Nowy Targ – 22 ciekawostki
Stolica Podhala. Nowy Targ ciekawostki i najważniejsze informacje o Nowym Targu. Zabytki, atrakcje, historia Nowego Targu
Nowy Targ informacje
1) Nowy Targ, to ponad 33-tysięczne miasto w województwie małopolskim. Jest tu siedziba powiatu nowotarskiego i gminy wiejskiej Nowy Targ. Miasto leży nad rzeką Biały Dunajec.
2) Pełna nazwa miasta brzmi: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ.
3) Nowy Targ leży na wysokości od 585 do 1138 m n.p.m.
4) Nowy Targ jest historyczną stolicą i największym miastem Podhala – regionu u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca. Wśród największych miejscowości Podhala są także: Czarny Dunajec, Ludźmierz, Zakopane, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów, Witów i Gronków.
5) Górale na Nowy Targ mówią: Miasto.
Nowy Targ ciekawostki z historii
6) Miejscowość powstała w XIII wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1346 r.
7) Pierwsi Żydzi mieszkali w Nowym Targu w 1346 r. (gdy stał się miastem). W drugiej połowie XIX w. mieszkało tu ok. 400 Żydów (7% populacji miasta), a przed I wojną światową mieszkało 1300 Żydów (15% populacji).
8) Pierwszą aptekę w Nowy Targu otwarto w 1823 roku.
9) Podczas I wojny światowej przez kilka dni w więzieniu austriackim w Nowym Targu więziony był Włodzimierz Lenin. Obecnie w tym budynku mieści się Młodzieżowy Dom Kultury.
10) W 1979 r. na lotnisku w Nowym Targu mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.
Zabytki i atrakcje w Nowym Targu
11) Najstarszym kościołem Podhala jest stojący w Nowym Targu kościół św. Katarzyny. Zbudowano go w 1346 r. Potem ulegał pożarom i był odbudowywany, więc wygląda inaczej niż pierwotnie.
12) Rynek w Nowym Targu ma 1,5 ha powierzchni. Kiedyś odbywały się tu popularne jarmarki. Okalające go kamienice pochodzą z końca XVIII wieku, gdyż wcześniejsza drewniana zabudowa spłonęła w 1784 roku.
13) Na środku rynku stoi ratusz z XIX wieku. Wcześniejszy drewniany ratusz stał tu od 1767 roku. Obok ratusza stoi kapliczka św. Jana Kantego z 1904 roku.
14) W Nowym Targu od 1966 r. działa Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Mieści się przy ul. Rynek 1, w dawnym nowotarskim ratuszu.
15) Bór na Czerwonem, to rezerwat ścisły znajdujący się na terenie Nowego Targu. Powstał w 1925 roku.
16) Kościół pw św. Anny stoi na nowotarskim cmentarzu. Zbudowano go w XV w. jako kościół gotycki. Podczas kolejnych przebudowań stracił cechy gotyckie.
17) W Nowym Targu są trzy pomniki: Władysława Orkana (pl. Słowackiego), Adama Mickiewicza (przy wejściu do parku miejskiego) i Jana Pawła II (na lotnisku).
Nowy Targ ciekawostki
18) Nowy Targ jest miastem, w którym jest najwięcej olimpijczyków na tysiąc mieszkańców. Obecnie jest ich 43, w tym 38. hokeistów.
19) Kowaniec wcześniej był wsią, obecnie jest częścią Nowego Targu. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. W okresie gdy był letniskiem (dwudziestolecie międzywojenne) powstały tu murowane i drewniane wille, głównie w stylu zakopiańskim. Jest tu stacja narciarska z dwoma wyciągami i trzema trasami zjazdowymi.
20) W 1961 r. otwarto w Nowym Targu Miejską Halę Lodową, która może pomieścić 2362 kibiców. Na lodowisku gra Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ S.A., założony w 1932 roku. To najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce.
21) Euroregion Tatry utworzono w 1994 r. Jego członkami są miasta: Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica i Limanowa oraz 13 polskich gmin, a także słowackie miasta i wsie trzech powiatów. Głównymi celami działania jest ochrona środowiska naturalnego i rozwój gospodarczy. Stolicą Euroregionu Tatry jest Nowy Targ.
22) Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Targu mieści się przy ul. Rynek 1.
Nowy Targ ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz w Nowym Targu. Foto: Andrzej Otrębski / cc-by sa 4.0
Zobacz też:
> Zakopane
> Krynica-Zdrój
> Żywiec
> Ciekawostki o oscypkach