Niezwykłe Skalne Miasto. Adrspach, Czechy
Skalne Miasto Adrspach ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś poznać
Skalne Miasto – historia odkrycia
Może wydawać się to zaskakujące, ale ukształtowane przez wodę i wiatr przez miliony lat skalne miasteczko Adrspach było przez wieki zupełnie nieznane. Lokalne społeczności zapuszczały się tam tylko w obliczu niebezpieczeństwa lub ucieczki przed najeźdźcami.
Pierwsi wspinacze i zagraniczni goście pojawili się tu na początku XVIII wieku. Odwiedziło to miejsce sporo znanych wówczas postaci, m.in. królowa pruska Luiza, polski król Fryderyk August i cesarz Józef II.
Jednak labirynt nadal był nieznany. Dopiero w 1824 r. po wielkim pożarze gęstych lasów, natura odsłoniła niezwykle skały. W XIX wieku skalne miasteczko Adrspach stało się dla turystów bardziej dostępne, gdy zbudowano ścieżki i szlaki.
Skalne Miasto – informacje
Skalne Miasto jest otwarte od godz. 8:00 do 18:00. Niedawno powstała specjalna linia kolejowa, która do Skalnego Miasta wozi turystów z dolnośląskich miast. Jednak jeździ tylko dwa razy dziennie. Rano w kierunku Czech, a wieczorem w kierunku Polski.
Skalne miasto cennik oferuje dość zróżnicowany, w zależności od wieku odwiedzających i pory odwiedzin. Ceny znajdziesz na oficjalnej stronie tej atrakcji, więc nie wiemy czy poniższe informacje są wciąż aktualne. Od 1 kwietnia do 31 października za osobę dorosłą zapłacisz 120 koron. Za bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, 2 dzieci) 320 koron, a bilet ulgowy 70 koron. W okresie od 1 listopada do 31 marca dorośli zapłacą tylko 50 koron, bilet rodzinny wyniesie 130 koron, a ulgowy 30 koron. Ceny poza sezonem są więc dość atrakcyjne.
Można płacić także kartą, ale należy też mieć gotówkę. Podobno tutejsze restauracje i sklepy przyjmują tylko gotówkę. Co ważne, Skalne Miasto jest otwarte codziennie przez cały rok, a parking jest bezpłatny.
Którą wybrać trasę?
Cały teren ma kilka tras. Można wybrać szlak niebieski, który jest łatwy do przejścia. Jego pokonanie trwa około dwóch godzin. Inne szlaki są dłuższe i trudniejsze, ale można wtedy zobaczyć wodospady lub popłynąć łódką.
Miasto Skalne, to idealne miejsce na spontaniczny wypad. Szczególnie dla miłośników dzikich gór i widoków które zapierają dech w piersiach. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubiorze, zwłaszcza w przypadku wyboru tych bardziej wymagających szlaków.
Skalne Miasto – położenie, jak dojechać
Skalne miasto położone jest w północno-wschodnich Czechach. Obszar Skalnego Miasta znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. To jedno z najbardziej znanych miejsc do wspinaczki. Całe miasto skalne jest (naturalnie) zbudowane z piaskowców. Ponadto Skalne Miasto jest częścią Gór Stołowych.
Biorąc pod uwagę wielkość Republiki Czeskiej, teplickie skały nie są położone daleko od Pragi, nawet jeśli znajdują się prawie na granicy z Polską. Skalne mesto znajduje się w odległości około 172 km od czeskiej stolicy, a podróż zajmuje około 2 godzin i 30 minut. Jeśli nie jeździsz samochodem, możesz pojechać pociągiem z Pragi do Trutnova, a stamtąd przesiąść się na inny pociąg do Teplic nad Metuji.
Informacja dla kierowców: z Wrocławia dla skalnego miasteczka jest około 100 km. A jeśli nie jeździsz samochodem, wsiądź do autobusu do Kudowy-Zdroju, przekrocz granicę w Czechach, a z miejscowości Nachod autobusem dotrzesz do Teplic.
Formacje skalne
Skalne Miasto, to tysiące dziwnych formacji skalnych, a niektóre z nich mają oryginalne nazwy. Na miejscu trzymasz ulotkę z informacjami o każdej z nich oraz mapę, która pokazuje, gdzie dokładnie się znajdują. Zaraz po rozpoczęciu szlaku można podziwiać „Dzbanek” i „Rożek cukru”. Następnie trafisz na rzekę Metuje, która ma piękny, niezwykły pomarańczowy kolor. Wraz ze srebrnymi skałami tworzy dość dziwaczną scenerię. Strumień doprowadzi cię do najbardziej niesamowitej części skalnego miasta – „Gotyckiej Bramy”. Została wykonana ręką ludzką, ale została umiejętnie wkomponowana w otoczenie.
Spacerując wzdłuż rzeczki można podziwiać wysoką kamienną fasadę labiryntu. Cała brama i mury mogą przypominać skalne miasto Petra w Jordanii, ale są innego koloru.
Po kilku minutach spaceru zobaczysz kolejny cud natury – piękny wodospad otoczony skałami. Po pokonaniu dalszej części szlaku w górę, zostaniesz nagrodzony niezwykłym widokiem na całą panoramę skał Adrspach.
Szlaki, klify i niebieskie jezioro
Szlak w kształcie dużej pętli doprowadzi Cię do najważniejszych i najciekawszych punktów skalnego labiryntu. Pierwsze formacje skalne zauważysz jeszcze przed wejściem na teren parku. Z pewnością miejscem wartym odwiedzenia są Broumovskie Klify. Znajdziesz tutaj malownicze klify z piaskowca, głębokie wąwozy i punkty widokowe w atrakcyjnej okolicy otoczonej lasem. Natomiast w rezerwacie przyrody Ostaš można zatracić się w labiryntach skalnych. Jeśli przejdziesz przez labirynt górny i dolny, trasa spacerowa oferuje niesamowite widoki, takie jak grupy klifów, jaskinie i przejścia.
Najlepszy czas aby odwiedzić Skalne Miasto, to oczywiście lato. Jednak jeśli pogoda dopisze, można się tu wybrać się także o innej porze roku. Zaletami wycieczki w zimie czy późną jesienią są z pewnością puste szlaki i brak tłoku na trasach.
Niebieskie jezioro możesz minąć, rozpoczynając szlak. Wokół niego jest dodatkowa pętla i jest równie piękna. To nie jest naturalne jezioro, ale dawna piaskownica wypełniona wodą. Mimo to potrafi oczarować, bo woda jest czysta i błękitna. Miejsce to magicznie prezentuje się także zimą, ponieważ tafla wody jest częściowo zamarznięta i tworzą się na niej piękne wzory.
Skalne Miasto Adrspach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Czechy ciekawostki
> Harrachov
> Hradec Kralove