wawelskie wzgórze historia Wawelu Kraków

Niesamowite ciekawostki o Wawelu w Krakowie

Czas czytania:2 minut/y, 9 sekund/y

Wawel ciekawostki, tajemnice i nieznane fakty, które każdy powinien znać. Historia wzgórza, na którym zbudowano Zamek Królewski. Skąd jest nazwa Wawel?

Wawel ciekawostki i fakty

1) Wawel, to wzgórze w dzielnicy I w Krakowie, położone przy lewym brzegu rzeki Wisły. Jego wysokość wynosi 228 m n.p.m., lecz różnica wzniesień do bliskich okolic wzgórza wynosi niewiele, bo 30 metrów.

2) Obecnie na Wawelu stoi Zamek Królewski oraz bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława.

3) Wawel, a także Stare Miasto, dzielnice Kazimierz i Stradom, od 1978 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1994 r. jest też pomnikiem historii. To miejsce szczególne dla historii i kultury Polski.

rotunda NMP Wawel ciekawostki zabytki Krakowa
Rotunda NMP na Wawelu. Foto: Jennifer Boyer / cc by-sa 2.0. Wawel ciekawostki

Skąd nazwa Wawel

4) Początkowo wzgórze nazywano: Wąwel. Różnie tłumaczone jest pochodzenie tej nazwy. Może ono oznaczać wzgórze, pagórek, wąwóz (wtedy rozumiany jako miejsce u podnóża skały), osuwisko, zbocze.

5) Po raz pierwszy w kronikach Wawel pojawił się w XIII lub XIV wieku i wtedy jeszcze nie miał obecnej nazwy. Od ok. 500 lat na wzgórzu stał drewniany gród plemienia Wiślan.

6) Nazwa Wawel prawdopodobnie pojawiła się, gdy w kronikach nazwę zaczęto pisać po łacinie: Vavelus. Jednak jeszcze w XVII wieku niektórzy mówili: Wąwel.

Kraków renesansowy dziedziniec zamku Wawel ciekawostki
Fragment renesansowego dziedzińca Zamku Królewskiego. Foto: Zetpe0202 / cc by-sa 4.0. Wawel ciekawostki

Historia Wawelu

7) Jeszcze ok. 800 r n.e. okolice wzgórza były bagnami i trudno dostępnymi szuwarami. Koryto rzeki Wisły rozlewało i podtapiało okoliczne ziemie. Jednak pierwsze ślady osadnictwa miały miejsce już w paleolicie, około 100 tys. lat p.n.e.

8) W którymś momencie zaczęła rozwijać się tu osada, której powiększeniu sprzyjało położenie na szlakach handlowych. Wawel stał się jednym z ważniejszych ośrodków słowiańskiego plemienia Wiślan. Na przełomie VIII i IX wieku Polanie zaczęli organizować zręby swego państwa. W X wieku weszło ono w skład tworzonego państwa polskiego.

krakowskie wzgórze Wawel ciekawostki zabytki atrakcje
Zamek królewski na Wawelu obecnie. Foto: ATom / cc by-sa 3.0
groby królewskie podziemia katedry na Wawelu w Krakowie
Groby królewskie w podziemiach katedry na Wawelu w Krakowie. Foto: Sensor / cc by-sa 2.5

9) Według legendy, niegdyś w jamie wzgórza miał mieszkać smok. O legendzie pisał już w XIII wieku kronikarz Wincenty Kadłubek.

10) W XI wieku, gdy na tutejsze ziemie wraz z państwem polskim dotarło chrześcijaństwo, na Wawelu stanęła katedra, siedziba biskupa. Powstało biskupstwo krakowskie. Mniej więcej tym samym czasie zbudowano budowle przedromańskie, m.in. rotunda Najświętszej Marii Panny (zachowana do dziś, jeden z najstarszych obiektów zbudowanych w kamienia w Polsce), kościół św. Jerzego i rotunda przy bastionie Władysława IV.

Wawel ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Smok wawelski – ciekawostki
> Krakowskie Łagiewniki

ratusz w Chełmnie rynek Chełmno ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Niezwykłe ciekawostki o Chełmnie
dowcipy o Jasiu i policjantach kawały Jasio policja humor żarty suchary Następny post Najlepsze dowcipy o Jasiu i policjantach