Ciekawostki o zębach

zęby ciekawostki o zębach ząb

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach człowieka. Ciekawostki o zębach w Sadurski.com

Zęby człowieka ciekawostki

* U każdego człowiek wyrastają dwa komplety zębów. Najpierw w wieku dziecięcym zęby mleczne czyli mleczaki (10 w szczęce i 10 w żuchwie), potem zęby stałe. Jest ich 32.

* Spośród 32. zębów, człowiek ma 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych.

* Szkliwo zębów, to najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu. W 10-stoniowej skali twardości Mohsa ma taka samą twardość, jak granit czyli 5. Niestety, gdy szkliwo zostanie starte, w jego miejsce nie pojawi się nowe szkliwo.

zęby ciekawostki o zębach ząb

Taki widok u dentysty, to codzienność. Ciekawostki o zębach

* Jedno na kilka tysięcy dzieci rodzi się nie z kompletnym, ale z… pojedynczymi zębami mlecznymi. Jest to związane z niektórymi chorobami genetycznymi. Taki ząbki przeszkadzają matce z karmieniu piersią.

* Próchnicą zębów można się zarazić. Na przykład całując się z osobą mającą próchnicę.

* Ludzie pierwotni mieli szersze szczęki. Mieściły się w nich dziewiątki i dziesiątki. Obecnie człowiek ma ósemki.

* Zęby ósemki wyrastają jako ostatnie i nazywane są zębami mądrości.

* Niektórzy ludzie mają dziewiątki, zwane… zębami głupoty. Nie wychodzą na zewnątrz i są powodem bólu dziąseł.

zęby ciekawostki o zębach ząb

Zęby mleczne, to pierwszy komplet zębów u człowieka. Ciekawostki o zębach

Inne ciekawostki o zębach

* Podobno 68% zawodowych hokeistów straciło co najmniej jednego zęba podczas gry w hokeja.

* Ponieważ zęby są najtwardsza tkanką i zostaje w nich DNA, naukowcy planują wkrótce sklonować mamuta, z dobrze zachowanego zęba mamuta żyjącego tysiące lat temu.

* Japończycy naukowcy po przebadaniu 14 tys. ludzi stwierdzili, że osoby myjące zęby 3 razy dziennie, rzadziej mają nadwagę.

* Podobnie jak każdy z nas ma inne linie papilarne, tak samo każdy ma inny odcisk zębów. Po takim odcisku rozpoznano i złapano jednego z seryjnych morderców.

* Jeśli człowiek będzie mył zęby tak, jak zalecają stomatolodzy (3 razy dziennie po 3 minuty), mycie zębów zajmie mu 38 dni (dób) życia.

zęby ciekawostki o zębach ząb

Gdy nie da się już leczyć, pozostaje tylko jedno: usunięcie zęba przez dentystę

* 80% urazów, z jakimi odwiedzają dentystę dzieci, dotyczy ich przednich zębów.

* Japończycy zawsze chcą być oryginalni. Choć świat prostuje zęby aparatami ortodontycznymi, oni wymyślili oryginalną modę, zwaną Yaeba. Im bardziej krzywe zęby wyrosną – tym większy szpan dla ich właściciela.

* Pewnemu chłopcu z Indii podczas 7-godzinnej operacji usunięto ze szczęki ponad 230 (małych) zębów.

Zęby w przeszłości

* Określenie dobrze znane osobom mającym komputery i smartfony – bluetooth, nawiązuje do duńskiego króla Haralda Btatanda, zwanego Haraldem Sinozębym. Jadł dużo jagód, przez co jego zęby zabarwiły się na niebiesko. Logo technologii bluetooth, to inicjały tego króla, pisane pismem runicznym.

* Hipokrates twierdził, że zęby mleczne wyrastają dzięki temu, że noworodek pije mleko. Potem okazało się to nieprawdą, ale nazwa zęby mleczne przyjęła się.

zęby ciekawostki o zębach ząb

Niektórzy zupełnie nie dbają o swoje zęby. Ciekawostki o zębach

* Ząb słynnego naukowca Izaaka Newtona (1643-1727) w 1816 r. sprzedano na aukcji za 3300 dolarów. Nabywca zlecił jubilerowi, aby wstawił go do pierścienia, który potem nosił.

* Według anegdoty, kurtyzana zdradziła Alexandre Dumasowi (1802-1870) sekret swoich białych zębów: „Trzeba więcej kłamać, od tego bieleją zęby”.

* Po usunięciu zęba człowiekowi, w to miejsce nowy ząb już nie wyrośnie. Inaczej jest ze słoniami. Im w tym samym miejscu może wyrosnąć po kolei aż 6 zębów.

* W starożytnym Rzymie bogaci ludzie mieli niewolników, którzy zajmowali się czyszczeniem zębów.

* Pierwsze implanty zębów stosowali Celtowie. W północnej Francji, w grobie kobiety z II wieku p.n.e archeolodzy odkryli gwóźdź, wbity w szczękę, w miejscu po zębie. Prawdopodobnie była na nim umocowana koronka, jednak ta snie zachowała się do naszych czasów.

Ciekawostki o zębach: (c): Sadurski.com

Zobacz też:
> Zęby zwierząt ciekawostki
> Ciekawostki o włosach
> Paznokcie ciekawostki