wiewiórka ciekawostki wiewiórki zwierzęta o wiewiórkach

Wiewiórki – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 19 sekund/y

Wiewiórka ciekawostki i najważniejsze informacje o wiewiórkach. Jak wiewiórki żyją, co zjadają, rodzaje wiewiórek

Wiewiórka – podstawowe informacje

1) Istnieje ponad 250 gatunków wiewiórek, z czego trzy gatunki występują w Polsce. W naszym kraju najczęściej obserwujemy wiewiórki pospolite. W Tatrach możemy zobaczyć świstaka, który również należy do tej licznej rodziny.

2) Każdy przedszkolak odpowie, że wiewiórki mieszkają w dziupli. Jednak nie do końca jest to prawdą. Wiewiórki chętnie korzystają z budek lęgowych oraz opuszczonych gniazd. Dziuple służą im jako zimowe spiżarnie oraz schronienie przed mrozem. Ponadto, każda para wiewiórek buduje własne gniazda, przeważnie trzy, wysoko w gałęziach drzew. Taki system umożliwia gromadzenie zapasów i zmylenie drapieżników.

3) Wiewiórki kojarzymy zazwyczaj z rudym futerkiem. Podczas zimy futerka zmieniają barwę na popielatą. Możemy też spotkać wiewiórki brązowe lub brunatne.

4) Wiewiórka żyje ok. 10 lat.

wiewiórka ciekawostki wiewiórki
Wiewiórka – mistrz świata we wspinaniu się na drzewa

Codzienne życie wiewiórki

5) Największym wrogiem wiewiórki nie jest kuna czy kot, ale jej krewniaczka, wiewiórka szara. Stosunek liczbowy między populacją wiewiórki szarej a pospolitej wynosi 66:1. Wiewiórki szare są nosicielami wirusa Squirrel Poxvirus, który powoduje u wiewiórek rudych objawy podobne do ospy i jest dla nich zabójczy.

6) Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. W okresie największych mrozów przysypiają, zapadają w hibernację, aby potem się budzić. Podczas łagodnych zim i umiarkowanych temperatur, wyruszają na poszukiwanie zachomikowanych zapasów. Niestety, mają słabą pamięć i nie zawsze udaje im się odnaleźć zakopane przez siebie żołędzie. Dzięki temu, że są takie zapominalskie, biorą udział w sadzeniu nowych drzew dla przyszłych wiewiórczych pokoleń.

wiewiórka ciekawostki wiewiórki
Wiewiórka zjada orzechy, ale nie tylko

Co zjada wiewiórka?

7) Wiewiórki są wszystkożerne. Nie pogardzą małą jaszczurką, ptasimi jajami, a nawet pisklętami. Zazwyczaj wolą jednak ziarna, które wybierają z ptasich karmników. Lubią też nasiona drzew liściastych, np. żołędzie, jagody oraz młode pąki. W czasie jesiennych spacerów możemy “poczęstować” wiewiórkę rudą chlebem lub suszonymi owocami, byle nie kandyzowanymi.

8) Wiewiórki rude są mistrzyniami w suszeniu grzybów. W tym celu umieszczają grzyby w dziupli lub gnieździe, a nawet rozwieszają je wprost na gałęziach. Gdy grzyb zrobił się wystarczająco suchy, wiewiórka z przyjemnością pałaszuje ten przysmak.

wiewiórka ciekawostki wiewiórki
Tak wygląda wiewiórka po urodzeniu – bez sierści i ślepa

Rozmnażanie wiewiórki

9) Samica wiewiórki zwykle rodzi małe 2 razy w roku, chociaż zdarza się, że nawet pięć razy. Ciąża trwa 30 do 40 dni. Jednorazowo na świat przychodzi 3 do 8 malutkich wiewiórek. Mają 8-12 gram, początkowo są ślepe i nagie. Młode przychodzą na świat w specjalnie przygotowanej dziupli, wyścielonej delikatnym mchem, trawą, piórkami, itp. Gniazda zazwyczaj są na wysokości 5 do 15 metrów nad ziemią.

Po ok. 19 dniach młode mają gęste futerko, a po miesiącu od przyjścia na świat otwierają oczka. Ssą mleko matki przez pierwsze dwa miesiące, potem się usamodzielniają. Dojrzałość płciową uzyskują po ok. roku. Samiec nie opiekuje się młodymi.

wiewiórka ciekawostki wiewiórki
Wiewiórka ciekawostki. Polacy kochają te rude zwierzątka

Latające wiewiórki

10) W rodzinie wiewiórkowatych istnieje fenomen zwany wiewiórką latającą. Polatucha potrafi pokonać w powietrzu odległość 50 metrów. Posiada błonę lotną pomiędzy kończynami oraz futro, które wygląda jakby było za duże. To właśnie dzięki futerku ta wiewiórka tak wspaniale szybuje. W XIX wieku polatuchy można było zaobserwować w Puszczy Białowieskiej. Obecnie występują w Azji i Finlandii.

Wiewiórki w Polsce i na świecie

11) Najbardziej obfitującym w wiewiórki miastem w Polsce jest Inowrocław. Te urocze zwierzęta spotkamy nie tylko w Parku Solankowym, ale i w całym mieście, głównie za sprawą figur z brązu naturalnej wielkości. Pomniki wiewiórek stanowią tu miejski szlak turystyczny, podobnie jak szlak wrocławskich krasnali.

12) Wiewiórki są w Polsce pod ochroną.

13) W stolicy Kazachstanu znajduje się największy pomnik wiewiórki na świecie. Ma dwanaście metrów, a wykonano go na obchody 20-lecia stolicy, miasta Nur-Sułtan.

14) W Ameryce Północnej nie ma rudych wiewiórek, jak u nas. Żyje tam inny gatunek – wiewiórka szara. Jak wskazuje nazwa, ma futerko koloru szarego.

wiewiórka ciekawostki wiewiórki
Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy i szukają pożywienia. Można je dokarmiać

Kolejne ciekawostki o wiewiórkach

15) Gdy ścięto drzewo na którym mieszkały młode wiewiórki, pewien człowiek zabrał zwierzątka do domu i próbował wykarmić specjalną mieszanką mleka. Po wielu nieudanych próbach, maluchami zajęła się suka rasy pudel. Troskliwie opiekowała się sierotami, karmiąc je własnym mlekiem i traktując jak własne szczenięta. Niezwykła przybrana matka mieszka w Karolinie Północnej (USA) i ma na imię Pixie.

16) 21 styczeń jest Dniem Doceniania Wiewiórki i ukłonem w stronę wszystkich, którzy dokarmiają te zwierzęta zimą. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. Jeśli wywabiony z kryjówki zwierz zobaczy swój cień i nie wróci do nory, to czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy. Najsłynniejszy świstak Ameryki, to Phil, bohater filmu fabularnego “Dzień Świstaka” z Billem Muray’em w roli głównej.

17) Nie tylko chomiki i myszki są zwierzątkami, którymi można opiekować się w domu. Wiewiórka syberyjska jest zwierzątkiem, które można oswoić i świetnie odnajduje się w warunkach domowych. Ten gatunek występuje w Ameryce Północnej, W Rosji, Korei, Chinach oraz na japońskiej wyspie Hokkaido. Wiewiórki syberyjskie osiągają długość około 25-30 cm, ważą około 120 gramów i w niewoli mogą żyć nawet 10 lat. Są wszystkożerne, prowadzą dzienny tryby życia, ale nie przepadają za nachalnymi pieszczotami, więc raczej nie lubią towarzystwa dzieci.

Wiewiórka ciekawostki (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sen zimowy zwierząt
> Papużka falista
> Pory roku ciekawostki

robotnik kołchoźnica pomnik Moskwa Mosfilm ciekawostki Poprzedni post Robotnik i kołchoźnica – słynny pomnik w Moskwie i jego historia
trasy rowerowe turystyka rowerowa ciekawostki rowery Green Velo Następny post 10 najciekawszych tras rowerowych w Polsce