Z czego słynie Kobyłka pod Warszawą – ciekawostki
Kobyłka ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy Kobyłki pod Warszawą. Z czego słynie to miasto?
Kobyłka ciekawostki i fakty
1) Kobyłka, to 25-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Jest tu siedziba wiejskiej gminy Kobyłka. Leży 17 km od centrum Warszawy i wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.
2) W najbliższym położeniu Kobyłki są miasta: Zielonka, Marki i Wołomin.
3) Nazwa Kobyłka prawdopodobnie nawiązuje do faktu, że w przeszłosci prowadzono tu handel końmi. Od początku XVIII w. w źródłach pisanych występowały nazwy: Kobyłka, Kobiałka i Kobełka.
4) Wieś szlachecka powstała w XV wieku. Nazywała się wtedy Targowa Wola lub Załuszczyn. Dziś jest to Kobyłka, która prawa miejskie uzyskała w 1969 roku.
5) W 1794 r. miała miejsce bitwa pod Kobyłką. Była to przedostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej. Powstańcy przegrali z wojskami rosyjskimi.
6) Dzielnice Kobyłki, to: Antolek, Mareta, Grabicz, Kobylak, Kolonia Chór, Sosnówka, Zalasek, Piotrówek, Jędrzejek, Maciołki, Nadarzyn, Stefanówka, Turów i Źródnik.
7) Na terenie miasta są dwie stacje kolejowe: Kobyłka i Kobyłka Ossów. Ta druga sąsiaduje ze stadionem piłkarskim klubu Wicher Kobyłka.
8) Wicher Kobyłka, to klub sportowy, założony w 1926 roku. Działa kilka sekcji, w tym piłkarska. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim o pojemności 750 miejsc (w tym 120 siedzących), znajdującym się przy ul. Napoleona 2a.
Kobyłka – co zobaczyć
8) Najcenniejszym zabytkiem Kobyłki jest późnobarokowa bazylika św. Trójcy (ul. Kościelna 2), zbudowana w latach 1736-1740. Kościół ma nietypową, szeroką fasadę z dwiema wieżami. Jedną z nich wysadzili Niemcy w 1944 r., a po wojnie została odbudowana. Sklepienie nawy głównej i ściany prezbiterium zdobią polichromie. W fasadzie południowej znajduje się Kaplica Ukrzyżowania, a także wejście do kościelnych podziemi. Kościół nazywany jest “perłą baroku na Mazowszu”.
9) Plac 15 Sierpnia, to park, w którym można pospacerować i pojeździć rowerem. Od 1922 r. stoi na nim kapliczka z postacią Chrystusa, z napisem na tablicy: “Na pamiątkę cudownego ocalenia przed bolszewikami 1920 rok. Mieszkańcy Kobyłki”. Tablicę w latach 50. zdjęły komunistyczne władze i została odnaleziona w 2007 roku. W pobliżu stoi krzyż i trzy głazy, upamiętniające poległych za Ojczyznę mieszkańców Kobyłki.
10) Na skraju Kobyłki zlokalizowany jest Rezerwat przyrody Grabicz. Został utworzony w 1978 r. i ma ponad 29 ha powierzchni.
11) W 2009 r. w Kobyłce odsłonięto figurę (pomnik?) konia, a raczej kobyły. Nazwano ją Kobyła Niepodległościowa, ma 4 metry wysokości i jest ozdobiona kolorowymi malunkami przedstawiającymi budowle, przyrodę i zwierzęta. Stoi na placu, przed Miejskim Ośrodkiem Kultury (aleja Jana Pawła II 22).
12) Patronem Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce jest aktor Jerzy Turek (1934-2010), o czym informuje tablica umieszczona na ścianie obok wejścia.
13) Obok bazyliki św. Trójcy od 2008 r. stoi pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II.
Kobyłka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Grójec
> Konstancin Jeziorna
> Grodzisk Mazowiecki