23 niesamowite fakty o Norwegii
Z czego słynie Norwegia ciekawostki i najważniejsze informacje o Norwegii, które powinieneś poznać
Czym jest ta Norwegia?
1) Norwegia jest drugim po Islandii najsłabiej zaludnionym państwem Europy. Zajmuje północną i zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy z Morzem Północnym, Morzem Norweskim na zachodzie oraz Morzem Barentsa na północnym wschodzie. Sąsiednimi państwami są: Szwecja i Finlandia.
2) W Norwegii przez 265 dni w roku pada deszcz. Dzieci w przedszkolach i szkołach nie stronią od wycieczek, nawet gdy zacina lodowaty deszcz. Każdy norweski maluch musi mieć w szafce kalosze i specjalny, nieprzemakalny kombinezon.
3) W Norwegii panuje rodzina królewska. Od 1991 roku królem jest Harald V. Król mianuje premiera i jest odpowiedzialny… tylko przed Bogiem. Koronę dziedziczy się na warunkach starszeństwa, dlatego kobieta również może zostać monarchinią.
4) Norwegia wielu ludziom kojarzy się z malowniczymi fiordami czyli zatokami otoczonymi stromymi, skalistymi brzegami. W tym kraju jest ich najwięcej i podobno są najpiękniejsze.
5) Wprawdzie oficjalnym językiem kraju jest norweski, chyba wszyscy Norwegowie znają angielski. Nie ma więc problemu z porozumiewaniem się po przyjeździe, jeśli znasz język angielski.
Jacy są Norwegowie?
6) Norwegowie lubią się bawić. Co roku odbywa się kilkanaście festiwali jazzowych. Młodzież odwiedza modne kluby. Opera w Oslo jest jedną z najokazalszych w Europie.
7) W Norwegii wychowuje się dzieci bardzo liberalnie. Klapsy są zakazane przez prawo. Nad wszystkimi dziećmi czuwa budzący postrach w obcokrajowcach Barnevernet – Urząd Ochrony Praw Dziecka. Różnice kulturowe i obyczajowe, sprawiają, że nie wszystkie rodziny z Europy czują się w Norwegii bezpiecznie.
8) W Norwegii mówi się, że większość tradycyjnych przepisów kulinarnych powstała z biedy. Sztokfisz, czyli ryba suszona na słońcu, to najbardziej znane danie w tym kraju. W Norwegii posmakujemy też łososia na tysiąc sposobów oraz wszelkich dań rybnych: pulpetów, kotletów i sałatek. Wszystko to okraszone sosem, z dodatkiem cebuli i ziemniaków.
Norwegia i sporty zimowe
9) Sezon narciarski w Norwegii trwa ponad pół roku. Na narty najlepiej jest się tu wybrać od marca do kwietnia, ze względu na dłuższe dni i cieplejsze temperatury. Snowboard, czy zimowe sporty ekstremalne, takie jak snowkiting, co roku przyciągają rzesze turystów, głównie z Europy i USA.
10) Marit Bjoergen, to najsłynniejsza norweska biegaczka narciarska. Ta największa rywalka Justyny Kowalczyk, czterokrotnie zdobyła Puchar Świata. Marit choruje na astmę i musiała się nieraz tłumaczyć z przyjmowania leków od astmy przed komisją sportową. Lek był uznawany za środek dopingujący. W 2011 roku został zdjęty z listy i jego stosowanie w celach terapeutycznych nie wymaga już zgody.
Zwierzęta Norwegii
11) Wieloryby najczęściej można spotykać na północnym wybrzeżu Norwegii. Dla turystów organizowane są rejsy, podczas których można obserwować te ogromne walenie.
12) Łosia możemy spotkać w lasach norweskich. Jest niekwestionowanym królem obszarów leśnych. Renifery pojawiają się na pustkowiach i dzikich górskich płaskowyżach. Żyją w stadach.
13) W Norwegii zobaczymy też lemingi, maskonury oraz piżmowoły. Maskonur zwyczajny, to gatunek endemiczny dla Basenu Arktycznego.
Norwegia ciekawostki
14) Na norweskim wybrzeżu stoi 212 latarni morskich. Pierwsza powstała w 1655 roku i nazywała się “Lindesnes”. Jak już wiemy, norweskie wybrzeża są skaliste i niebezpieczne, dlatego Norwegowie zbudowali tyle latarni morskich.
15) Stiptiz jest w Norwegii traktowany jako dzieło sztuki. Usługodawczynie są zwolnione z podatku vat, tak samo jak wydawcy książek.
16) Obecnie w Norwegii jest 180 tysięcy muzułmanów. Liczba ta ma wzrosnąć w 2050 roku do około 520 tys. Będzie wtedy w tym kraju 4,3 miliona Chrześcijan.
17) Nie widziałeś jeszcze zorzy polarnej? Można ją obserwować niemal w całej Norwegii, a najpiękniej wygląda za kołem podbiegunowym. Na przykład na archipelagu Lofoty, wyspach położonych wzdłuż norweskiego wybrzeża.
18) Więzienia w Norwegii przypominają całkiem przyjemne hotele, w których niejeden Polak chętnie by… zamieszkał. Więźniowie mają do dyspozycji siłownie i sale gimnastyczne. Nawet jeśli część informacji z mediów jest przesadzona, polscy więźniowie z pewnością chcieliby przenieść się do Norwegii.
19) W 1969 r. w Norwegii odkryto znaczne złoża ropy. Ponieważ Norwegowie nie mieli doświadczenia z wydobyciem, zaprosili do współpracy firmy zagraniczne. Gdy poznali technologie, wprowadzili specjalne podatki od wydobycia surowców przez podmioty zagraniczne i wkrótce grzecznie pozbyli się konkurencji. A w ogóle, rząd kontroluje dużą część krajowych firm, w tym ponad 30% spółek giełdowych.
20) Drogę trolli w gminie Rauma otwarto w 1936 roku. Jest na niej 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4 metra. Przy drodze stoi (prawdopodobny jedyny na świecie) znak drogowy “Uwaga, trolle”. Chodzi o skandynawskie krasnoludki, w których istnienie wierzy ponoć wielu Norwegów. Droga trolli, to jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Jest otwarta między majem a październikiem.
21) Troll – to marka norweskiego samochodu osobowego, który był produkowany w latach 1956-1958. Wszystkie pięć wyprodukowanych samochodów znajdują się obecnie w muzeach motoryzacji.
22) Najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii, to góra Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Leży na terenie Parku Narodowego Jotunheimen, niedaleko miejscowości Lom.
23) Na koniec kilka ważnych informacji. W Norwegii mieszka ok. 5,5 miliona ludzi, walutą kraju jest korona norweska (NOK), a stolicą jest Oslo, największe miasto kraju. Norwegia nie jest w Unii Europejskiej, ale Polak może tu przyjechać niekoniecznie z paszportem, bo wystarczy dowód osobisty.
Norwegia ciekawostki (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Szwecja
> Finlandia
> Estonia
> Zajrzyj również na Carter.eu