Brama Ziębicka Nysa ciekawostki zabytki

Nyski Weekend Satyry, Jurajski Plener Karykaturzystów

Czas czytania:5 minut/y, 13 sekund/y

Nyski Weekend Satyry, Jurajski Plener Karykaturzystów i inne informacje o karykaturzystach

II Nyski Weekend Satyry – jak było

W Sadurski.com informacje o zakończonym właśnie II Nyskim Weekendzie Satyry i Karykatury

W dniach od 13-15 sierpnia 2011 r. nad Jeziorem Nyskim odbył się II Nyski Weekend Satyry, którego podsumowanie miało miejsce w restauracji Albatros. Koordynator imprezy Michał Graczyk informuje, że wystawa poplenerowa będzie czynna do końca sierpnia, po czym trafi do  galerii znajdującej się w bastionu Św.Jadwigi w Nysie. Poniżej informacja, przygotowana dla portalu Sadurski.com przez jednego z uczestników.

16 sierpnia zakończył się II Nyski Weekend Satyry i Karykatury. Znów, dzięki wsparciu Nyskiego Ośrodka Rekreacji, udało się połączyć kilkudniowy wypoczynek z pracą twórczą. Zaangażowanie i pomoc dyrektora NOR pana Mirosława Aranowicza pozwoliło uczestnikom spędzić czas w doskonałych warunkach, co zaowocowało kilkudziesięcioma pracami, które złożyły się na otwartą 15 sierpnia wystawę. Słowa podziękowania należą się również pani Monice Dyrycz i oczywiście Michałowi Graczykowi za to, że wszystko było zorganizowane na medal.

W tym roku w plenerze uczestniczyli: Helena i Henryk Cebula, Tomasz Wołoszyn, Jacek Podlasiński, Adam Orłamowski, Sławomir Lizoń i pomysłodawca i twórca tego przedsięwzięcia – Michał Graczyk. Pogoda okazała się łaskawa, więc ośrodek był pełen ludzi. Ci, którzy zdobyli się na odwagę, mogli liczyć na pamiątkę w postaci swojej karykatury, w wykonaniu H.Cebuli lub T.Wołoszyna. Podczas otwarcia wystawy Tomek Wołoszyn i Sławek Lizoń pochwalili się hobby, jakim jest gra na gitarach i dali krótki pokaz swoich umiejętności. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez NOR, Starostwo powiatu i Urząd Miejski w Nysie, a na koniec przygotowano uczestnikom, jeszcze jedną atrakcję, jaką był rejs stateczkiem po nyskim jeziorze.

Wygląda na to, że nyskie plenery staną się tradycją, bo już organizatorzy zapowiedzieli ich kontynuację w przyszłym roku.
Tekst: Sławomir Lizoń
2011-08-18

> Ciekawostki o Nysie

Farzat nadal rysuje

Ali Farzat, który rysował karykatury nieprzychylne syryjskim władzom, ma połamane ręce

W miniony czwartek znany syryjski rysownik satyryczny Ali Farzat (ur. 1951) jechał samochodem po Damaszku, stolicy Syrii, gdy został napadnięty przez dwóch nieznanych mężczyzn. Wywlekli go z samochodu, dotkliwie pobili (ma m.in. połamaną prawą rękę i palce u rąk), po czym założyli mu worek na głowę i zostawili na poboczu drogi. Pożegnali go słowami: – Zobaczymy, co teraz będziesz rysować! Inna wersja tego samego wydarzenia głosi, że został uprowadzony z domu przez pięciu mężczyzn, a po pobiciu, porzucony. Mężczyźni zarekwirowali jego rysunki.

Zdjęcia pobitego Farzata obiegły świat, a on sam nie poddaje się. Już trzy dni po pobiciu, umieścił w internecie autokarykaturę. Z jego obandażowanej ręki wystaje wyprostowany środkowy palec, co na świecie odbierane jest jako jest wulgarny gest. Czyżby przywódca syryjskiego reżimu miał sobie wsadzić palec w d…?

W ostatnich tygodniach w Syrii panuje napięta sytuacja polityczna; krwawo tłumione są protesty przeciwko syryjskiemu reżimowi. W walkę z syryjskimi władzami są zaangażowani także karykaturzyści.

Ali Farzat, to jeden z najpopularniejszych rysowników syryjskich. Opublikował ponad 15 tys. rysunków w arabskiej prasie, jest szefem stowarzyszenia arabskich karykaturzystów. Zadebiutował w wieku 14 lat w gazecie al-Ayyam, potem studiował na wyższej uczelni plastycznej w Damaszku. Publikował m.in. we francuskim dzienniku Le Monde, zdobywał nagrody w konkursach, m.in. w Berlinie. w 2000 r. otrzymał zgodę na wydawanie tygodnika satyrycznego al-Domari (Latarnik). Pierwszy numer ukazał się w lutym 2011 r., a 50-tysięczny nakład sprzedano w ciągu kilku godzin. Trzy lata później, z powodów politycznych (spory z cenzurą) oraz finansowych, Farzat zdecydował o zamknięciu czasopisma.
2011-08-29

Satyrycy i Jura Krakowsko-Częstochowska

Zakończył się I Jurajski Plener Karykaturzystów w Hucisku (Jura Krakowsko-Częstochowska). Jak było?

Ruiny kilku zamków (m.in. w Ogrodzieńcu i Olsztynie k. Częstochowy i jednego odrestaurowanego (Bobolice) odwiedzili uczestnicy kilkudniowego pleneru, który zakończył się 27 sierpnia 2011 r. Siedzibą wypadową do zwiedzania malowniczych krajobrazów Jury był hotel Orle Gniazdo w Hucisku. Bawili się tu oraz pracowali rysownicy: Henryk Cebula, Szczepan Sadurski, Jarosław Wojtasiński, Sławomir Łuczyński, parodysta Waldemar Ochnia oraz rysownik Wiesław Lipecki, który jako organizator czuwał nad tym, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

Uczestnicy pleneru odwiedzili też m.in. Ruchomą Szopkę Olsztyńską, zwaną też Jurajskim Betlejemowem w Olsztynie koło Częstochowy oraz atrakcje turystyczno-krajoznawcze, m.in. Okiennik Duży i Jaskinię Głęboką. Spotkali się z burmistrzem Myszkowa Włodzimierzem Żakiem w jego gabinecie, opowiadając o ciekawostkach związanych z ich pracą.

Podsumowaniem pleneru był wernisaż wystawy prezentującej prace satyryczne, nawiązujące tematem do atrakcji Jury, a także akumulatorów (gdyż jednym ze sponsorów był ich producent). Poza wspomnianymi już rysownikami, na wystawie pokazano także prace Tomasza Wołoszyna, Dariusza Pietrzaka i Michała Graczyka. Uczestników pleneru odwiedzili też inni rysownicy: Robert Szecówka, Andrzej Lichota i Sławomir Lizoń.

Wymienieni artyści, to członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, a równocześnie także Partii Dobrego Humoru, więc ich kilkudniowe spotkanie było wesołe, wypełnione m.in. niezliczoną liczbą anegdot i dowcipów, niekoniecznie rysunkowych. Pogoda była słoneczna, wręcz tropikalna, więc nie doszedł do skutku mecz piłkarski. Ale koszulki Dobrego Humoru, z hasłem “Śmiej się z nami” i tak powędrowały do satyryków. A to oznacza, że podczas jednego z kolejnych plenerów wesoły, piłkarski mecz powinien się odbyć!

Jak czytamy w katalogu wystawy, sponsorami pleneru byli: Burmistrz Miasta Myszkowa, LOXA, hotel Orle Gniazdo, SERIX, Krisbut i VIG.

Jest wielce prawdopodobne, że za rok odbędzie się drugi Jurajski Plener Karykaturzystów.
2011-08-27

Wystawa Burniewicza w Olsztynie

2 września  2011 r. otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Józefa Burniewicza w Olsztynie

2 września o godz. 16.00 w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Olsztyn, Stare Miasto 33) odbędzie się wernisaż wystawy Józefa Burniewicza (ur. 1946) – olsztyńskiego satyryka i dziennikarza. O zawartości wystawy najlepiej mówi jej tytuł: Wpadnij na śmiech i grozę. Prasowe komiksy satyryczne i karykatury Józefa Burniewicza z lat 1971-2011.
2011-08-26

Fedorowicz dla Wprost

Tygodnik Wprost rozpoczyna współpracę z Jackiem Fedorowiczem, który będzie tu rysował

“Na oko” w dziale “Na skróty” – to nowa rubryka w tygodniku Wprost, w której będą się ukazywać aktualne komentarze rysunkowe Jacka Fedorowicza. Przypomnijmy że odkąd redaktorem naczelnym został Tomasz Lis (maj 2010), z Wprost zniknęły rysunki satyryczne.

Nie każdy wie, że Jacek Fedorowicz (ur. 1937) – satyryk, aktor, felietonista, jest także rysownikiem satyrycznym. Ukończył Gdańską Szkoły Sztuk Plastycznych, jego rysunki satyryczne publikowały m.in. “Dookoła świata”, “Po prostu”, “Dziennik Bałtycki” i “Szpilki“. W tym roku  ukazała się jego książka „Ja, jako wykopalisko”.
2011-08-10

Nyski Weekend Satyry i inne informacje z archiwum portalu Sadurski.com
Na zdjęciu: fragment Bramy Ziębickiej w Nysie

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Artur Szyk, Tomasz Broda, plener w Jurze
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Janusz Stanny, informacje o artystach i rysownikach