Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew w Bangkoku

Bangkok, stolica Tajlandii

Czas czytania:2 minut/y, 7 sekund/y

Bangkok, to stolica, a zarazem największe miasto Tajlandii. Jest położony nad rzeką Menam i mieszka w nim blisko 10 milionów osób. To duże centrum przemysłowe i finansowe; jest tu także największy port morski kraju. Bangkok ciekawostki

Bangkok, to jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji południowo-wschodniej. To także miasto często odwiedzane przez turystów z całego świata. A jeszcze w 1764 roku była tu wioska o nazwie Bang Makok (Wieś Drzewek Oliwnych).

Bangkok ciekawostki Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew
Świątynia Szmaragdowego Buddy. Bangkok ciekawostki

Bangkok, podobnie jak Pekin, nie ma jednego, konkretnego centrum miasta. Najwyższe budynki biurowe oraz nowoczesne centra handlowe, zbudowano w okolicach Ratchadamri, Phaya Thai oraz Rama I. Szybki dojazd do poszczególnych dzielnic (jest ich 50) jest możliwy dzięki kolejce napowietrznej BTS Skytrain, SARL oraz linii metra MRT. Można też podróżować po rzece Chao Phraya i jej kanałach, korzystając z promów.

Bangkok ciekawostki

* 92 procenty mieszkańców Bangkoku, to buddyści.
* Dużym problemem Bangkoku są korki uliczne. W mieście jest zarejestrowanych 5,5 miliona samochodów.

Bangkok ciekawostki Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew
Wat Phra Kaew czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy. Bangkok ciekawostki 

Atrakcje Bangkoku: Wielki Pałac Królewski

Wielki Pałac Królewski (Phra Borom Maha Ratcha Wang), to kompleks budynków w Bangkoku, zajmujący powierzchnię ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Menam. Jego budowę rozpoczęto w 1782 roku. Teren kompleksu jest otoczony murem obronnym długości 1900 metrów.

Między XVIII w. a połową XX wieku był oficjalną rezydencją króla Tajlandii. W skład Wielkiego Pałacu Królewskiego wchodzą: Wat Phra Kaew oraz Chakri Mahaprasad Hall.

Bangkok ciekawostki Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew
Figury w Świątyni Szmaragdowego Buddy. Bangkok ciekawostki

Wat Phra Kaew

Została zbudowana w 1782 roku. Wat Phra Kaew (Wat Phra Keo) czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy, to najsłynniejsza świątynia buddyjska w Tajlandii. Znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, na terenie Wielkiego Pałacu. Posadzka świątyni pokryta jest płytkami ze srebra, a na ścianach są malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy.

Jest tu duża liczba posągów Buddy ze złota, srebra i kamienia. Nad wszystkim góruje szmaragdowy Budda na złotym cokole z baldachimem o pięciu parasolach oraz naturalnej wielkości, 75-kilogramowy Budda ze złota, zdobiony drogimi kamieniami.

Bangkok ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Bangkok ciekawostki Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew
Na terenie Wat Phra Kaew. Bangkok ciekawostki 

Podróże Sadurski.com – zobacz też:
> Park Narodowy Yosemite, Arizona
> Briksdal – największy lodowiec Europy
> Singapur. 100 informacji, które musisz wiedzieć przed podróżą
> Hong Kong – z lotniska do city
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura
> Central Park w Nowym Jorku

Bridaveil Fall Park Narodowy Yosemite Kalifornia USA Poprzedni post Park Narodowy Yosemite. Kalifornia, USA
dentofobia wybielanie zębów stomatolog dentysta zęby stomatolog kamień nazębny Następny post Jak stomatolog wybiela zęby?