Rysunek Roku, Rysunkowa rewolucja…
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów
12-14 maja 2017 na Opolszczyźnie odbędzie się II Korfantowski Nalot Karykaturzystów
Między 12 a 14 maja (piątek-niedziela) do Korfantowa na Opolszczyźnie przybędą karykaturzyści: Bartłomiej Belniak, Henryk Cebula, Michał Graczyk, Mirosław Hajnos, Janusz Kożusznik, Ryszard Kudzian, Sławomir Lizoń, Daniel Strzelczyk, Andrzej Terlecki i Tomasz Wołoszyn. Podsumowaniem ich pobytu będzie wystawa. Jej wernisaż odbędzie się 14 maja o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Korfantowie.
W sobotę od godz. 13.00 na tarasie hotelu przy Stadionie Sportowym w Korfantowie (ul Nyska 1) uczestnicy pleneru będą drukować swoje prace metodą sitodruku na torbach i koszulkach. Osoby, które tam przyjdą, mogą liczyć na oryginalny prezent. Warsztaty sitodruku poprowadzi Grupa Artystyczna Grafian.
2017-04-28
Michał Graczyk – wystawa w Białej
Wystawę można będzie oglądać od 2 maja w Gminnym Centrum Kultury
Od 2 maja do 30 czerwca 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury (Biała, woj. opolskie) można będzie obejrzeć wystawę rysunków Michała Graczyka, rysownika satyrycznego z Niemodlina.
Opublikował kilka tysięcy rysunków w prasie (obecnie drukuje m.in. w Trybunie). Był wielokrotnie nagradzany w konkursach rysowanej satyry. Prywatnie, jak pisze – lubi wycieczki piesze, filmy dokumentalne i okres wiosenno-letni.
2017-04-28
Białystok. Rysunkowa rewolucja
“Rewolucja (Po)Październikowa Polska lat 1956 – 1957” – to tytuł wystawy, którą można będzie oglądać od 21 kwietnia do 16 lipca 2017
200 karykatur i rysunków satyrycznych, odnoszących się do istotnych społecznych i politycznych przemian, zachodzących w Polsce podczas tzw. odwilży październikowej. Wystawę przygotowaną przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie można będzie oglądać od 21 kwietnia do 16 lipca 2017 w Muzeum Podlaskim (rynek Kościuszki 10, 15-426 Białystok). Autorem scenariusza wystawy jest prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekspozycja podzielona jest na 15 działów tematycznych, z których każdy opatrzono krótkim wstępem, opisującym szersze tło historyczne przedstawionych w nim zagadnień. Ilustrują one następujące zjawiska: Odwilż, Październik, Wybory, Czerwone i czarne, czyli relacje państwo-Kościół, Peryferie: Polska gminna i powiatowa, Kobieta, Młodzież, Kulturalnie pod prąd, Marzenie o własnym samochodzie, Pieniądze, Prywatna inicjatywa, Za granicę!, Patologie, Kosmos, Przymrozek.
Wśród autorów rysunków i karykatur – czołowych ówczesnych polskich karykaturzystów, m.in.: Karol Ferster, Ignacy Witz, Henryk Chmielewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Eryk Lipiński, Anna Gosławska-Lipińska, Jerzy Zaruba, Maja Berezowska, Zbigniew Lengren, Jerzy Flisak, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Zbigniew Ziomecki, Juliusz Puchalski.
2017-04-14
Kolej na dworcu PKP
Plon konkursu rysunku satyrycznego “Kolej” zawitał na stację PKP w Grodzisku Mazowieckim
26 marca 2017 roku (niedziela) w “Poczekalni PKP” (Przestrzeń Kulturze Przyjazna) w Grodzisku Mazowieckim miał miejsce finisaż satyrycznej wystawy “Kolej”. Uroczystego zamknięcia ekspozycji dokonali: Krzysztof Wasilewski – kurator “Poczekalni PKP” i Zbigniew Kołaczek – kurator artystyczny Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”.
Zwiedzający przez cały marzec mieli okazję podziwiać prace o tematyce kolejowej wyeksponowane w dworcowej poczekalni, która pełni również rolę przestrzeni wystawienniczej. Odbywają się tu także koncerty, spotkania z artystami i podróżnikami.
Prezentowane prace powstały w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, zorganizowanego w roku 2015 przez miasto Żyrardów dla uczczenia 170-lecia powstania Drogi Żelaznej Warszawsko–Wiedeńskiej. Wystawę pokonkursową po raz pierwszy zaprezentowano w październiku 2015 roku w żyrardowskiej Galerii “Resursa”. Ekspozycja została wzbogacona o prace artystów z Niemiec, Luksemburga, Czech, Kanady, Ukrainy, Włoch i Węgier. Dzieła w sposób żartobliwy ukazują kolej oraz różne zjawiska z nią związane.
Miejsce obecnej wystawy nie jest przypadkowe i mieści się w dawnym budynku stacyjnym. Został on wybudowany w latach 1922-1924, według projektu Romualda Millera. Od 1972 roku obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. W latach 90. XX w. budynek przeszedł gruntowny remont. Ufundowano wówczas tablicę, która upamiętnia przyjazd w dniu 14 czerwca 1845 r. pierwszego pociągu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do stacji Grodzisk. Grodziski dworzec jest bardzo podobny do dworca w Żyrardowie. Nic dziwnego. Oba dworce zostały zaprojektowane przez tego samego architekta w stylu renesansowego dworu polskiego, w miejsce budynków zniszczonych przez Niemców w czasie I wojny światowej. Oba dworce kolejowe znajdują się na trasie pierwszej linii kolejowej na ziemiach polskich, tj. Drogi Żelaznej Warszawsko–Wiedeńskiej.
To druga wystawa żyrardowskiej “Manufaktury Satyry”, która jest pokazywana w budynkach dworcowych. Pierwsza miała miejsce we włoskiej Pizie, w ramach “PisArt Expo 2012” w Stazione Leopolda. Była to jedna z pierwszych stacji kolejowych zbudowanych we Włoszech, zrealizowana w 1844 przez Granduca Leopoldo II di Toscana. Od roku 1929 mieści się tu Centrum Kultury. W 1996 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Piza i Regionu Toskania obiekt odrestaurowano dzięki finansom ze środków europejskich.
2017-03-26
1 kwietnia 2017 – wystawy z humorem
W prima aprilis otwarcie dwóch wystaw rysunku satyrycznego: Błędów (woj. mazowieckie) i Wolin (zachodniopomorskie)
Wystawa rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza (1942-2015) zostanie otwarta o godz. 17.00 w Agroturystyce Błędowskie Rosy, położonej na terenie XIX wiecznego zespołu dworsko-parkowego w Błędowie koło Grójca (woj. mazowieckie). Uroczystość przygotowała Fundacja Artystyczna Arts Gate/Arts Gardens. Po wernisażu przewidziano bankiet oraz cydr, które zapewnią pensjonat Błędowskie Rosy oraz działająca w nim kawiarenka Cydrownia. Toast zasponsoruje producent polskiego cydru Cider Inn. Komisarzem wystawy jest Klementyna Bohdanowicz – Sekretarz Fundacji Artystycznej Arts Gate/Arts Gardens w Błędowie, wnuczka Juliana Bohdanowicza. Wernisaż poprowadzi Jarosław Kulczycki, będą rodzina i przyjaciele J.Bohdanowicza oraz młodzi rysownicy którzy pokażą swoje prace, a także występ zespołu – niespodzianki.
Wystawę współorganizuje Gdańska Galeria Dobrego Humoru.
Również pierwszego kwietnia, o godz. 17.30, w Wolińskim Dworku (Ośrodek Kultury Gminy Wolin) rozpocznie się Woliński Dzień Humoru i Satyry. W programie: wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Daniela Strzelczyka “Odgrzewane Kluchy”, karykatury na żywo (Daniel Strzelczyk i Tomasz Wołoszyn), występ stand up Adama Ławniczaka oraz koncert zespołu Nadmiar.
2017-03-26
Laureaci Rysunku roku 2016
Muzeum Karykatury rozstrzygnęło konkurs „Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2016”
W Warszawie rozstrzygnięto konkurs rysunku satyrycznego organizowany przez Muzeum Karykatury. W całorocznym konkursie „Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2016” wzięły udział rysunki nagrodzone w czterech kwartalnych edycjach konkursu. W finale konkursu znalazło się 76 prac (4 nagrody I, 8 nagród II, 12 nagród III oraz 52 wyróżnienia honorowe) stworzone przez 46. artystów.
Jury obradująca w składzie: Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury, przewodnicząca jury),
Witold Mysyrowicz (prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury), Karolina Prymlewicz, Katarzyna Majek, Piotr Kułak (wszyscy z Muzeum Karykatury) postanowiło, że laureatami zostaną:
I nagroda – „Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2016”
Jacek Frąckiewicz za pracę „Ot manewry”
II nagroda – „Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2016”
Paweł Stańczyk za pracę „Skleroza”
III nagroda – „Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2016”
Dariusz Dąbrowski za pracę bez tytułu
Dwa równorzędnie wyróżnienia:
– Maciej Trzepałka za pracę „Bajka o złej teczce”
– Tomasz Wiater za pracę „Polska tarcza antyrakietowa”
Nagroda specjalna w postaci wystawy indywidualnej w Muzeum Karykatury: Jacek Frąckiewicz.
Dwie równorzędne nagrody specjalne Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
– Halina Kuźnicka za pracę „Emigracja wewnętrzna”
– Stanisław Gajewski za pracę bez tytułu
Wręczenie nagród odbędzie się w czasie uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie 30 marca 2017 r.
2017-02-04
Andrzej Krauze poza Rzeczpospolitą
Po 15 latach dziennik Rzeczpospolita rezygnuje ze współpracy z rysownikiem mieszkającym w Anglii
Z drugiej strony “Rzeczpospolitej” znikają codzienne rysunkowe komentarze satyryczne tworzone przez rysownika satyrycznego Andrzeja Krauze (ur. 1947). Autor został poinformowany przez redakcję telefonicznie, że od jutra jego rysunki przestają się ukazywać. Bogusław Chrabota, redaktor naczelny informuje, że w miejscu rysunków będą teksty o tematyce gospodarczej.
“Rzeczpospolita” w ostatnim czasie konsekwentnie odchodzi od rysowanych ilustracji. Wcześniej z jej łamów zniknęło kilku rysowników i ilustratorów, a redakcja odmawiała współpracy z nowymi autorami.
W ostatnich kilku latach Krauze w Polsce był kojarzony z łamów właśnie “Rzeczpospolitej” oraz z prawicowych tygodników. Za miesiąc zniknie z rynku tygodnik “Uważam Rze”, gdzie Krauze rysował. Obecnie zostanie mu tylko współpraca z tygodnikiem “Do Rzeczy”, z którym współpracuje od niemal 3. lat.
Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej Krauze tworzył satyrę na obóz rządzący. Po politycznej zmianie jaka nastąpiła przed rokiem, można było odnieść wrażenie, że bohaterem jego satyrycznych rysunków wciąż była Platforma i obecna opozycja. Władza i partia rządząca (PiS) była przez niego traktowana z powściągliwością, a czasem nawet sympatią.
2016-12-01