20 ciekawostek o Pleszewie
Pleszew ciekawostki, historia Pleszewa, zabytki, atrakcje, co warto zobaczyć w Pleszewie. Pleszewskie rekordy
Pleszew – informacje
1) Pleszew, to 18-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, nad rzeką Ner. Jest tu siedziba powiatu pleszewskiego i gminy Pleszew.
2) Najbliższe większe miasta w pobliżu Pleszewa, to: Jarocin (22 km), Kalisz (25 km), Ostrów Wielkopolski (27 km).
3) Nazwa Pleszew wywodzi się od słowa plesz, plecha – czyli gołe miejsce na bezleśnej wysoczyźnie.
4) Pleszew podzielony jest na osiedla: Osiedle Zielone, Wojska Polskiego, Śródmieście, Rodzinne, Jordanowskie, Wokół Wieży, Zachodnie, Królewskie, Reja i Piastowskie.
Pleszew ciekawostki z historii
5) Prawa miejskie Pleszew otrzymał w 1283 roku. Było to prywatne miasto, którego pierwszym odnotowanym (w 1395 roku) właścicielem był kasztelan Filip ze wsi Cielcza.
6) W 1806 roku pożar zniszczył 2/3 miasta, w tym ratusz i kościół.
7) W okresie tzw. Wiosny Ludów (1848–1849) pod Pleszewem zlokalizowany był jeden z głównych obozów powstańczych.
Pleszew – zabytki, ciekawe miejsca
8) W XIV wieku wzniesiono gotycki Kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Po pożarach w 1606, 1715 i 1806 była odbudowywana i przebudowywana. Adres: Plac Katedralny.
9) Klasycystyczny ratusz wybudowano w 1835 roku, potem był przebudowywany. Ma trzy kondygnacje, od 1968 r. jest zabytkiem.
10) Przy ul. Poznańskiej 34 mieści się należące do miasta Muzeum Regionalne w Pleszewie. Działa od 1983 r., są w nim zbiory historyczne i sztuki.
11) Przy ul. Tyniec 6 w Pleszewie mieści się Muzeum Piekarstwa. To placówka prywatna rodziny Vogtów, znajdująca się w dawnej piekarni.
12) Na rynku Pleszewa stoi obelisk upamiętniający króla Przemysła II. To on w 1283 roku w dokumencie sądowym jako pierwszy wspomniał o civitas Plessov czyli o Pleszewie. Blisko niego stoi też pomnik upamiętniający 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Przedstawia powstańca z szablą i małego chłopca.
13) Przy ul. Ogrodowej znajduje się budynek dawnej synagogi żydowskiej. Została zbudowana w 1830 r., zdewastowana podczas II wojny światowej, potem był w niej magazyn.
14) Kilkanaście kilometrów od Pleszewa, w Dobrzycy znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy z przełomu XVIII/XIX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemiaństwa. Nieopodal Pleszewa, w Gołuchowie, stoi piękny renesansowy zamek.
Pleszew ciekawostki
15) Najsłynniejszą mieszkanką Pleszewa jest Hanna Suchocka. Polityk, premier polskiego rządu w latach 1992-1993. Jej rodzinny dom stał na pl. Kościelnym blisko rynku.
16) Krotoszyńska Kolej Dojazdowa, to kolej wąskotorowa łącząca Krotoszyn z Pleszewem. Została otwarta w 1900 r., a jej trasa, to prawie 50 km.
17) Dawny Katolicki Dom Sierot zbudowano w Pleszewie w 1866 roku i początkowo miał być w nim szpital. Obecnie budynek należy do Sióstr Salezjanek.
18) Wysiadając z pociągu na stacji Pleszew warto wiedzieć, że do miasta są 4 kilometry. Trzeba wiec zamówić taksówkę lub drałować piechotą.
Pleszewskie rekordy
19) Pleszew już kilka razy trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. W 2001 r. wypieczono tu największy chleb świata (ważył 1168,6 kg). W 2003 r. przygotowano największą sałatkę z pomidorów i ogórków (ważyła 1363 kg i rozdawano porcje wszystkich chętnym na pleszewskim rynku). W 2006 r. na rynku zgromadziło się stu mężczyzn mających imię Jan (dodajmy, że św. Jan Chrzciciel został wtedy patronem Pleszewa). W tym samym roku zrobiono tu najdłuższy wąż strażacki, po połączeniu ze sobą 151 dwudziestometrowych węży strażackich. Dodajmy, że w 1008 r. mieszkańcy Pleszewa kochający rekordy i świadomi, że kolejne rekordy przynoszą ich miastu rozgłos, zrobili gigantyczną pisankę, która stanęła na rynku.
20) Jednak pierwszym pleszewskim rekordem było stworzenie przez Zbigniewa Różanka największego wiecznego pióra świata. Było dwa razy większe od konstruktora, wlano do środka wiadro atramentu i oczywiście pisało.
Pleszew ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Szamotuły
> Trzemeszno
> Turek