Strefy wolne od LGBT – najważniejsze informacje

strefy wolne od LGBT free-zones Polska Poland ciekawostki

Od jakiegoś czasu z wyników wyszukiwarki Google zniknęła niniejsza strona, wcześniej znajdująca się w pierwszej pierwszej dziesiątce. Strona ma wyłącznie charakter informacyjny. Czyżby pojawiła się kolejna „Strefa”, tym razem w Internecie?

Po co powstały strefy?

1) Tak zwana „Strefa wolna od ideologii LGBT”, to obszar w Polsce, który uchwałą organu samorządu terytorialnego (większością głosów) przegłosował uchwały Samorządowej Karty Praw Rodzin. Szybko odczytano to jako deklarację, że obszary te są obszarami wolnymi od tzw. ideologii LGBT. Chodzi o lesbiki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender).

2) Termin LGBT powstał w latach 60. XX wieku w USA. Do powszechnego obiegu wszedł w latach 90. W ostatnich latach termin zrobił wielką karierę w Polsce, polaryzując postawy społeczno-polityczne wielu Polaków.

Historia „Stref wolnych od LGBT”

3) „Strefy” zaczęły powstawać w Polsce w 2019 roku. Była to odpowiedź na podpisanie przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji popierającej poszanowanie praw osób LGBTQ, w lutym 2019 r. Zaraz po tym Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, Deklarację określił jako zagrażającą Polsce.

4) Mimo, iż obecnie niektórzy twierdzą, że określenie „Strefa wolna od LGBT” wymyśli „lewacy i mniejszości seksualne”, po raz pierwszy zostało zmaterializowane i dotarło do świadomości opinii publicznej w lipcu 2019 r. Do nakładu jednego z numerów ogólnopolskiego tygodnika Gazeta Polska, dodano wtedy naklejki „Strefa wolna od LGBT”. Spotkało się to z głosami potępienia, m.in. przez ambasadorkę USA w Polsce Georgette Mosbacher. Mimo sądowego nakazu wstrzymania dystrybucji naklejek, nadal były dystrybuowane, także w drugiej wersji: „Strefa wolna od ideologii LGBT”. W odpowiedzi, tygodnik Newsweek i Kampania przeciw Homofobii zaraz potem dystrybuowali naklejki z napisem „Strefa wolna od nienawiści”.

5) W sierpniu 2019 r. arcybiskup Krakowa Marek Jędraszewski podczas kościelnego kazania upamiętniającego Powstanie Warszawskie powiedział, że „ideologia LGBT” jest jak „tęczowa zaraza”.

6) W tym czasie w Polsce niektóre organy samorządu terytorialnego podejmowały decyzje o głosowaniu nad Samorządową Kartą Praw Rodzin, przez wielu będącą synonimem Stref wolnych od LGBT. W zdecydowanej większości odbyło się to głosami przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość.

7) Do 30 września 2019 r. takich uchwał i deklaracji podjęto w 4. województwach, 18. powiatach i 24. gminach. Większość z nich położona jest w południowo-wschodniej Polsce, w regionach które w szeregu kolejnych wyborów popierały Prawo i Sprawiedliwość. Są to (podajemy za Wikipedią):

Województwa

 • Województwo lubelskie
 • Województwo małopolskie
 • Województwo podkarpackie
 • Województwo świętokrzyskie

Powiaty

 • Powiat białostocki
 • Powiat bielski (województwo śląskie)
 • Powiat jarosławski
 • Powiat kielecki
 • Powiat kolbuszowski
 • Powiat krasnostawski
 • Powiat kraśnicki
 • Powiat leski
 • Powiat lubaczowski
 • Powiat lubelski
 • Powiat łukowski
 • Powiat mielecki
 • Powiat puławski
 • Powiat rycki
 • Powiat świdnicki (województwo lubelskie)
 • Powiat tarnowski
 • Powiat włoszczowski
 • Powiat zamojski
strefy wolne od LGBT free-zones Polska Poland ciekawostki
Strefy wolne od LGBT. Grafika: lgbtfreezones.pl

Gminy

Gromnik
Istebna
Jordanów
Klwów
Kraśnik
Lipinki
Łososina Dolna
Niebylec
Serniki
Szerzyny
Trzebieszów
Tuchów
Tuszów Narodowy
Urzędów
Zakrzówek
Skierniewice

Do powyższych, strona gbtfreezones.pl dodała też gminy (stan na grudzień 2019 r):

Końskowola
Ostrów Lubelski
Wilkołaz
Ksawerów
Zarzecze
Nowa Sarzyna
Niedrzwica Duża

8) Niezależnie od społeczno-politycznej burzy w całej Polsce, w ślad za uchwałami i wprowadzaniem „Stref wolnych od LGBT”, począwszy od lutego 2020 r., jednostki terytorialne z innych krajów zaczęły zrywać umowy partnerskie. Pierwszą była francuska gmina Saint-Jean-de-Braye, która 14 lutego 2020 zerwała partnerstwo z gminą Tuchów. Potem podobne działania podjęli wcześniejsi partnerzy m.in. Kraśnika, Nowej Dęby, Nowego Sącza.

9) W grudniu 2019 r. Parlament Europejski podjął rezolucję zdecydowanie potępiając „strefy wolne od osób LGBT” w Polsce.

10) W styczniu 2020 r. było już ok. 90 deklaracji stref wolnych od LGBT. Obok znaków drogowych z nazwami miast miejscowości zaczęto montować specjalne metalowe tablice, nie tylko w języku polskim, z napisem: STREFA WOLNA OD LGBT. W Internecie pojawiły się zdjęcia takich znaków, umieszczonych obok tablic z nazwami: Województwo Lubelskie, Zamość, Puławy, Świdnik, Kraśnik, Trzebieszów, Niedrzwica Duża, Końskowola, Potworów, Serniki, Wilkołaz, Ryki, Zwierzyniec. Okazało się to protestem przeciwko Strefom i czymś w roddzaju happeningu.

11) W maju 2020 r. w rankingu ILGA-Europe, Polska zajęła ostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o poziom równouprawnienia osób LGBT. W trzech wcześniejszych rankingach miała miejsce przedostatnie.

12) Ponieważ jednostki samorządowe w których wprowadzono Strefy wolne od LGBT pokrywają się z wynikami II tury wyborów prezydenckich 2020 r., wiele wskazuje na to, że to właśnie ta część Polski (południowy-wschód) przyczyniła się do ponownej wygranej Andrzeja Dudy, podobnie jak wcześniej do wyborczych zwycięstw PiS w innych wyborach.

13) W lipcu 2020 r. sąd administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę rady gminy Istebna o strefie wolnej od ideologii LGBT. Podobne orzeczenie wydał sąd w Radomiu, w sprawie gminy Klwów.

14) Pod koniec lipca 2020 r. komisarz Unii Europejskiej ds. równości Helena Dalli poinformowała, że sześć polskich miast, które ogłosiły się strefami wolnymi od LGBT, nie otrzyma dotacji w ramach programu współpracy samorządowej Partnerstwo Miast. „Wartości UE i podstawowe prawa muszą być respektowane przez państwa członkowskie i lokalne władze” – podkreśliła Dalli. Didier Reynders, unijny komisarz sprawiedliwości napisał na Twitterze: „Jakakolwiek dyskryminacja nie może być nigdy tolerowana w UE. Wartości Unii muszą być podtrzymane we wszystkich programach finansowanych przez UE, włącznie z Partnerstwem Miast”.
Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych
w Polsat News: – Nie ma zgody na to, żeby unijni urzędnicy ze względu na swoje widzimisię i lewacką ideologię zabierali nam pieniądze!”.

15) We wrześniu 2020 r. pojedyncze gminy, wspierane przez fundację Reduta Dobrego Imienia zapowiedziały podanie do sądu organizatora happeningów.

Strefy wolne od LGBT – informacje: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o strajkach
> Cmentarze dla zwierząt
> Dowcipy polityczne