Ciekawostki o popcornie
Popcorn ciekawostki i fascynujące informacje o popcornie, które powinieneś znać. Jak powstaje, wynalezienie maszyny do popcornu, przekąska w kinach…
1) Nazwa popcorn pochodzi prawdopodobnie od charakterystycznego dźwięku, jaki wydają pękające pod wpływem ciepła ziarna. W temperaturze 100 stopni Celsjusza, woda wewnątrz ziarna wrze i prowadzi do pęknięcia skorupki. Zastygnięte bielmo, to popcorn.
Z historii kukurydzy i popcornu
2) Kukurydza z której powstaje popcorn, była uprawiana już 5 tysięcy lat temu przez Azteków. Na początku XIII wieku popcorn dotarł do kolejnych plemion Indian. Prażona kukurydza była wykorzystywana jako biżuteria i stanowiła element rytuałów religijnych.
3) Odkrywca Ameryki Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem, który miał styczność z popcornem. Dzięki morskim podróżom, popcorn trafił na stary kontynent. Wraz z kauczukiem i kawą, kukurydza stała się niezwykle popularna w wielu krajach Europy.
4) Wynalazcą maszyny do robienia popcornu był Charles Cretors. Cukiernik z Chicago zaprezentował swoje urządzenie w 1893 roku. Było one zasilane przez silnik parowy. Podczas prezentacji rozdano za darmo wagon popcornu.
5) W XIX wieku w Ameryce popcorn był obecny na jarmarkach i wiejskich zabawach. Jednak dopiero wraz z nadejściem ery odbiorników telewizyjnych i kinematografii, stał się nieodłączną częścią amerykańskiej kultury. Budki z popcornem zagościły w kinach.
6) Popcorn w czasach wielkiego kryzysu w Ameryce był niezwykle tani. Dodawano go do zup, ciast oraz dań głównych. Obecnie ceny popcornu w kinach mogą przyprawić o zawrót głowy, a cena za kilogram jest wyższa niż… najlepsza polędwica wołowa.
7) Od lat 50 XX wieku popcorn zyskiwał na popularności także w Europie. W Polsce wraz z początkiem lat 90- tych i napływem zachodnich trendów, popcorn stał się uwielbianą przekąską, zwłaszcza dla dzieci.
Spożywanie popcornu
8) Popcorn możemy jeść nie tylko w wersji na słono. Niektórym smakuje popcorn karmelowy, inni zaś próbują go spożywać z papryką, ziołami oraz miodem. Wariacji smakowych nie jest zbyt wiele i wciąż najchętniej kupujemy prażoną kukurydzę o słonym smaku.
9) Popcorn możemy uzyskać nie tylko z kukurydzy. Na fali popularności programów kulinarnych i kuchennych celebrytów, Polacy eksperymentują we własnych kuchniach. Dużym powodzeniem cieszy się rodzimy popcorn z kaszy gryczanej. Możemy go dodać do befsztyka tatarskiego lub dowolnej sałatki.
Kolejne ciekawostki o popcornie
10) Nie każdy rodzaj kukurydzy nadaje się do produkcji popcornu. Aby był on udany i smaczny, powinniśmy wybrać specjalną odmianę z cienką powłoką. Najlepszą odmianą jest Dobosz F1, który gwarantuje najlepszy jakościowo popcorn.
11) Istnieje teoria, która mówi, że jedząc popcorn w kinie uodparniamy się na reklamy. Skupienie się na czynności, jaką jest jedzenie prażonej kukurydzy, odciąga nasze myśli od spotów reklamowych w kinach.
12) Rynek kukurydziany jest warty miliony dolarów. W Polsce kukurydzę wykorzystuje się głównie jako paszę dla zwierząt. Ma też zastosowanie w przemyśle spożywczym. Największymi producentami kukurydzy pozostają jednak Chiny, Brazylia i USA.
Popcorn ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Historia chipsów
> Jak powstał sandwich
> Ciekawostki o pizzy
> Krakersy – ciekawostki