10 najciekawszych zabytków Hiszpanii

Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki

Słoneczna Hiszpania, to nie tylko plaże i wypoczynek. To także piękne zabytki. Oto lista 10 najsłynniejszych zabytków Hiszpanii (z wyjątkiem Madrytu, o którego zabytkach przeczytasz w Sadurski.com w oddzielnym artykule). Hiszpania zabytki i miejsca warte odwiedzenia

1. Sagrada Familia – Barcelona

Pełna nazwa tej niezwykłej bazyliki, to: „Templo Expiatorio de la Sagrada Familia”, co znaczy „Świątynia Pokutna Świętej Rodziny”. Ten secesyjny kościół znajduje się w Barcelonie i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w całej Hiszpanii.

Sagrada Familia była zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego (1852-1926). Świątynia ta miała być jednym wielkim organizmem. Każdy element bazyliki miał być tworzony oddzielnie i nie mógł być identyczny. Jest tu mnóstwo symboli nawiązujących do Biblii. Gaudi całą swoją energię przeznaczył na budowę tego kościoła. Nie zdążył go dokończyć przed śmiercią, a monumentalna Sagrada Familia, choć powstaje od dziesiątek lat, wciąż jest placem budowy.

2. Pałac Alhambra – Grenada

Alhambra znajduje się w Grenadzie, w południowej Hiszpanii. Ten zabytkowy pałac jest przedstawicielem arabskiego budownictwa w Europie. Leży na stromym wzgórzu La Sabika. Do kompleksu Alhambra wchodzą pałace, koszary wojskowe, infrastruktura militarna, obszary handlowe, uniwersytet, meczety, ale też dzielnica mieszkalna nazywana Mediną. Alhambra oznacza kolor czerwony. Dlatego kompleks nazywany był „Czerwoną Twierdzą” lub „Czerwonym Zamkiem”.

Alhambra Grenada Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Pałac Alhambra w Grenadzie

3. Alkazar w Sewilli

Alkazar, to zjawiskowy zespół pałacowy, który był świadkiem wielu wydarzeń w dziejach Hiszpanii. Właśnie tu podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana. Tutaj też Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyjęli Krzysztofa Kolumba po podróży do Ameryki.

Alkazar, to połączenie wielu stylów architektonicznych. Pałac ten jest uważany za jeden z najważniejszych przykładów stylu Mudéjar. Zawiera również elementy gotyckie, renesansowe i romańskie. Dodajmy, że teren Alkazar składa się z różnych pałaców i ogrodów.

Alkazar Sewilla Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Hiszpania i jej zabytki: Alkazar w Sewilli

4. La Mezquita – Kordoba

La Mezquita, czyli Wielki Meczet, znajduje się w Kordobie. Jest jednym z największych meczetów w Europie, lecz obecnie jest to katedra rzymskokatolicka diecezji Córdoba.

Główną atrakcją tej katedry jest „las kolumn”. Znajdujące się tam dwupoziomowe łuki łączące kolumny, optycznie powiększają budowlę. Klińce łuków w kolorze na przemian białym i czerwonym, nadają wrażenie lekkości konstrukcji.

La Mezquita Kordoba Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Kordoba. Wewnątrz La Mezquita. Foto: Jbribeiro1 / cc by-sa 3.0

5. Casa Milà – Barcelona

Zaprojektowana przez wspomnianego już Gaudiego kamienica, znajduje się w Barcelonie. Budynek był zaprojektowany dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Miał być odpowiedzią na brak interesujących budynków w mieście. Powstał w latach 1906-1910.

Dzięki temu, że Gaudi używał prostej kreski bardzo rzadko, fasada budynku przypomina wzburzone morze. Żelazne balustrady balkonowe są dziką winoroślą, a kominy przypominają dym. Rozmieszczone na zewnątrz sylwetki ptaków zdają się szykować do lotu.

Casa Mila Barcelona Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Fasada Casa Mila w Barcelonie kształtem przypomina morskie fale. Fragment budynku

6. Akwedukt w Segowii

Akwedukt w mieście Segowia jest jednym z najważniejszych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim. Jest rodzajem kamiennej rynny o pochyłej konstrukcji. Transportował on wodę z górskiego źródła Fuenfría, które jest odległe od miasta aż o 17 kilometrów. Budowla ta jest wykonana niemal w całości z granitowych bloków (ponad 20 tysięcy), połączonych bez zaprawy. Znajduje się w herbie miasta, tym bardziej odwiedzając Segowię koniecznie należy się przy nim zatrzymać.

Segowia akwedukt Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Zabytki Hiszpanii: ogromny akwedukt w Segowii

7. Dzielnica Gotycka w Barcelonie

Barri Gòtic, to dzielnica gotycka znajdująca się w Barcelonie. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych części miasta. Fragmentem Barri Gòtic jest również Dzielnica Żydowska o nazwie „El Call”. Najbardziej charakterystycznymi elementami tej dzielnicy są bardzo wąskie alejki. Jest tam zlokalizowanych wiele restauracji, kawiarenek oraz niewielkich sklepów z rękodziełem.

Sewilla katedra Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Zabytki Hiszpanii: fragment katedry w Sewilli

8. Katedra Najświętszej Maryi Panny – Sewilla

Catedral de Santa Maria de la Sede de Sevilla, to gotycka katedra znajdująca się w samym środku historycznej Sewilli. Powstała w miejscu meczetu, który zbudowany był przez muzułmańską dynastię Alhomadów.
Katedra ta jest jednym z największych budynków sakralnych Hiszpanii.

9. Most w Rondzie

Puente Nuevo, czyli Nowy Most, to most postawiony między dwoma potężnymi skalnymi ścianami, znajdujący się w Ronda, małym miasteczku w Andaluzji. Most ten łączy starą i nową część miasta. Pod nim znajduje się wąwóz El Tajo. Niełatwo to jest poruszać się, lecz trudy te zrekompensują nam przepiękne widoki.

Ronda most Hiszpania zabytki atrakcje ciekawostki
Puento Nuevo w w hiszpańskim miasteczku Ronda

10. Ciudad de las Artes y las Ciencias – Walencja

Do zabytkowych miejsc dodamy na końcu współczesną atrakcję. Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasteczko Sztuki i Nauki, to kompleks znajdujący się w Walencji. Mieszkańcy miasta zwą go również „dzielnicą przyszłości”. Na kompleks składają się centrum kulturalne i rozrywkowe, awangardowe budynki. Mieści się tu również oceanarium, delfinarium, kino IMAX, restauracje oraz muzea.

Czy warto wybrać się do Hiszpanii?

Na terenie Hiszpanii znajduje się wiele pięknych i oryginalnych zabytków oraz atrakcji turystycznych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy sztuki mogą odwiedzić Miasteczko Sztuki i Nauki, a osoby uwielbiające oryginalną architekturę mogą zwiedzić Świątynię Pokutną Świętej Rodziny. Wymienione wyżej miejsca, to tylko propozycje aby pokazać, jak wiele ciekawych turystycznie miejsc może zaoferować ten piękny kraj.

Hiszpania zabytki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Madryt – ciekawostki
> Montserrat, Katalonia
> Tarragona, Katalonia
> Vilanova i la Geltrú