Informacje rolnicze 2014, 2015

rolnictwo informacje rolnicze

ARENA AGRO Ostróda 2015 – nowa wystawa maszyn rolniczych

W dniach 14-15 lutego 2015 r. w Ostródzie odbędzie się wystawa maszyn rolniczych. Gospodarzem i organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Będzie to największa wystawa maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce północno wschodniej. Przy przygotowywaniu Areny Agro Ostróda 2015 Izba korzysta ze swoich wieloletnich doświadczeń w realizacji tego typu wydarzeń, m.in. AGRO SHOW, organizowanej co roku jesienią w Bednarach koło Poznania.

– Chcemy pomóc rolnikom dobrze się przygotować do sezonu, celowo wybraliśmy więc zimowy weekend 14 – 15 lutego, by nie kolidował z ich codziennymi obowiązkami. Będzie to pierwsza tak kompleksowa wystawa rolnicza w województwie warmińsko-mazurskim. Z pewnością warto będzie się tam pojawić – mówi Renata Arkuszewska, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Przez swoich dealerów i dystrybutorów na wystawie prezentowane będą wszystkie czołowe krajowe i światowe marki maszyn i urządzeń rolniczych.

Termin wystawy – połowa lutego – nie został wybrany przypadkowo. To okres kiedy rolnicy mają trochę więcej czasu, a jednocześnie jest to początek roku i najlepszy moment, by zapoznać się z ofertą deweloperów maszyn i urządzeń rolniczych, by dobrze przygotować się do sezonu. ARENA AGRO Ostróda 2015 będzie najlepszym miejscem by to zrobić. Podczas wystawy obecnych będzie w sumie blisko 100 wystawców, reprezentujących blisko 150 krajowych i zagranicznych marek maszyn i urządzeń rolniczych.

Podczas trwania wystawy dostępne będą punkty doradcze i informacyjne instytucji i agend rządowych: Agencji Rynku Rolnego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pracownicy ARiMR wygłoszą seminarium kierowane do rolników nt. zasad przyznawania płatności bezpośrednich w 2015 roku.

Organizatorzy liczą na to, że Arena Agro Ostróda stanie się najważniejszym wydarzeniem branżowym dedykowanym rolnikom z północno-wschodniej Polski. Patronat nad imprezą objął Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
luty 2015

2015 – prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie

Przewiduje się, że sprzedaż w przemyśle maszyn rolniczych w Europie w roku 2015 r. spadnie o około 5-10%, w porównaniu do roku 2014

Na dwóch głównych rynkach w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7% do 10%. Podobne zmiany spodziewane są na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5%) i Holandia (-5 do -10%). Słabsze oczekiwania rynkowe na 2015 r. są następstwem spadku sprzedaży o około 5 – 10% w Europie w 2014 (w porównaniu do roku 2013). W regionie WNP oczekuje niższej sprzedaży w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.

Główne przyczyny niższej sprzedaży w Europie, to:

– Czynnik cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć, i musi być postrzegany w kontekście, niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013.

– Niższe ceny surowców dla zbóż i mleka, i tym samych zmniejszone przychody rolników w Europie, co ogranicza nastroje inwestycyjne i ich siłę nabywczą w kontekście zakupu dla nowych urządzeń.

– Nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku.

Perspektywy rynku 2015 różnią się w zależności od rodzaju maszyn, niemniej w zdecydowanej większości segmentów prognozy są raczej pesymistyczne. Przewiduje się spadek sprzedaży w segmentach: traktorów, kombajnów, pras i opryskiwaczy. Nieco lepiej wyglądają prognozy w segmentach sieczkarni i kosiarek, ale nie na tyle, by mówić o poprawie koniunktury – w sektorach tych przewidywane jest utrzymanie poziomu sprzedaży na dotychczasowym poziomie.
luty 2015

AGRO SHOW 2014 – Podsumowanie

Zakończyła się XVI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2014. W ciągu czterech dni (od 19 do 22 września) imprezę zorganizowaną na terenie lotniska Bednary podobnie jak przed rokiem odwiedziło blisko 150 tysięcy osób

Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą ponad 800 wystawców z Polski i zagranicy. Swoje stoiska zaprezentowały aż 102 zagraniczne firmy z 16 krajów takich jak: Włochy, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Niemcy, Austria, Czechy, Słowenia, Dania, Litwa, Irlandia czy Chiny. Wystawa cieszyła się również dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli mediów – akredytowało się około 110 polskich i zagranicznych dziennikarzy.

AGRO SHOW już od kilku lat pełni rolę najbardziej kompleksowej imprezy rolniczej w Polsce. Podczas tegorocznej wystawy – tradycyjnie już – można było zapoznać się z najnowszymi i najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami rolniczymi producentów wszystkich światowych marek. Jak co roku wiele z nich zaprezentowało nowości rynkowe. Swoje oferty zaprezentowały również firmy wytwarzające nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, maszyny inwentarskie, części wymienne i eksploatacyjne oraz przedsiębiorstwa z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Wszyscy zainteresowani nowoczesną techniką rolniczą gromadzili się przy poletkach pokazowych i w okolicy RINGU, gdzie odbywały się pokazy maszyn podczas pracy. Ten stały i najbardziej widowiskowy punkt wystawy przyciągnął tłumy widzów. W pokazach na RINGU zaprezentowano w sumie 22 maszyny – w tym 3 nowości (kombajn zbożowy, ciągnik, ładowarkę teleskopową), 11 opryskiwaczy przyczepianych, 5 ładowarek teleskopowych, 1 mini-ładowarka, 2 ładowacze czołowe. Pokazom towarzyszył komentarz dziennikarza Włodzimierza Zientarskiego.

AGRO SHOW to obecnie bardzo silna marka wśród europejskich wystaw rolniczych. Impreza z roku na rok dynamicznie się rozrasta – ogólna powierzchnia wystawy szacowana jest obecnie ponad 130 hektarów. Stoiska wystawców zajmują powierzchnię ponad 150 tysięcy metrów kwadratowych, a 7 poletek pokazowych powierzchnię prawie 34 tysięcy metrów kwadratowych.

Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się druga edycja zabawy terenowej AGRO SHOW GRA, podczas której uczestnicy musieli rozwiązać zadania rozrzucone w różnych punktach wystawy. Ten niestandardowy sposób zwiedzania AGRO SHOW spodobał się przede wszystkim młodzieży i rodzinom z dziećmi. W ciągu dwóch dni gry wzięło w niej udział 120 drużyn i blisko 250 osób. Gra terenowa AGRO SHOW GRA prowadzona była przez prezentera TVN Turbo Michała Łukasiewicza.
październik 2014

Zielone Agro Show – Polskie Zboża 2014. Debiut w nowej lokalizacji

Zakończyła się kolejna edycja Wystawy Zielone Agro Show – Polskie Zboża. Impreza organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych i Międzynarodowe Targi Poznańskie

Dwa dni, wg wstępnych szacunków blisko 35 tys. zwiedzających, niemal 150 wystawców, 45 ha przestrzeni wystawienniczej, prawie 7 000 rolników obserwujących pokazy maszyn, media, najważniejsze w kraju agencje związane z rolnictwem – tak najkrócej można byłoby podsumować zakończoną w niedzielę 8 czerwca 2014 roku kolejną edycję Wystawy Zielone Agro Show-Polskie Zboża.

Ponad 11 miesięcy przygotowań

O skali wydarzenia świadczy wielomiesięczne zaangażowanie organizatorów, którzy proces przygotowań rozpoczęli już w sierpniu ubiegłego roku, zasiewając pierwsze rośliny ozime na polach pokazowych. Wspólnie podjęte wysiłki MTP oraz Izby i skutecznie zrealizowane plany zaowocowały przygotowaniem dla rolników znakomitego wydarzenia, na którym można było zobaczyć: świetnie zorganizowane – na powierzchni ponad 45 ha – pola pokazowe, na których firmy nasienne prezentowały szeroką gamę roślin uprawnych, a producenci i dealerzy maszyn rolniczych demonstrowali ich techniczne możliwości podczas pracy.

Dwa wydarzenia w jednym miejscu i czasie

Równolegle na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbywała się XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Program zawierał profesjonalne pokazy, prezentacje oraz wyceny bydła mięsnego i mlecznego, trzody chlewnej, owiec, koni, zwierząt futerkowych. To wreszcie prezentacje ofert niemal 50 dodatkowych wystawców.

Z roku na rok coraz lepsi

Siłą napędową tego wydarzenia jest nieustająca praca organizatorów nad rozwojem marki, która niewątpliwie jest już ta impreza plenerowa. Opinie wystawców oraz rewelacyjna frekwencja zwiedzających pozwalają wierzyć, że poziom organizacyjny i tematyczny tegorocznej wystawy spełnił oczekiwania klientów i już w najbliższej przyszłości przyniesie zarówno firmom oferującym sprzęt rolniczy jak i samym rolnikom spodziewane efekty. Potwierdziły się również przewidywania organizatorów, iż równoległe przeprowadzenie wystawy Zielone Agro Show-Polskie Zboża z Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych pozytywnie wpłynie na jakość imprezy, czego najlepszym dowodem jest tegoroczna rekordowa frekwencja.
czerwiec 2014