Popularne rybki akwariowe – ciekawostki i fakty
Zaskakujące fakty akwarystyczne. Ciekawostki o rybkach akwariowych i akwarystyce. Najpopularniejsze gatunki rybek akwariowych, a na końcu ciekawostki o rybach. Zapraszamy do lektury!
Akwarium – co kupić na początek?
Niektóre ryby wymagają specjalistycznych warunków, ale my skupimy się na tych najłatwiejszych, które nie sprawią problemów bytowych i zdrowotnych. Oczywiście sporo z nich to zupełnie różne biotopy, a więc i warunki, w których żyją w naturze znacznie się różnią. Dlatego na samym początku przygody z akwarystyką (później również) jest ważna cierpliwość w pozyskiwaniu informacji na temat wszelkich kwestii, które nas dotyczą zakładania akwarium. Nie ukrywajmy, jest to czasochłonne hobby, ale też kosztowne. Początkowe wydatki na akcesoria do akwarium mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do tematu oraz od zasobności portfela przyszłego akwarysty.
Zbiornik i filtr to elementy, na które wydasz najwięcej pieniędzy. Na początek należy się zastanowić czy zadowoli nas wersja samego akwarium czy jednak kupić komplet z specjalną szafką. Poza tym filtry zajmują dużo miejsca, a jeśli chcesz by całość wyglądała estetycznie, należy pomyśleć gdzie możesz je przechowywać.
Kolejnymi elementami, nad którymi musisz się zastanowić, są: podłoże (przystosowane do gatunków, jakie będą bytować w twoim akwarium), termometr (do kontroli temperatury), grzałka z termostatem (aby podgrzewała akwarium do optymalnych temperatur). Także odpowiednie pożywienie dla rybek, korzenie (pozwolą na uzyskanie dużej ilości kryjówek dla np. krewetek) oraz rośliny.
Możesz również pokusić się o kupno profesjonalnego oświetlenia, jeśli zdecydujesz się na akwarium stricte roślinne oraz nawozy stymulujące wzrost roślin. Ułatwieniem dla pracy akwarysty również są takie akcesoria, jak testy ph, gh, kh, które mierzą wysokość natężenia niektórych parametrów w wodzie.
Najpopularniejsze gatunki ryb do akwarium
Najważniejszy jest początkowy research i oczekiwania względem zbiornika, który chcesz postawić w swoim domu. Najważniejsze jest, aby rybki które zamierzasz kupić, miały zapewnione najbardziej optymalne warunki do życia. Najlepiej, aby były zbliżone do tych, które występują w naturze i biotopie, w którym żyją w naturze. Poniżej lista 6 najbardziej popularnych gatunków ryb akwariowych, które można kupić prawdopodobnie w każdym sklepie zoologicznym lub na giełdzie.
1. Neony innesa
Neony innesa (Paracheirodon innesi) lub czerwony (Paracheirodon axelrodi), to ryby z rodziny kąsaczowatych. Oba gatunki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie występują w rzekach. Neon innesa i neon czerwony są często mylone ze względu na podobne ubarwienie. Podpowiadamy: neony innesa są znacznie większe od neonów czerwonych czy np. zielonych i nieco różnią się rozkładem kolorów na ciele. Oba gatunki mają czerwony i neonowo niebieski pasek (od którego zresztą wzięła się nazwa “neon”), ale przy porównaniu wprawne oko od razu dostrzeże różnice w wybarwieniu.
Neony dobrze czują się w akwariach gęsto zarośniętych, z wolną przestrzenią z przodu zbiornika. Jest to typowa ryba ławicowa, więc kupowanie jej w ilości mniejszej niż 6 sztuk zrobi jej dużą krzywdę. Minimalny litraż, który powinno się przeznaczyć na ławicę złożoną z 10 sztuk, to około 60 litrów. Idealna temperatura dla nich, to 26-28 stopni Celsjusza.
Świetnie sprawdzi się jako ryba w akwarium towarzyskim. Neony są ciekawskie, pokojowo nastawione do innych gatunków. Jednak trzeba wiedzieć, że większe ryby lub skorupiaki (np. kraby słodkowodne) mogą próbować polować na neony.
Można je karmić pokarmem suchym, żywym lub mrożonym. Rozmnażanie neonów jest dość trudne, gdyż trzeba im zapewnić optymalne warunki. Neony czują się dobrze w dość kwaśnym środowisku (ph 5.5-6.9). Długość ich życia wynosi około 4-5 lat.
2. Gupiki endlera
Gupiki endlera (Poecilia wingei), pawie oczko (Poecilia reticulata), to prawdopodobnie najpopularniejsza ryba do akwarium towarzyskiego lub biotopowego. To chyba najprostszy gatunek do utrzymania i rozmnażania w akwariach początkujących akwarystów.
Naturalnie gupik występuje w Ameryce Środkowej oraz w wielu krajach z klimatem zwrotnikowym i podzwrotnikowym. Dymorfizm płciowy jest do zauważenia na pierwszy rzut oka. Samce w jednym i drugim gatunku są znacznie intensywniej ubarwione, a mnogość wariantów kolorystycznych zadowoli nawet najwybredniejszego miłośnika tego gatunku.
Gupiki świetnie sobie poradzą już nawet w akwariach 30-litrowych, ale dobrze by było, żeby w zbiorniku były 1-2 litry na rybkę. Da to akwaryście swobodę w działaniu i dalszym doborze obsady. Gupiki są wszystkożerne, bytują w temperaturze 26-28 stopni. Długość ich życia wynosi około 2 lat.
3. Welon
Zaraz po gupikach, większości z nas do głowy zapewne przychodzi ta ryba czyli welon (Carassius auratus). To chyba jedna z najbardziej znanych ryb, które można trzymać w domowych akwariach. Pochodzi z Chin, została wyhodowana w VII w. p.n.e., i nie występuje w formie dzikiej. Obecne osobniki są wynikiem hodowlanych selekcji i odpowiedniego doboru ryb tak, aby wyeksponować ich pożądane cechy.
Nie jest to ryba agresywna, ale ze względu na rozmiary do jakich dorasta, na parę powinno się przewidzieć akwarium o objętości minimum 120 litrów. Nie sprawdzi się zbiornik mniejszy, gdyż ryby te ze względu na swoje rozmiary powinien mieć dużą przestrzeń.
Welony nie pogardzą nawet młodymi pędami roślin. Temperatura, w jakich powinno się je trzymać, to 18-24 stopnie, ale zahartowane ryby przeżyją nawet na zewnątrz (np. w stawach czy oczkach wodnych), a minimalna temperatura, w której dobrze się czują, to 9 stopni C.
4. Kiryski
Kiryski (Callichthyidae) to jedne z najbardziej urokliwych rybek, które można spotkać w domowych akwariach. Są dość specyficzne i trudno je pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Jeśli planujesz w akwarium podłoże piaskowe, możesz pokusić się o wpuszczenie minimum 3-4 osobników, gdyż są to rybki stadne.
Kiryskowate pochodzą z Ameryki Południowej i świetnie czują się w akwariach ogólnych z temperaturą 24-27 stopni C. Dorastają maksymalnie od 12 do 20 cm, ale też można spotkać odmiany z przedrostkiem “micro”. Te idealnie sprawdzą się w mniejszych zbiornikach (mniejszych niż 100 litrów). Dodamy, że kiryski to idealna ekipa sprzątająca akwarium, tuż obok krewetek.
5. Razbory
Razbory (Cyprinidae / karpiowate) – to jedna z najbardziej popularnych ryb azjatyckich. Rodzina ta pochodzi od karpiowatych, a to sugeruje również ich wszystkożerność. Najmniejsze gatunki razbor dorastają do zaledwie 1,9 cm długości. Zarówno większe, jak i “micro” razbory idealnie sprawdzą się w akwariach jednogatunkowych, ławicowych i towarzyskich. Oczywiście należy pamiętać o optymalnych warunkach bytowych. Są to ryby ławicowe, więc wskazana jest ich większa ilość w akwarium.
Idealna temperatura dla razbor, to 24-27 stopni C, gdzie wyższa temperatura będzie mogła doprowadzić do rozrodu posiadanych osobników. Jak już napisaliśmy, rybki te są wszystkożerne, a zatem można je skarmiać pokarmem suchym, żywym i mrożonym. Mogą przebywać z innymi rybkami, gdyż zazwyczaj są pokojowo usposobione. Żyją do 3-4 lat.
6. Bojowniki
Bojowniki (Betta Splendens), to król akwariów. Jest to jedna z niewielu ryb, którą trzeba trzymać samotnie, gdyż nie toleruje innych osobników swojego gatunku na swoim terytorium. Nawet samicę czy samca może spotkać niechlubny los, ze względu na agresywność drugiego osobnika w akwarium. Dymorfizm płciowy bardzo widoczny – samiec zazwyczaj ma piękne, kolorowe płetwy, zaś samica jest nieco mniejsza i spokojniej ubarwiona.
Ryba ta pochodzi z Azji, gdzie jest popularna od dawna. W warunkach naturalnych występuje na terenie całej Tajlandii. Bojowniki zamieszkują wolnopłynące lub stojące wody i preferują spokojny nurt. Zazwyczaj, w warunkach domowych, niestety można ją również spotkać w kulach (czego nie polecamy!). Maksymalna wielkość tych ryb, to 6-7 cm.
Bojowniki są drapieżnikami, a więc powinny jeść pokarm żywy lub mrożony. Raz na jakiś czas (lecz bardzo rzadko) można nawet spróbować dać bojownikowi skrobane mięso wołowe lub z kurczaka. Bojowniki w optymalnych warunkach dożywają nawet 3 lat.
Rybki akwariowe ciekawostki
A) Gupiki w biedniejszych krajach, gdzie występowały plagi komarów, zostały użyte jako naturalny środek zwalczający te owady. Dzięki swoim cechom i upodobaniom żywieniowym, gupiki odnalazły się w wielu biotopach w tych klimatach i stały się sprzymierzeńcem w walce z larwami komarów.
B) Akwaria roślinne, to tak zwane akwaria holenderskie. Nazwa wzięła się z tego, że to właśnie Holendrzy zapoczątkowali “modę” na zbiorniki, w którym główną rolę odgrywają rośliny. Na drugim planie takich akwariów są rybki, najczęściej pojedyncze osobniki (np. bojowniki) lub jednogatunkowe ławice.
C) Karaś złocisty czyli popularna “welonka” lub “złota rybka”, nie jest naturalnym tworem. Został wyhodowany w Chinach, a później hodowla przeniosła się również do Wietnamu i Japonii. W Japonii motyw karasia złocistego był używany często jako główny temat przewodni kimona. Ryba ta w tym kraju symbolizuje wytrzymałość, samurajską siłę ducha i odwagę.
D) Bojownik, to ryba samotnik. Zarówno samce, jak i samice mogą być agresywne wobec siebie. Niemniej ich tarło, to prawdziwa magia akwarystyczna. Po zalotach (w osobnych pojemnikach) i skarmianiu żywym pokarmem (co może trwać nawet kilka dni), samiec przystępuje do tarła przy zastygającej bez ruchu samicy. To prawdziwy spektakl, który przede doceniają szczególnie koneserzy bojowników.
Rybki akwariowe ciekawostki: (c) Sadurski.com / GT
Zobacz też:
> Ryba penis – ciekawostki
> Ciekawostki o wielorybach