21 niezwykłych ciekawostek o Wietnamie
Prawie wszystko, co powinieneś wiedzieć o Wietnamie. Historia, kultura, gospodarka. Wietnam ciekawostki i fakty, które warto znać
Wietnam, państwo w Azji
1) Wietnam (Socjalistyczna Republika Wietnamu), to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chińską Republiką Ludową (1281 km granicy), Laosem (2130 kim) i Kambodżą (1228 km).
2) W Wietnamie mieszka ponad 90 milionów ludzi, mających różne wyznania religijne.
3) Powierzchnia Wietnamu wynosi około ponad 331 tys. km².
4) Wietnam podzielony jest na 58 prowincji (tỉnh), które dzielą się na dystrykty (huyện), miasta prowincjonalne (thành phố trực thuộc tỉnh) oraz miasta (thị xã).
5) Zgromadzenie Narodowe składa się z 498 posłów (458 członków Komunistycznej Partii Wietnamu oraz 40 posłów niezależnych). Zgromadzenie powołuje rząd i prezydenta.
6) Najwyższa góra Wietnamu, to Phan Xi Păng (3143 m n.p.m.), a najdłuższa rzeka, to Rzeka Czerwona (Song Hong) – długości 1280 km, z czego 450 km na terytorium Wietnamu. Faktycznie, barwa wody tej rzeki ma odcień czerwieni.
7) Największe miasta Wietnamu, to: Hồ Chí Minh (wcześniej Sajgon), Hanoi (stolica), Hajfong, Đà Nẵng, Nha Trang, Quy Nhơn, Huế i Bạc Liêu.
8) Walutą Wietnamu jest Đồng.
Wietnam – kultura i język
9) Kultura wietnamska przez tysiąclecia była pod wpływem kultury Chin. Wpływy konfucjańskie są obecne w codziennym życiu i obyczajowości Wietnamczyków. W XIX wieku, wraz z zachodnią kolonizacją, pojawiły się wpływy francuskie. Potem doszły wpływy amerykańskie, gdy w połowie XX wieku pojawili się tu Amerykanie. Obecnie, zwłaszcza w Wietnamie południowym, w okresie rywalizacji USA i Chin, widać wsparcie Wietnamu dla USA. A w ogóle, Wietnam uważany jest za jeden z najbardziej zeuropeizowanych państw azjatyckich.
10) Język wietnamski czyli kinh, to obecnie język rodzimy dla ponad 80% Wietnamczyków. Do tego języki 53 mniejszości narodowych, etnicznych i ludów z sąsiednich państw. Ale wszyscy obywatele znają język wietnamski. Na początku XX wieku językami urzędowymi były: wietnamski chiński (han). Niektórzy pisali po wietnamsku, używając chińskich znaków. Wykształceni używali języka chińskiego, a urzędnicy państwowi zdawali coroczne egzaminy w języku han. Obecnie wiele wietnamskich słów ma swe źródła w języku chińskim.
Wietnam ciekawostki z historii
11) Konfucjański system administracji zniósł w 1918 roku rządzący Wietnamem francuski gubernator. Francja zaczęła wtedy tworzyć francuskie „Indochiny” na terenie obecnego Wietnamu, Laosu i Kambodży. Wtedy zaczęto upowszechniać języka quo ngu jako języka urzędowego w Wietnamie. Francuzi okupowali Wietnam do 1954 r, z przerwą w latach 1940-1946, gdy francuski rząd Vichy kolaborujący z hitlerowskimi Niemcami, przekazał Wietnam Japonii.
12) Po klęsce Japonii w 1945 roku, chińska armia Czang Kaj-Szeka zajęła północ Wietnamu (wraz ze stolicą Hanoi), a na południe kraju (Sajgon) powrócili Francuzi. Wycofali się po ośmiu latach wojny z wietnamskimi partyzantami – po tym, jak skapitulowała ich baza wojskowa Dien Bien Phu. Z szeregów Legii Cudzoziemskiej na stronę partyzantów wietnamskich przeszedł zbiegł wtedy polski legionista Stefan Kubiak, stając się bohaterem. Utrata Wietnamu w 1954 roku zapoczątkowała kres francuskich kolonii. Francuzi zostawili w Wietnamie budynki administracji, szkoły, teatry, dworce kolejowe, okazałe wille i plantacje kawy. W Hanoi do dziś istnieje most zaprojektowany przez inżyniera Eiffla, twórcę słynnej paryskiej wieży.
13) Podczas konferencji genewskiej (26 kwietnia – 20 lipca 1954 roku) Wietnam został tymczasowo podzielony wzdłuż 17. równoleżnika. Na północy powstało socjalistyczne państwo, na południu niekomunistyczne państwo – Republika Wietnamu. Choć uczestnicy konferencji zobowiązali przeprowadzenie wyborów w 1956 r., premier Ngô Đình Diệm spodziewając się porażki, nie przeprowadził wyborów. Powstała wtedy lewicowa partyzantka Wietkong. Wkrótce represje rządu wobec buddystów spowodowały gniew Amerykanów. Doszło do puczu, powstał rząd wspierający Amerykanów, do kraju weszły wojska amerykańskie i zaczęły zwalczać partyzantkę. Rozpoczęła się II wojna indochińska. W 1975 r. partyzanckie oddziały Wietkongu zwyciężyły, a Amerykanie wycofali się. Powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu.
14) W 1978 r. wojska wietnamskie wkroczyły do Kambodży i obaliły reżim Pol Pota, co pogorszyło relacje z Chinami, popierającymi Czerwonych Khmerów. Wojna chińsko-wietnamska trwała przez miesiąc. 10 lat później Wietnam znormalizował stosunki z Chinami i Stanami Zjednoczonymi.
15) Po zniesienia embarga gospodarczego przez USA w 1994 r., gospodarka Wietnamu ożywiła się.
Ciekawostki o Wietnamie
16) W Wietnamie jest powszechna i bezpłatna oświata.
17) Obecnie Wietnam jest drugim producentem ziaren kawy (po Brazylii). To jedyny kraj Azji Południowo- Wschodniej, gdzie kawę pije się powszechnie. Zresztą to Wietnamczycy wynaleźli słynny filtr do kawy, znany na całym świecie. Piją też kawę turecką, mrożoną i kawę z mlekiem. A po Francuzach pozostało im zamiłowanie do pieczenia i spożywania francuskich bagietek.
18) Wietnamskie rolnictwo, to także uprawy ryżu, herbaty, ananasów i tytoniu.
19) Việt Võ Đạo, to wietnamska sztuka walki. Życiowa dewiza osób ćwiczących Việt Võ Đạo brzmi: Być silnym aby być pożytecznym.
20) Wietnamskie kobiety ubierają się m.in. w kolorowe, jedwabne, suknie Ao Dai, przypominające skrzydła motyli.
21) Poza Wietnamem Wietnamczycy i ludzie wietnamskiego pochodzenia żyją też w innych krajach. Najwięcej w USA (1,2 mln), Francji (500 tys.), Niemczech (100 tys.) i Polsce (50 tys.).
Wietnam ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Hanoi, stolica Wietnamu
> Birma
> Bangladesz