Zwierzę-maskotka. 20 ciekawostek o alpakach
Najważniejsze informacje i ciekawostki o alpakach. Jak wygląda alpaka, gdzie żyje, czym różni się od lamy?
Alpaka – informacje
1) Alpaka (Vicugna pacos), to ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych.
2) Alpaki żyją w Ameryce Południowej (Peru, Boliwia, Ekwador, północne Chile). Większość alpak żyje w regionie Altiplano. Najwięcej, ponad połowa populacji (czyli ponad 3 miliony) żyje w Peru.
3) Zwierzęta te nie mają problemu z aklimatyzacją, więc żyją też na innych kontynentach. Są hodowane także w Polsce.
4) Występują dwie rasy alpak: suri i huacaya. Obie rasy różnią się okrywą włosową. Alpaka suri może mieć włosy do 50 cm długości.
5) Alpaki, podobnie jak lamy, udomowiono 4-5 tys. lat temu, we wspomnianym już rejonie Altiplano (obecna Boliwia i Chile).
6) Z badań DNA wiemy, że alpaka jest najbliżej spokrewniona z gwanako andyjskim, zwierzęciem żyjącym w Andach i Patagonii.
Wygląd i życie alpaki
7) Dorosła alpaka ma ok. 130-150 cm wysokości i 55-85 kg wagi. Kolor sierści może być różny, najczęściej jest czarny lub brązowo-czarny.
8) Ciąża u alpaki trwa około 335–340 dni, po czym najczęściej rodzi się jedno małe.
9) Alpaka ma dwudzielną wargę. Dzięki temu gryząc trawę i inne rośliny, nie wyrywa jej wraz z korzeniami.
10) Na wolności alpaki żyją w grupach rodzinnych: dominujący samiec, kilka samic i potomstwo. W warunkach hodowli, często żyją w większych grupach.
11) Alpaka żyje ok. 15-25 lat.
12) Alpaki dużo jedzą, lecz mimo tego ich hodowla nie należy do drogich. Podaje się im wysokogatunkowe siano, lucernę, a głównie skubią trawę. W okresie zimowym jest im podawane np. ziarno kukurydzy. 10 alpak zjada tyle, co jedna krowa.
13) Alpaki są czyste, wypróżniają się w jedno miejsce. Odchodów jest niedużo i można je potem wykorzystywać jako nawóz. To dobra informacja dla tych, którzy chcieliby hodować alpaki.
14) Alpaki można czasem spotkać w gospodarstwach agroturystycznych. Zdarza się, że można z nimi pospacerować, trzymając na na smyczy. Są towarzyskie, więc dzieci je uwielbiają.
Do czego służą alpaki
15) Alpaki hoduje się głównie dla wełny i mięsa.
16) Tkanina utkana z włókna alpak jest cieplejsza i bardziej delikatna od owczej wełny, do tego jest hipoalergiczna. Z wełny alpaki wytwarza się koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież.
17) Proces wytwarzania włókna alpak jest podobny do procesu wytwarzania owczej wełny.
18) Alpaka ma łagodny charakter, ale też wrażliwa na stres. Jest również odważna, więc zdarza się, że alpaki wykorzystywane są do ochrony stad owiec przed drapieżnikami.
19) Alpaki wykorzystywane są w alpakoterapii (rodzaj zooterapii). W zachodniej Europie alpaki pomagają dzieciom autystycznym, z niepełnosprawnościami i z problemami emocjonalnymi.
Na zakończenie
20) Wielu ludzi myli alpakę z lamą. Jak je odróżnić? Alpaka jest mniejsza i budową ciała bardziej przypomina owcę.
Alpaka – ciekawostki o alpakach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Szkocka krowa
> Nosacz sundajski
> Dziobak australijski