Katmandu, stolica Nepalu

Katmandu ciekawostki atrakcje Nepal stolica zabytki

Katmandu ciekawostki i najważniejsze informacje o stolicy Nepalu

Miasto Katmandu

1) Miasto Katmandu jest stolicą Nepalu. Wraz z miastami Patan i Bhaktapur w aglomeracji mieszka milion ludzi. Miasto leży w centrum kraju, w Dolinie Katmandu.

2) Katmandu jest największym ośrodkiem przemysłowym kraju. Jest tu duże zanieczyszczenie powietrza, trudno oddychać i warto mieć na twarzy maseczkę.

3) Miasto w 723 roku założył król Gunakamadeva.

Katmandu ciekawostki atrakcje Nepal stolica zabytki
Turystów zachwycają oryginalne kształty świątyń. Katmandu ciekawostki

Zabytki Katmandu

4) Świątynia Paśupatinath, to najsłynniejsza świątynia hinduistyczna w Katmandu. Jest uważana za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Kompleks świątynny zbudowano na brzegu rzeki Bagmati, a świątynia ma kształt tzw. stupy.

Na teren świątyni mogą wejść tylko wyznawcy hinduizmu. Wokół niej na dużym placu handlarze sprzedają turystom pamiątki. Obok świątyni co jakiś czas odbywa się rytuał palenia zwłok osób zmarłych.

5) Bodnath, to buddyjska świątynia na obrzeżach miasta Katmandu. Jest uważana za jedną z najważniejszych świątyń buddyjskich i ciągną tu pielgrzymki. To jedna z trzech największych świątyń w kraju. Nie wiadomo kiedy została zbudowana (prawdopodobnie miedzy IV a V wiekiem).

Nazywana też jest świątynią małp, gdyż niemal zawsze widać tu stada małp. Na wszystkich czterech zewnętrznych ścianach centralnej stupy Swayambhunath są namalowane „wszystkowidzące oczy”. Aby dotrzeć pod ściany świątyni, trzeba pokonać 350 schodów.

6) Kompleksy innych hinduistycznych świątyń stoją też na placach: Katmandu Durbar Square, Patan Durbar Square oraz Bhaktapur Durbar Square.

Katmandu ciekawostki atrakcje Nepal stolica zabytki
Jedna ze świątyń w stolicy Nepalu. Katmandu ciekawostki

Katmandu ciekawostki

7) Tribhuvan International Airport, to międzynarodowy port lotniczy. Znajduje się 6 km od centrum Katmandu. W 1955 r. lotnisko otworzył król Mahendra Bir Bikram Shah Dev (1920-1972).

8) Turyści zainteresowani lokalną kulturą i pamiątkami w Katmandu, chętnie odwiedzają targ Asan (Ason).

9) Wejście na plac Katmandu Durbar Square jest płatny, ale warto tu zajrzeć.

10) Po dużym trzęsieniu ziemi w 2015 roku wciąż są tu nieuporządkowane miejsca, które przypominają o tym kataklizmie.

Katmandu ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Jordania
> Sri Lanka
> Tajlandia