Kościan na Wielkopolsce
Kościan ciekawostki i informacje, historia, zabytki. Co zobaczyć w Kościanie?
Miasto Kościan
1) Kościan, to 25-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Leży nad Kanałem Kościańskim, ponad 40 km od Poznania. Jest tu siedziba powiatu kościańskiego i miejskiej gminy Kościan.
2) Nazwa Kościan pochodzi od określenia oznaczającego “ostry koniec”. Być może chodzi o koszczkę – roślinę rosnącą w bagiennych terenach doliny rzeki Obry, która przepływa w pobliżu miasta.
Kościan zabytki, co zobaczyć
3) W II połowie XIV w. zbudowano w Kościanie gotycki Kościół Świętego Ducha. Początkowo znajdował się poza murami miejskimi. Został spalony podczas potopu szwedzkiego, a potem odbudowany. Podczas II wojny światowej Niemcy splądrowali świątynię i zrobili w niej magazyn wojskowy.
4) Gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP (farę) zbudowano w XIV wieku. W 1711 r. zawaliła się wieża kościoła i później nie została już odbudowana.
5) Barokowy Kościół Pana Jezusa zbudowano w latach 1670-1908. Początkowo był kaplicą, a po rozbudowie uzyskał styl neobarokowy. Podczas okupacji hitlerowskiej był w nim magazyn mebli.
6) Późnoklasycystyczny ratusz zbudowano w połowie XIX wieku, w miejscu, gdzie wcześniej stał XV-wieczny, gotycki ratusz. Zdobi go czworoboczna wieża zegarowa.
7) Obecnie w budynku ratusza mieści się Muzeum Regionalne im. dr. H.Florkowskiego, założone w 1982 r. Jest tu m.in. diorama – makieta 40. obiektów historycznych (w tym kościański zamek i mury miejskie), w skali 1:380.
8) W Kościanie zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV – XVI wieku.
9) Klasztor bernardynów wybudowano w Kościanie w latach 1605-1611.
10) Wieżę ciśnień (stoi przy ul. Czempińskiej 2, na obrzeżu miasta) zbudowano na początku XX wieku. Ta jedna z najbardziej oryginalnych architektonicznie tego typu budowli, była wzorowana na londyńskim Tower Bridge. Przestała pełnić swoją funkcję w latach 90. XX wieku. Obecnie jest tu 18-metrowa ściana wspinaczkowa oraz punkt widokowy.
Kościan ciekawostki z historii
11) Podczas potopu szwedzkiego wojska szwedzkie zajęły Kościan, zburzyły miasto i kościański zamek. Po potopie szwedzkim w mieście mieszkało około 400. mieszkańców.
12) W Kościanie wielokrotnie przebywał król Władysław Jagiełło (ok. 1362-1434).
13) W XV wieku w Kościanie działał słynny cech sukienników. W XVI w. w tym mieście działał ogólnopolski związek cechów sukienniczych.
14) Po II wojnie światowej w Kościanie działała jedyna w Polsce fabryka cygar.
Kościan informacje
15) W Kościanie jest 15-hektarowy Park Miejski im. Kajetana Morawskiego. Z parkiem graniczy kanał rzeki Obry.
16) Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można oglądać relikwiarz z końca XV w., który wcześniej znajdował się w kościańskiej farze.
17) Fervor powstał w Kościanie w 1912 roku. To jeden z pierwszych na Wielkopolsce polskich klubów sportowych. Obecnie klub nazywa się KP Obra 1912 Kościan (w skrócie: Obra Kościan). Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie miejskim im. dr. med. Henryka Tomkiewicza.
Kościan ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com