Zdrowe warzywa, które powinniśmy jeść

zdrowe warzywa dieta

Owoce oraz warzywa powinny stanowić podstawę diety. Dostarczają one bowiem do organizmu niezbędne mu składniki odżywcze. W tej grupie są produkty szczególnie istotne, po które warto sięgać wyjątkowo często. Jakie warzywa należy jeść regularnie? Poznaj zdrowe warzywa

Warzywa kapustowate

Do tej grupy zaliczają się brukselka, kapusta, brokuł, jarmuż, rzepa czy kalafior. Nie wszyscy je lubią, ale wynika to raczej z nieumiejętnego ich przygotowania. Warto je jadać regularnie. Warzywa kapustowate zawierają bowiem związki przeciwnowotworowe – izotiocyjaniny. Wchodzące w skład brokułów izotocyjaniny oraz sulforafany powstrzymują komórki rakowe przed namnażaniem się, a niekiedy nawet je zabijają.

Bakłażany

Bakłażany posiadają lepkie włókna przechwytujące tłuszcz i cholesterol. Z tego powodu warzywo to stanowi podstawę diety Portfolio. Skórka bakłażana zawiera sporo antocyjaninów o wysokich właściwościach leczniczych. Spore znaczenie ma jednak sposób przygotowywania bakłażanów. To produkt, który szybko chłonie tłuszcz, dlatego smażenie nie jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Lepiej bakłażan upiec w piekarniku.

Portulaka

To roślina kwitnąca latem, wykorzystywana w krajach śródziemnomorskich oraz na Środkowym Wschodzie. Stanowi na ogół składnik sałatek. Zawiera bardzo dużą ilość bardzo zdrowych tłuszczów omega-3. Jest także bogata w melatoninę, która poprawia jakość snu.

Pomidory

Pomidory warto spożywać w różnej formie. Mogą być one świeże lub puszkowane. Są bowiem bogate w likopen, a więc silny antyoksydant, który obniża ryzyko chorób nowotworowych. Im bardziej czerwone są pomidory, tym więcej likopenu zawierają. Jeszcze więcej mają go pomidory gotowane. W takiej formie jest on zresztą najlepiej przyswajany przez organizm. Osoby, które spożywają na co dzień sporo pomidorów są mniej narażone na raka prostaty czy choroby serca.

Rośliny strączkowe

Soczewica, fasola pinto, ciecierzyca czy fasola biała to warzywa bogate w błonnik oraz białko. Zawierają ponadto witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez i fitonutrienty. Znajdujące się w nich saponiny skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu. Pomagają także w walce z chorobami nowotworowymi. Przy zakupie puszkowanych warzyw strączkowych, trzeba zwrócić uwagę na zawartość w nich soli oraz sodu. Im jest ich mniej, tym oczywiście lepiej. Ewentualnie można zakupiony w sklepie produkt dobrze wypłukać, aby usunąć z niego nadmiar sodu.

Bataty

Bataty to nic innego jak słodkie ziemniaki, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią świetny dodatek do wielu potraw. Zastąpić mogą z powodzeniem tradycyjne ziemniaki. Dobrze smakują upieczone, ugotowane, dodane do zupy itd. Warto sięgać po nie regularnie. To warzywa, które są wyjątkowo bogate w różnego rodzaju witaminy, składniki mineralne oraz fitonutrienty. Batat średniej wielkości pokrywa aż 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę A w formie beta karotenu. Uzyskiwany z produktów spożywczych beta karoten wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju chorób serca i chorób nowotworowych.

Zdrowa warzywa – artykuł powstał przy współpracy z marką www.lightcatering.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o cateringu