większymi ciężarkami, a także na dołączenie do zestawu koszyczka zanętowego. Umożliwiają zastosowanie drgającej szczytówki w rzekach (choć są uniwersalne i sprawdzają się również w wodzie stojącej), a ich ciężar wyrzutu wynosi 60 g w górę.

Większość gruntówek (i pickerów, i feederów) posiada w zestawie dwie albo trzy szczytówki, które różnią się średnicą i stopniem czułości. Można je zatem wymieniać i dopasowywać do aktualnego obciążenia. Przy większych ciężarkach sprawdzają się grubsze i sztywniejsze szczytówki.

Cena i marka – czy mają znaczenie?

Wybierając wędki gruntowe, warto zwracać uwagę na ich cenę oraz producenta. Nie należy jednak popadać w pułapkę „im droższe, tym lepsze” i wydawać bajońskich sum na swoją pierwszą gruntówkę, zwłaszcza, kiedy brakuje nam jeszcze potrzebnej wprawy. Na rynku dostępne są tanie wędki gruntowe o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości – dość wymienić takie marki, jak przystępny cenowo Jaxon czy Okuma, która posiada w swojej ofercie sprzęt zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Swoją pierwszą gruntówkę możesz upolować już za kilkadziesiąt złotych! Gdy poczujesz się pewniej i poznasz własne preferencje, możesz zainwestować w droższy sprzęt za kilkaset (np. 300-500) złotych. Na stronie: sklep****arski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Gruntowe-5933.html dostaniesz zarówno wspomniane, atrakcyjne cenowo modele Jaxon i Okuma, jak i droższe wędki gruntowe marek Berkley, Browning, MAD, Prologic czy Westin. Tym samym każdy znajdzie coś dla siebie. Dla ułatwienia asortyment sklepu został podzielony na logiczne, intuicyjne podkategorie. Tym samym klienci mogą przeglądać wędki gruntowe typu feeder lub winklepickery, gruntówki teleskopowe (wygodne w transporcie) oraz odległościowe (dobre do zarzucania na duże odległości), czy też wędki gruntowe dedykowane do łowienia metodą żywcową.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Oprócz ceny, warto spojrzeć także na szereg innych kwestii. Przede wszystkim dobre wędki gruntowe muszą być wytrzymałe i wykonane z dobrej jakości materiałów. O możliwościach danego wędziska wiele powiedzą nam takie parametry, jak ciężar wyrzutu, długość, waga czy akcja.

Absolutnie kluczowym parametrem przy zakupie każdego wędziska, jest ciężar wyrzutu. To od niego zależy tolerowana przez wędkę masa zestawu – przynęty wraz z obciążeniem. Przy zbyt małym obciążeniu, wędzisko będzie zbyt sztywne i mniej wygodne w użytkowaniu. Z kolei zbyt duży ciężar może spowodować uszkodzenie czy wręcz złamanie kija. Dopiero gdy ciężar wyrzutu wędki będzie odpowiadał ciężarowi wyrzucanego zestawu – wtedy rzut będzie najbardziej precyzyjny, a przez to skuteczny. W wodach stojących wystarczy niski cw (do 50-60 g); w rzekach przydadzą się feedery o większym cw (np. 120g), a w szybko płynącej wodzie, np. w rzekach podgórskim, przyda się cw rzędu nawet 180 g.

Kolejna bardzo istotna sprawa, to długość wędki. Jest to kwestia mocno indywidualna, jednak ogólnie przyjmuje się, że na potrzeby wędkarstwa gruntowego najlepiej sprawdzają się wędziska o długości 3,3 do 4 m. Popularne są również krótsze, łatwe w transporcie modele (np. 2,5 m) oraz znacznie dłuższe kije, sięgające nawet do 6m. Jeśli chodzi o materiał, najlepsze gruntówki są wykonane z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego włókna węglowego. Tańszym, a przez to popularnym odpowiednikiem jest włókno szklane. Najlepszą akcję gwarantują modele segmentowe (składające się z dwóch albo trzech elementów) – ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie.

Link zdjęty 26.2.22. Dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt
sklep****arski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Gruntowe-5933.html

zmywarka do zabudowy wolnostojąca Poprzedni post Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?
zamek Płock ciekawostki atrakcje zabytki stolica Polski ciekawostki historia Następny post 10 ciekawostek o Płocku