23 niezwykłe ciekawostki o Stargardzie
Z czego słynie Stargard ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i wspaniałe zabytki Stargardu
Stargard
1) Stargard, to niemal 70-tysięczne miasto w województwie zachodniopomorskim. Jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy wiejskiej Stargard. Leży nad rzeką Iną.
2) To jedno z najstarszych polskich miast i obok Szczecina najstarsze miasto Pomorza. Prawa miejskie uzyskało w 1243 roku.
3) Już w VIII wieku był tu gród otoczony wałami drewniano-ziemnymi. Była to osada Osetno, od obecnego centrum miasta oddalona o 1 kilometr.
Stargard ciekawostki z historii
4) Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zmarło 90% ludności miasta. Miało to miejsce w wyniku chorób, głodu i pożarów.
5) W 1657 roku hetman Stefan Czarnecki z polskim wojskiem gonił przez Stargard uciekających żołnierzy armii szwedzkiej.
6) W 1905 r. miasto liczyło prawie 27 tys. mieszkańców, w przeważającej części narodowości niemieckiej.
7) Między 1808–1814 r. Stargard był stolicą pruskiej prowincji Pomorze.
8) Podczas II wojny światowej niemal 3/4 miasta zabudowań miasta spłonęła.
Stargard zabytki, co warto zobaczyć
9) Mury obronne zaczęto wznosić po otrzymaniu przez Stargard praw miejskich, w połowie XIII wieku. Część zachowała się do dziś, a najlepiej zachowanym fragmentem jest odcinek przy Bramie Pyrzyckiej.
10) Na murach wzniesiono 9 baszt, wysokich na ponad 30 metrów. Zachowało się siedem, mających nazwy: Morze Czerwone, Tkaczy, Jeńców, Białogłówka, Rzeźnicka, Przy Arsenale i Kowalska. Wjazdu do miasta strzegły 4 bramy: Świętojańska, Pyrzycka, Wałowa i Młyńska.
11) Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata jest jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. To budowla gotycka, wzniesiona w latach 1292-1324, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Wieża kolegiaty ma 83,5 metra wysokości.
12) Gotycki Kościół Świętego Jana wzniesiono w XV wieku. Jego wieża ma 99 metrów wysokości.
13) Jednym z najstarszych zabytków Stargardu jest budynek ratusza, stojący przy rynku. To czterokondygnacyjna budowla gotycko-renesansowa, wzniesiona w latach 1250-1280, a później przebudowywana. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, ratusz odbudowano.
14) Brama Młyńska, to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w świecie brama, położona ponad korytem rzeki. Stoi przy ul. Portowej 1.
15) Gotycka Baszta Morze Czerwone ma 34 metry wysokości i uchodzi za jedną z najbardziej okazałych baszt w Polsce. Została zbudowana w II połowie XIV wieku. Nazwa nawiązuje do krwawych walk, które tu miały miejsce podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Podobna kształtem jest XV-wieczna Baszta Tkaczy.
16) Brama Pyrzycka (ul. Mieszka I) jest jedną z czterech bram do miasta, które przetrwały do naszych czasów. Ta budowla gotycka po zniszczeniu podczas II wojny światowej, została odbudowana.
17) Gotycko-renesansowa Brama Wałowa (ul. Chrobrego 24) stanęła w 1430 roku. Obecnie mieści się w niej galeria sztuki.
18) 30-metrowej wysokości Baszta Białogłówka swą nazwę zawdzięcza białemu hełmowi w kształcie stożka, który ją wieńczy. Wewnątrz jest 6 kondygnacji, a w lochach było niegdyś więzienie.
19) W XVI-wiecznej bastei stojącej przy baszcie Tkaczy obecnie mieści się część Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Muzeum działa od 1960 roku, a siedzibę ma przy Rynku Staromiejskim 2-4.
Stargard ciekawostki
20) Stargard, to trzecie po Szczecinie i Koszalinie miasto woj. zachodniopomorskiego, z największą liczbą mieszkańców.
21) Zaraz po II wojnie światowej miasto nazywało się Starogród oraz Starogard nad Iną. Między 1950 a 2015 r. nosiło nazwę Stargard Szczeciński. Obecnie, od 2016 r. nazywa się po prostu: Stargard.
22) Dokument – akt lokacyjny miasta z XIII wieku, spłonął podczas pożaru Archiwum Miejskiego w 1635 roku.
23) Od 2000 r. z wieży ratusza codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał Stargardu, grany na trąbce.
Stargard ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Białogard
> Dziwnów
> Dowcipy na różne tematy