rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Paskuda z Zalewu Zegrzyńskiego, karykatura Jezusa

Czas czytania:5 minut/y, 26 sekund/y

Zegrzyńska paskuda czyli potwór z Zalewu Zegrzyńskiego narysowany

Paskuda narysowana

W Nieporęcie rozstrzygnięto  I Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego “Zegrzyńska Paskuda”. Przeczytaj protokół jury i listę nagrodzonych

Protokół
W dniu 12 czerwca 2007 r. miały miejsce obrady jury I Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny “Zegrzyńska Paskuda… 2007″, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie.

Jury w składzie: Mirosław Hajnos, Szczepan Sadurski, Marek Dąbrowski, Bogusława Oksza–Klossi, po przejrzeniu nadesłanych prac (79 – kategoria rysownicy profesjonalni, 83 – kategoria dzieci i młodzież szkolna), postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii rysowników profesjonalnych:

I miejsce: Sławomir Łuczyński – Pabianice
II miejsce: Maciej Mikołaj Michalski – Nowa Iwiczna
III miejsce: Robert Mirowski – Warszawa

Wyróżnienia honorowe:

1. Henryk Cebula – Przeworsk
2. Paweł Łoś – Legionowo
3. Waldemar Rukść – Olecko
4. Marcin Sacher – Bolesławiec
5. Tomasz Wołoszyn – Gubin

* Nagroda – wyróżnienie honorowe portalu Sadurski.com: Maciej Trzepałka – Zabrze
* Nagroda – wyróżnienie honorowe czasopisma satyrycznego Twój Dobry Humor: Paweł Kuczyński – Police

1 miejsce: Ann Caroline Page – Warszawa
2 miejsce: Michał Biernacki – Legionowo
3 miejsce: Marta Skłucka – Warszawa

Wyróżnienia honorowe:

1. Oliwia Thomas – Zegrze
2. Basia Wymazak – Legionowo
3. Róża Rapita – Nieporęt
4. Karolina Minkowska – Legionowo
5. Maciej Łabenda – Legionowo

Ponadto jury postanowiło nagrodzić wyróżnieniem specjalnym Janusza Glińskiego z Legionowa za zestaw prac.

Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę, 16 czerwca.
2007-06-12. Zegrzyńska paskuda

Karykatura Jezusa i skandal w Malezji

Jak poinformowała malezyjska agencja informacyjna Bernama, rząd Malezji na miesiąc zawiesił wydawanie dziennika “Makkal Osai”. Ta tamilskojęzyczna gazeta, w numerze z 21 sierpnia 2007 na pierwszej stronie wydrukowała karykaturę, przedstawiającą Jezusa trzymającego puszkę piwa i papierosa, z podpisem: “Na tych, co żałują swych błędów, czeka niebo”.

Po publikacji Rada Konsultacyjna Buddystów, Chrześcijan, Hinduistów i Sikhów zażądała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Malezji interwencji, a wiceprzewodniczący jednej z największych partii, Malezyjskiego Kongresu Hinduskiego, Datuk Palanivel wezwał ministerstwo do wydania komunikatu, że “z religii nie wolno robić sobie żartów”.

Katolicki arcybiskup Kuala Lumpur (stolica Malezji), Datuk Murphy Pakiam powiedział, że “wizerunek Najświętszego Serca Jezusowego jest szczególnie święty dla katolików, gdyż wyraża on czułą miłość Jezusa do wszystkich ludzi”. Kościół luterański domaga się zawieszenia dziennika.

Gazetę skrytykował też premier Malezji Maximus Ongkili. Powiedział, że publikacja karykatury Jezusa jest niedopuszczalna.

Wydawca gazety przeprosił za karykaturę informując, że miała ona być ilustracją rubryki “Cytat Dnia” i wzięto ją z Internetu.

Oficjalną religią Malezji jest islam (jego wyznawcy to 58 proc. społeczeństwa). Mieszkają tam również buddyści (19 proc.), chrześcijanie (9 proc.) oraz wyznawcy konfucjanizmu (3 proc.).

W zeszłym roku, za opublikowanie słynnych już karykatur Mahometa, w Malezji zawieszono wydawanie dwóch innych gazet. Nieco wcześniej, po publikacji karykatur Mahometa w prasie europejskiej, w Iranie miały miejsce gwałtowne protesty o podłożu religijnym.

Na podstawie: Radio Watykańskie, The Star, Onet.pl, Wiara.pl
2007-08-24

Papkinada 2007 za nami

W Kołobrzegu, w dniach 10-12 sierpnia 2007 odbyła się Papkinada 2007

Na rozdanie nagród szóstej edycji satyrycznego konkursu rysunkowego oraz na wesołe spotkanie w satyrycznym gronie, organizatorzy znów zaprosili laureatów konkursu oraz członków jury. W tym roku do Kołobrzegu (dotychczasowe edycje Papkinady odbywały się w Ustroniu Morskim) przybyli: Jacek Frankowski, Andrzej Graniak, Dariusz Pietrzak, Szczepan Sadurski, Sławomir Łuczyński, Jacek Frąckiewicz, Henryk Cebula i oczywiście Sławomir Gruca, laureat głównej nagrody. Na wernisaż przybyli także Janusz Mrozowski i Krzysztof Toboła.

Wernisaż wystawy pokonkursowej miał miejsce 10 sierpnia w Miejskim Ośrodku sportu i Rekreacji (tam też zakwaterowano artystów). Tematem tegorocznej edycji konkursu był “mur”, nic więc dziwnego że jedną z atrakcji wernisażu był tort, w kształcie wielkiej cegły.

Nazajutrz wcześnie rano karykaturzyści wypłynęli statkiem Solon w rejs po Bałtyku, podczas którego łowili dorsze. Niektórzy byli w tym skuteczni, innym – jak to w życiu karykaturzysty bywa – musiał wystarczyć narysowanie dorsza. Na szczęście kilkukilogramowy pakunek z kawałkami złowionych ryb podzielono tak, aby podczas wieczornej biesiady w Reducie Solnej każdy posilił się pysznym dorszem z grilla (i nie tylko). Były także konkursy i zabawy piracko-marynarskie, a niektórzy z obecnych rysowali karykatury. Przy piwie browaru Kasztelan snuto plany związane z organizacją przyszłorocznej Papkinady.

Nie tylko karykatury

To nie wszystko. Rysowano także karykatury na plaży, obok namiotu firmy Canon, a 12 sierpnia, w ramach Papkinady, w tawernie Portu Jachtowego Rafał Podraza opowiadał o swej książce “Magdalena córka Kossaka. Wspomnienie o Magdalenie Samozwaniec”.

Warto dodać, że organizator czyli Kołobrzeskie Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej zadbało o elegancki katalog wystawy, w którym opublikowano najlepsze rysunki nadesłane na konkurs.

Papkinadę dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, patronat honorowy objęli: poseł Sebastian Karpiuk, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, starosta Artur Mackiewicz, wicemarszałek Witold Jabłoński oraz Fundacja Kultury Polskiej.

Sponsorami imprezy byli m.in. Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Bank PKO BP, Polferries. Patronat medialny: Twój Dobry Humor, Tele Tydzień, Rzecz Kołobrzeska, Kurier Szczeciński, Radio Kołobrzeg, Miasto, GazetaPracyKołobrzeg.pl.

Jednym z jurorów Papkinady był Szczepan Sadurski.
2007-08-14

Julian Bohdanowicz – wystawa w Warszawie

Rysunki Juliana Bohdanowicza można będzie obejrzeć na wystawie w Bielańskim Ośrodku Kultury, ul. Goldoniego 1. Wernisaż odbędzie się 26 września (środa)

Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry prowadzony przez aktora i rysownika Macieja Pietrzyka i mieszczący się w Bielańskim Ośrodku Kultury, zaprezentuje kolejną wystawę. Tym razem zobaczymy rysunki Juliana Bohdanowicza. Wernisaż, który odbędzie się 23 września 2007 (środa) o godz. 18.00, poprzedzi występ aktora Bohdana Łazuki.

Julian Bohdanowicz – o autorze wystawy
• Opublikował niezliczoną liczbę rysunków i ilustracji w prasie; zilustrował szereg książek i podręczników szkolnych. W latach 1978-81 i 1987-90 był redaktorem graficznym tygodnika Szpilki. Laureat Szpilek: dwóch brązowych, trzech srebrnych i jednej złotej. Wystawy indywidualne, m.in. w Londynie (1994) i Antwerpii (1995). Drukuje m.in. w czasopismach: Tele Tydzień, Żołnierz Polski, Reader’s Digest, Murator, Business Week, Claudia, Poradnik Domowy, Wiadomości wędkarskie, Rodzice. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać przez kilka kolejnych tygodni.
Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1, Warszawa.
2007-09-22

Koń by się uśmiał

Od 26 sierpnia do końca września 2007, w Zakrzowie (woj. opolskie) można będzie oglądać wystawę rysunku satyrycznego i fotożartu, której tematem są konie. Wystawa nosi tytuł “Koń by się uśmiał” i jest ekspozycją ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie.

Ekspozycję otwarto z okazji X Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd i liczy ona blisko 100 prac, ponad dwudziestu autorów. Są wśród nich m.in. śp. Antoni Chodorowski, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, śp. Zbigniew Lengren, Mirosław Hajnos, Zbigniew Jujka, śp. Szymon Kobyliński, Jacek Fedorowicz, Jerzy Flisak, Witold Mysyrowicz i Jacek Frankowski.

Organizatorem Mistrzostw jest Ludowy Klub Jeździecki “Lewada”, pomysłodawcami zawodów są trener “Lewady”, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu Andrzej Sałacki oraz prezenterka TVP Katarzyna Dowbor.

Podczas X Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd (25-26 sierpnia) wystąpią m.in. kabaret Paranienormalni. Z programem kabaretowym wystąpi też Andrzej Grabowski.
2007-08-25

Zegrzyńska paskuda i inne informacje z portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Polska Akcja Humanitarna i karykatury
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Karykatura i rysunek satyryczny – informacje