Najważniejsze mecze polskiej drużyny piłkarskiej
W historii polskiej piłki nie brakuje wzlotów i upadków. Nie wszyscy oglądali na własne oczy transmisję z pamiętnego pojedynku na Wembley w 1974. Boniek, Lato, Tomaszewski, Gadocha, Szarmach – te nazwiska wpisały się złotymi zgłoskami w historię polskiego sportu. Spójrzmy, jak wyglądały złote lata polskiego futbolu. Przypominamy niezwykłe mecze polskiej reprezentacji
1946-1974: Początki wielkich sukcesów
11 czerwca 1946 roku, po zakończeniu II wojny światowej, Polska rozegrała swój pierwszy międzynarodowy mecz towarzyski, przegrywając 3-1 z Norwegią w Oslo. Największym sukcesem Polski w pierwszych latach po wojnie było zwycięstwo z jedną z najlepszych ówczesnych drużyn europejskich, a mianowicie Czechosłowacją. Polska pokonała swoich południowych sąsiadów aż 3-1.
Największą porażkę w historii reprezentacji Polska poniosła 26 kwietnia 1948 roku, przegrywając 0-8 z Duńczykami. 15 lat później w Szczecinie biało-czerwoni odnieśli drugie w historii zwycięstwo, pokonując w spektakularny sposób Norwegię 9-0 4 września 1963 roku. W meczu tym zadebiutował Włodzimierz Lubański, który zdobył jedną bramkę. W latach 1963-1980 Lubański został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski, zdobywając 48 bramek w 75 występach. Mecz ten pozostał ich najwyższym zwycięstwem biało-czerwonych do czasu, gdy pobili ten wynik 1 kwietnia 2009 roku, pokonując San Marino 10-0.
1974-1986: „Złota Era”
W kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w 1974 roku Polska zmierzyła się z Anglią, która ostatecznie odpadła z nich po raz pierwszy od 1946 roku – bukmacherzy zacierali tutaj ręce z radości, gdyż nikt nie spodziewał się takiego finału. W meczu otwarcia Mistrzostw Świata w 1974 roku Polska spotkała się z Argentyną. W ciągu ośmiu minut prowadziliśmy 2-0: Grzegorz Lato zdobył pierwszego gola w 7. minucie, a zaledwie minutę później Andrzej Szarmach podwoił prowadzenie. W 60. minucie Argentyna zmniejszyła przewagę o połowę po strzale Ramóna Heredii. Dwie minuty później Lato zdobył swoją drugą bramkę, która okazała się zwycięska, pomimo iż Carlos Babington zdobył gola kontaktowego w 66. minucie. Mecz zakończył się wynikiem 3-2 dla Polski.
W drugim pojedynku Polska rozgromiła Haiti 7-0. W tym spotkaniu Szarmach zaliczył hat-tricka, a dwie bramki zdobył Lato. W ostatnim meczu fazy grupowej Polska spotkała się z Włochami. Była już w drugiej rundzie, ale potrzebowała co najmniej remisu, by wygrać grupę. Ostatecznie pokonaliśmy Włochy 2-1, kończąc na szczycie grupy. W drugiej rundzie Polska najpierw wygrała 1-0 ze Szwecją, która nie zdobyła żadnej bramki w swoich pierwszych trzech meczach. Jedyny gol zdobył Lato. W kolejnym meczu Jugosławia przyznała Polsce karnego w 24. minucie. Drugą bramkę ponownie zdobył Lato.
Pojedynek z gospodarzami odbył się w deszczu. Gerd Müller zdobył zwycięską bramkę w 76. minucie dla Niemiec Zachodnich. Polacy ostatecznie pokonali Brazylię w meczu o trzecie miejsce, a Lato uzyskał tytuł Króla Strzelców Mundialu.
W kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w 1978 roku Polska wyeliminowała Portugalię, zaś w drugim meczu Mistrzostw Świata Grzegorz Lato zdobył jedyną bramkę w meczu z Tunezją. W ostatnim meczu pierwszej rundy Polska spotkała się z Meksykiem, wygrywając 3-1.
W drugiej rundzie Polska spotkała się z trzema drużynami z Ameryki Południowej. W 1974 roku wygrała z Argentyną i Brazylią; obie drużyny miały się tym razem zemścić. Najpierw Argentyna pokonała Polaków 2-0 dzięki dwóm bramkom najlepszego strzelca turnieju – Mario Kempesa. Następnie Polska pokonała Peru 1-0 dzięki bramce Andrzeja Szarmacha. W ostatnim meczu Polski na tym mundialu Brazylia otworzyła wynik w 12. minucie dzięki bramce Nelinho. Mimo że Lato wyrównał na minutę przed końcem meczu, Polska nie dała rady: dwa gole Roberto w 57. i 62. minucie dały zwycięstwo Brazylii, która skończyła spotkanie z wynikiem 3-1.
Nie tylko mecze polskiej reprezentacji. Awantura w hotelu i kolejne sukcesy
29 listopada 1980 roku w hotelu w Warszawie wywiązała się awantura między piłkarzami a sztabem technicznym. Po tym incydencie kilku zawodników reprezentacji Polski zostało wykluczonych z gry na arenie międzynarodowej, a Ryszard Kulesza zrezygnował z funkcji trenera reprezentacji. Na Mistrzostwach Świata w 1982 roku Polska wylosowała miejsce w grupie z Włochami, Kamerunem i Peru. Pierwsze dwa mecze zakończyły się remisami 0-0 z Włochami i Kamerunem, ale ostatni mecz grupowy pierwszej rundy zakończył się zwycięstwem Polski 5-1!
W pierwszym meczu drugiej rundy Polska pokonała Belgię 3-0 dzięki hat-trickowi Zbigniewa Bońka. Mimo to Polska awansowała do fazy pucharowej jako zwycięzca grupy. Ostatecznie jednak nasi zostali zatrzymani w półfinale, przegrywając 0-2 z Włochami. I tak skończyły się ich marzenia o ponownym występie w finale Mistrzostw Świata. W play-offie w meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy Francję 3-2. Ostatecznie mecz ten jest dziś powszechnie uznawany za „koniec złotej ery polskiego futbolu”. Przyznajmy: po lekturze tego tekstu aż trudno uwierzyć, że przez niemal dekadę wygrywaliśmy z najlepszymi i że dwukrotnie otarliśmy się o mundialowy puchar!
1159 / 16.11.23 out / mecze polskiej reprezentacji