miasto Kobyłka ciekawostki atrakcje zabytki woj. mazowieckie

Z czego słynie Kobyłka pod Warszawą – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 29 sekund/y

Kobyłka ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy Kobyłki pod Warszawą. Z czego słynie to miasto?

Kobyłka ciekawostki i fakty

1) Kobyłka, to 25-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Jest tu siedziba wiejskiej gminy Kobyłka. Leży 17 km od centrum Warszawy i wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

2) W najbliższym położeniu Kobyłki są miasta: Zielonka, Marki i Wołomin.

3) Nazwa Kobyłka prawdopodobnie nawiązuje do faktu, że w przeszłosci prowadzono tu handel końmi. Od początku XVIII w. w źródłach pisanych występowały nazwy: Kobyłka, Kobiałka i Kobełka.

4) Wieś szlachecka powstała w XV wieku. Nazywała się wtedy Targowa Wola lub Załuszczyn. Dziś jest to Kobyłka, która prawa miejskie uzyskała w 1969 roku.

5) W 1794 r. miała miejsce bitwa pod Kobyłką. Była to przedostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej. Powstańcy przegrali z wojskami rosyjskimi.

6) Dzielnice Kobyłki, to: Antolek, Mareta, Grabicz, Kobylak, Kolonia Chór, Sosnówka, Zalasek, Piotrówek, Jędrzejek, Maciołki, Nadarzyn, Stefanówka, Turów i Źródnik.

7) Na terenie miasta są dwie stacje kolejowe: Kobyłka i Kobyłka Ossów. Ta druga sąsiaduje ze stadionem piłkarskim klubu Wicher Kobyłka.

klub piłkarski Wicher Kobyłka Stadion Miejski
Stadion Miejski w Kobyłce. Obiekt klubu piłkarskiego Wicher Kobyłka

8) Wicher Kobyłka, to klub sportowy, założony w 1926 roku. Działa kilka sekcji, w tym piłkarska. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim o pojemności 750 miejsc (w tym 120 siedzących), znajdującym się przy ul. Napoleona 2a.

Kobyłka – co zobaczyć

8) Najcenniejszym zabytkiem Kobyłki jest późnobarokowa bazylika św. Trójcy (ul. Kościelna 2), zbudowana w latach 1736-1740. Kościół ma nietypową, szeroką fasadę z dwiema wieżami. Jedną z nich wysadzili Niemcy w 1944 r., a po wojnie została odbudowana. Sklepienie nawy głównej i ściany prezbiterium zdobią polichromie. W fasadzie południowej znajduje się Kaplica Ukrzyżowania, a także wejście do kościelnych podziemi. Kościół nazywany jest “perłą baroku na Mazowszu”.

kościół bazylika św. Trójcy Kobyłka ciekawostki atrakcje zabytki
Efektowna fasada bazyliki św. Trójcy. Kobyłka ciekawostki, atrakcje, zabytki

9) Plac 15 Sierpnia, to park, w którym można pospacerować i pojeździć rowerem. Od 1922 r. stoi na nim kapliczka z postacią Chrystusa, z napisem na tablicy: “Na pamiątkę cudownego ocalenia przed bolszewikami 1920 rok. Mieszkańcy Kobyłki”. Tablicę w latach 50. zdjęły komunistyczne władze i została odnaleziona w 2007 roku. W pobliżu stoi krzyż i trzy głazy, upamiętniające poległych za Ojczyznę mieszkańców Kobyłki.

kapliczka Plac 25 sierpnia Kobyłka ciekawostki atrakcje zabytki
Kapliczka z 1922 roku na Placu 25 sierpnia. Kobyłka ciekawostki

10) Na skraju Kobyłki zlokalizowany jest Rezerwat przyrody Grabicz. Został utworzony w 1978 r. i ma ponad 29 ha powierzchni.

11) W 2009 r. w Kobyłce odsłonięto figurę (pomnik?) konia, a raczej kobyły. Nazwano ją Kobyła Niepodległościowa, ma 4 metry wysokości i jest ozdobiona kolorowymi malunkami przedstawiającymi budowle, przyrodę i zwierzęta. Stoi na placu, przed Miejskim Ośrodkiem Kultury (aleja Jana Pawła II 22).

pomnik Kobyła Niepodległościowa Miejski Ośrodek Kultury atrakcje Kobyłki woj. mazowieckie
Kobyła Niepodległościowa i Miejski Ośrodek Kultury. Kobyłka ciekawostki

12) Patronem Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce jest aktor Jerzy Turek (1934-2010), o czym informuje tablica umieszczona na ścianie obok wejścia.

13) Obok bazyliki św. Trójcy od 2008 r. stoi pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II.

Kobyłka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Grójec
> Konstancin Jeziorna
> Grodzisk Mazowiecki

województwo kujawsko-pomorskie atrakcje ciekawostki Bydgoszcz Poprzedni post Fakty i ciekawostki o województwie kujawsko-pomorskim
humor wódka dowcipy o wódce kawały alkohol Następny post Dowcipy o wódce