miasto Bazylea w Szwajcarii budynki

Karnawał w Bazylei

Czas czytania:3 minut/y, 7 sekund/y

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o karnawale w Bazylei (Szwajcaria). Historia karnawału w Bazylei, parada Morgenstreich, uroczystości

Dokładna data pierwszego karnawału jest trudna do ustalenia. Wszystko przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Bazylei w 1356 roku. To wtedy kataklizm zniszczył większość ksiąg z zapisaną historią miasta.

Historia karnawału w Bazylei

Dopiero w roku 1376 możemy trafić na pierwsze pisemne wzmianki o karnawale. W środę popielcową doszło do starcia między mieszkańcami miasta a lokalną szlachtą podczas turnieju rycerskiego na Munsterplatz. W wyniku tej potyczki czterech szlachciców straciło życie. Za te morderstwa dwunastu mieszkańców zostało ściętych, a Karol IV Luksemburski postanowił odebrać Bazylei ochronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Kronikarze tamte wydarzenia nazwali „Bose Fasnacht”, czyli zły karnawał.

Z czasem w Bazylei zaczęły się kształtować cechy charakterystyczne karnawału. W 1529 roku notowano pierwsze tworzenie i sprzedawanie masek oraz przebrań. Na początku XVIII wieku na Petersplatz odbył się koncert siedemdziesięciu bębnów. W 1802 roku został zorganizowany pierwszy przemarsz uczestników zabawy znany jako „Morgenstreich”, a sześć lat później czas jego rozpoczęcia wyznaczono na piątą rano (później zmieniono na godzinę czwartą).

Bazylea karnawał ciekawostki Szwajcaria
Bazylea, mieszkańcy w maskach karnawałowych

Bazylea – przebieg karnawału

Karnawał w Bazylei jako jedyny zaczyna się pięć dni po środzie popielcowej i trwa 72 godziny. O czwartej w poniedziałkowy poranek na ulicach miasta wyłączane są wszystkie uliczne latarnie. Jedynymi źródłami światła są tradycyjne lampiony trzymane przez uczestników Morgenstreich.

W pochodzie biorą udział tzw. kliki. Są to zorganizowane grupy osób grających na bębnach lub piszczałkach. Przez klika godzin ulicami miasta przechodzą kolorowe kliki ozdobione w maski i przebrane w kostiumy.

O godzinie piątej rano większość restauracji i innych lokali gastronomicznych jest już otwarta. Biorący udział w karnawale mogą zjeść takie tradycyjne dania, jak zupa mączna czy placek cebulowy.

Karnawałowa parada

Główna parada karnawału odbywa się w poniedziałek oraz środę o godzinie 13.30. Maszerujący muzykanci rozrzucają konfetti w stronę obserwujących, rozdają im także owoce czy kwiaty. Pod koniec dnia rozpoczyna się pokaz lampionów wykonanych przez uczestników karnawału. Jest ich ponad dwieście, a niektóre z nich brały już udział podczas porannego marszu Morgenstreich. Po zakończeniu pokazu wszystkie lampiony są transportowane na Munsterplatz, gdzie można je podziwiać do końca karnawału, czyli środowego poranka.

Karnawał dzieci w Bazylei

Innymi elementami karnawału w Bazylei jest między innymi Gugge music czy karnawał dzieci. Koncert Gugge music zaczyna się we wtorkowy wieczór o godzinie 19.30 i trwa do 23-ej. Wykonawcy grają swoją skoczną muzykę, maszerując od Marktplatz po Brafusserplatz i Claraplatz.

Karnawał dla dzieci nie ma zorganizowanego przemarszu. We wtorek dzieci wraz z rodzicami chodzą po ulicach w przebraniach i maskach, czasem grając na instrumentach. Uczestniczy karnawału w sposób satyryczny komentują również wydarzenia mijającego roku lub humorystycznie naśladują znane osoby i ich zachowania. Tym właśnie są wystąpienia Schnitzelbanke – ponad 100 różnych grup interpretuje światowe sprawy w ułożonych przez siebie piosenkach. Najczęściej występują w restauracjach i barach.

Na zakończenie karnawału organizowany jest podobny marsz do Morgenstreich. Jego nazwa, to Endstreich i również zaczyna się o godzinie czwartej rano. Warto zaznaczyć, że w grudniu 2017 roku karnawał w Bazylei został wpisany na listę niematerialnego światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ciekawostki o Bazylei

1) Bazylea (niem. Basel), to stukilkudziesięciotysięczne miasto w Szwajcarii. Leży w pobliżu granic z Niemcami i Francji. Wraz z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto.

2) Leży nad rzeką Ren. Na prawym brzegu rzeki leży część miasta zwana Małą Bazyleą (Kleinbasel), na lewym brzegu jest Wielka Bazylea (Grossbasel).

3) Bazylea jest po Zurychu i Genewie trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii.

4) Zabytkowa część miasta, to XIV-wieczny ratusz na rynku i wąski uliczki które z nim sąsiadują.

5) Na Wzgórzu Klasztornym (Münsterberg) wznosi się katedra z początku XI wieku.

6) Największą szkołą wyższą w Bazylei jest Uniwersytet Bazylejski.

Ciekawostki o Bazylei: Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o karnawale
> Berno
> Chur

Boże Narodzenie święta w Polsce ciekawostki tradycje USA Poprzedni post Popularne święta w Polsce i ich daty. Rok 2020
prezydent Andrzej Duda memy satyra humor śmieszne obrazki Następny post Prezydent Andrzej Duda – najlepsze memy