Kronika Satyryka 9 i 10/2001. Twój Dobry Humor

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Tekst rubryki „Kronika Satyryka” z czasopisma „Twój Dobry Humor” nr 10/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki

Kronika Satyryka 10/2001

• Podczas Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim można było obejrzeć kolejną wystawę współpracowników „Twojego Dobrego Humoru”. Przy okazji wciągnęliśmy do Partii Dobrego Humoru Waldemara Sierańskiego z kabaretu Koń Polski oraz Krzysztofa Daukszewicza.

• W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarto pokonkursową wystawę międzynarodowego konkursu Satyrykon 2001.

• Już po raz piąty w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Brydża Sportowego „Solidarność” w Słupsku zorganizowano konkurs na rysunek satyryczny „Brydżem Bliżej”. W tym roku wzięło w nim udział 31 autorów z Polski i 29 zagranicznych z 14 państw (Rosji, Belgii, Cypru, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Czech, Białorusi, Jugosławii, Anglii, Australii, Turcji i Chin. Jury (Jacek Frankowski, Zbigniew Jujka i Marek Wojciech Chmurzyński (dyrektor Muzeum Karykatury) nagrodziło: I nagroda: Tomasz Jura, II nagroda: Mirosław Kuźma, II nagroda: January M.Misiak. Honorowe wyróżnienia otrzymali: Piotr Kulinicz z Rosji i Leszek Ołdak. Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbyło się w dniu otwarcia festiwalu. Dzięki uprzejmości organizatorów czytelnicy „Twojego Dobrego Humoru” mają dziś okazję obejrzeć niektóre prace konkursowe.

• W Gdańsku podczas II Ogólnopolskiego Biennale Tkaniny i Malarstwa Unikatowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich zorganizowano występ kabaretowy (Buraczewski, Rejnowicz, Babicz i Śledź) oraz zaprezentowano wystawę rysunku satyrycznego współpracowników „Twojego Dobrego Humoru”.

• Podczas Międzynarodowej wystawy „Zieleń to życie” na terenie warszawskiej SGGW „Twój Dobry Humor” pokazał mini-wystawę zbiorową z rysunkami na temat ogrodnictwa. Część tych rysunków drukujemy w aktualnym numerze „Dobrego Humoru” z dowcipami o ogrodnikach.

• Libiąskie Centrum Kultury zaprezentowało wystawę rysunków Andrzeja Lichoty.

• Nie próżnuje Robert Wierzbicki. Ostatnio jego wystawy prezentowano w Wiślańskim Centrum Kultury w Wiśle, w Jaworze podczas Ogólnopolskich Targów Chleba, a obecnie jego wystawę można oglądać w szpitalu wojewódzkim w Legnicy.

• W Lublinie podczas charytatywnej aukcji sprzedano rysunek Szczepana Sadurskiego. Pieniądze przekazano na rzecz powodzian.

• Po ostatnim dniu występów kabaretowych w Ustce (Łyk’end Satyry) w nocy złodzieje ukradli ze sceny biały banner reklamowy, na którym było niebieskie logo z punkiem frankiem i adres www.DobryHumor.pl. Pocieszamy się, że złodzieje nie kradną byle czego, a uśmiechnięty punk Franek na bannerze był naprawdę sympatyczny, wiec nawet im się nie dziwimy.

• 17 października 2001 o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy karykatur Tomasza Brańskiego w Domu Kultury Śródmieście (Białystok, ul. Kilińskiego 13).

• Krowa, mleko i pochodne – to temat ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego „Biały Miś 2001”, organizowanego w Radzyniu Podlaskim. Konkurs ma charakter otwarty i rozgrywany jest w dwóch kategoriach: rysunkowej i literackiej. Teksty i rysunki należy przesyłać do 10 listopada 2001.

Kronika Satyryka 9/2001

Tekst rubryki „Kronika Satyryka” z czasopisma „Twój Dobry Humor” nr 9/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki

• Nasz współpracownik Andrzej Graniak zdobył kolejną nagrodę, tym razem w Turcji. Aydin Dogan International Cartoon Competition jest jednym z najpopularniejszych konkursów rysunku satyrycznego na świecie; w tym roku odbyła się jego XVIII edycja. 1436 autorów z 94 krajów świata nadesłało 4301 rysunków. Zwyciężył rysunek Aleksandra Kostenki z Ukrainy, drugie miejsce zajął rysunek Saita Munzura z Turcji, a trzecie Andrzej Graniak. Gratulujemy!

• Tomasz Wołoszyn, również nasz współpracownik, otrzymał honorowe wyróżnienie na II CartooNet Festival. W konkursie wzięło udział 311 autorów z 47 krajów. Gratulacje!

• W Ustce odbył się II Week’end Satyry. W plenerze karykaturzystów uczestniczyli: Mirosław Hajnos, Sławomir Łuczyński, Dariusz Pietrzak, Andrzej Graniak, Szczepan Sadurski, Tomasz Wołoszyn, Wiesław Lipecki, Jacek Lanckoroński, Mirosław Kuźma oraz Luc Descheemaeker z Belgii. Wystąpili: grupa Mo Carta, kabaret Dno i brzuchomówca Wojciech Glanc. Impreza była m.in. okazją do promocji Partii Dobrego Humoru.

• Satyryk Stanisław Tym prowadzi w „Rzeczpospolitej” cotygodniową rubrykę satyryczną „Fotel”.

• Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy pokazało wystawę rysunków Zbigniewa Lengrena, autora m.in. komiksu z profesorem Filutkiem.

• W krakowskim Pałacu Sztuki pokazano wystawę nieżyjącego już znanego francuskiego mistrza czarnego humoru Rolanda Topora. Spośród 200 prac prezentowanych wcześniej w innych miastach Polski, w Krakowie pokazano tylko połowę. Powód? Podobno naruszały uczucia religijne osoby nadzorującej wystawę.

•  Z ostatniej chwili. Niewykluczone, że w drugiej edycji programu Big Brother w TVN, która rusza we wrześniu, wystąpi dwóch członków Partii Dobrego Humoru! Są to: Wojciech Glanc (zawód: brzuchomówca) i jego gumowy przyjaciel Eustachy. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, obu będziemy mocno kibicować. O Wojtka, który tryska humorem jesteśmy spokojni, ale jak te 100 dni w odosobnieniu przeżyje Eustachy?…

Teksty z rubryki ogólnopolskiego pisma satyrycznego Twój Dobry Humor.