Terespol, woj. lubelskie – ciekawostki
Terespol ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Terespolu
Terespol
1) Terespol, to ok. 6-tysięczne miasto województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Leży nad rzeką Bug. Stąd do Białej Podlaskiej jest 33 kilometry.
2) Nazwa miasta nawiązuje do imienia Teresa. Tak miała na imię żona kasztelana wileńskiego Józefa Bogusława Słuszka, gdy miejscowość została miastem, w 1697 roku.
3) Terespol leży tuż przy granicy z Białorusią. Jest tu drogowe przejścia graniczne Terespol-Brześć. Odprawa graniczna dokonywana jest na 18 pasach ruchu.
4) Dzielnice Terespola, to: Błotków Duży, Błotków Mały, Mieszczany, Ogródki Łobaczewskie i Rogatka.
Terespol zabytki, co warto zobaczyć
5) Neogotycki Kościół Trójcy Świętej (ul. Wojska Polskiego 137) zbudowano w 1863 roku i początkowo był kościołem dominikanów.
6) Prawosławna Cerkiew św. Apostoła Jana Teologa (ul. Cerkiewna 2) stanęła w XVIII w. jako cerkiew unicka i wybudowano ją w stylu klasycystycznym. Od 1875 r. jest świątynią prawosławną.
7) W 1825 roku odsłonięto w Terespolu żeliwny obelisk, upamiętniający budowę drogi Warszawa – Siedlce – Brześć (Traktu Brzeskiego). Stoi przy ul. Wojska Polskiego. Identyczny obelisk stoi na osiedlu Grochów w Warszawie.
8) Pomnik Niepodległości i Obrońców Ojczyzny stoi przy ul. Wojska Polskiego. Obok niego jest też płyta upamiętniająca 300-lecie uzyskania praw miejskich, ustawiona w 1997 roku.
9) Prochownia, to mający ponad 1 tys. metrów kwadratowych dawny bunkier, wchodzący w skład Twierdzy Brzeskiej, o której piszemy niżej. Stoi w Terespolu, przy ul. Topolowej 6 g. Obiekt zbudowano w 1913 roku i obecnie jest tu ekspozycja o charakterze historyczno-militarnym.
Terespol ciekawostki
10) Tu, gdzie gdzie jest Terespol, w II połowie XIII wieku powstało osiedle wiejskie Błotków.
11) Niewykluczone, że w Terespolu urodziła się Izabela Czartoryska (1746-1835), późniejsza żona księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. Majątek Terespol w XVIII w. był największą posiadłością Czartoryskich.
12) Wśród bagien w okolicach Terespola i Brześcia, w okresie w pierwszej połowie XIX wieku Rosjanie zbudowali fortyfikacje, nazwane Twierdzą Brzeską. Zbudowano ją w latach 1833-1842, a potem powiększano. Jeszcze w 1941 r. twierdzy bronili Rosjanie przez atakującymi Niemcami.
13) Ponad 50% powierzchni miasta, to użytki rolne.
14) Dworzec kolejowy otwarto w Terespolu w 1871 roku. Obecnie ma 3 perony.
15) KP Granica, to piłkarski klub z Terespola.
16) Urząd miasta znajduje się przy ul. Czerwonego Krzyża 26.
Terespol ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Pomnik Niepodległości i Obrońców Ojczyzny. Foto: Grzegorz W.Tężycki / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Włodawa
> Janów Podlaski
> Międzyrzec Podlaski