Drawsko Pomorskie ciekawostki atrakcje zabytki

Drawsko Pomorskie – fakty, atrakcje, zabytki

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Z czego słynie Drawsko Pomorskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Atrakcje, co zobaczyć w Drawsku i  okolicach

1. Kilka faktów

Drawsko Pomorskie leży w województwie zachodniopomorskim, jest siedzibą powiatu drawskiego i gminy miejsko-wiejskiej Drawsko Pomorskie. Leży nad rzeką Drawą i mieszka tu ponad 11 tys. ludzi.

W 1297 roku Brandenburgia nadała osadzie prawa miejskie. W średniowieczu miasto nosiło nazwę Dramburg, a obecna nazwa Drawsko Pomorskie funkcjonuje od 1948 roku. Zniszczenia II wojny światowej dotknęły centrum, a część zabudowy szczęśliwie przetrwała.

2. Z czego słynie Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie znane jest z poligonu wojskowego Drawsko. To jeden z największych terenów szkoleniowych w Polsce, założony w 1946 roku. Poligon obecnie jest używany przez wojska NATO.

Miasto w pobliżu Drawskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego przyrodę regionu. Rzeka Drawa, która ma tutaj swoje źródła, przyciąga miłośników kajakarstwa.

pomnik cmentarz wojenny w Drawsku Pomorskim
Pomnik na cmentarzu w Drawsku Pomorskim upamiętnia żołnierzy poległych w maju 1945

3. Park Chopina w Drawsku

Park Chopina to zielony teren w centrum Drawska Pomorskiego. Leży niedaleko głównych ulic i jest dostępny dla spacerowiczów. Zajmuje kilka hektarów, a jego ścieżki wiodą wśród drzew. Park powstał w XX wieku jako miejsce rekreacji mieszkańców. Są tu ławki i niewielkie place do odpoczynku. Nie ma w nim placów zabaw ani dużych atrakcji. To raczej cicha przestrzeń na spacery. W okolicy parku znajdują się budynki mieszkalne i urzędy.

4. Spichlerz w Jankowie Pomorskim

Spichlerz Jankowo leży 5 km od centrum Drawska. Znajduje się w wiosce Jankowo Pomorskie, przy trasie na Szczecin. To budowla z XIX wieku, używana kiedyś do przechowywania zboża. Konstrukcja jest drewniana, z elementami murowanymi. Spichlerz przypomina o rolniczej przeszłości regionu.

Drawsko Pomorskie ciekawostki atrakcje zabytki kościół Zmartwychwstania
Drawsko Pomorskie ciekawostki. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

5. Drawski Park Krajobrazowy

Drawski Park Krajobrazowy leży w pobliżu Drawska Pomorskiego. Powstał w 1979 roku i ma 414 km² powierzchni. Chroni Pojezierze Drawskie z jeziorami i lasami. Największe jezioro to Drawsko, głębokie na 83 metry. To jedno z ponad 70. jezior, które tu się znajdują.

Na terenie parku rośnie ok. 300 drzew uznanych za pomniki przyrody, żyją tu m.in. łabędzie, czaple i orły bieliki. Turyści mogą zwiedzać rezerwaty, jak Dolina Pięciu Jezior, przemierzać trasy piesze i odwiedzać punkty widokowe. Niektóre obszary są dostępne tylko z przewodnikiem.

6. Rzeka Drawa i kajaki

Rzeka Drawa ma źródła w okolicach Drawska Pomorskiego. Przepływa przez miasto i Drawski Park Krajobrazowy. Jest prawym dopływem Noteci i ma 186 km długości. Drawa, to popularny szlak kajakowy i latem organizowane są spływy kajakowe dla turystów. Drawa przyciąga też wędkarzy, którzy łowią tu głównie pstrągi.

szkoła podstawowa w Drawsku Pomorskim pomnik czołgi
Szkoła podstawowa w Drawsku Pomorskim oraz radzieckie czołgi z okresy wojny. Foto: Fi15 / cc by-sa 1.0

7. Ruiny zamku Drahim

Ruiny zamku Drahim leżą w Starym Drawsku, 20 km od Drawska. Zamek zbudowano w XIV wieku, nad jeziorem Drawsko. Był warownią joannitów, potem popadł w ruinę. Do dziś zachowały się fragmenty murów i wieży. Obecnie to stanowisko archeologiczne i atrakcja turystyczna, do której można dojechać samochodem lub rowerem. Wstęp jest płatny, a z ruin roztacza się widok na jezioro.

W okolicy znajduje się punkt widokowy Spyczyna Góra.

Drawsko Pomorskie ciekawostki zabytki atrakcje muzeum magazyn soli
Dawny magazyn soli przed remontem

8. Rekreacja w Drawsku Pomorskim

Mieszkańcy Drawska spacerują po wspomnianym już Parku Chopina, który jest głównym terenem zielonym w mieście. Rzeka Drawa oferuje kajakarstwo i wędkarstwo. W okolicy są trasy rowerowe, np. do Drawskiego Parku Krajobrazowego. Latem mieszkańcy jeżdżą nad jezioro Drawsko i organizują tu pikniki.

Drawsko Pomorskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Świnoujście
> Dziwnów

Mielno ciekawostki atrakcje informacje co warto zobaczyć Poprzedni post Mielno – jakie atrakcje oferuje turystom w wakacje?
mury miejskie Baszta Mennicza Prochowa Goleniów ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Fakty i ciekawostki o Goleniowie