Niezwykłe ciekawostki o Tajlandii
Tajlandia ciekawostki i niesamowite informacje. Atrakcje Tajlandii – historia, kultura i religia tego kraju
Tajlandia ciekawostki i fakty
* Tajlandia, to państwo w Azji południowo-wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Kambodżą i Laosem od wschodu, z Malezją od południa i z Mjanmą (Birmą) na zachodzie i północnym zachodzie.
* W Tajlandii panującym ustrojem politycznym jest monarchia konstytucyjna.
* Największa grupa ludności w Tajlandii, to Tajowie (75 proc.) Wśród innych grup etnicznych warto wymienić Karenów, górskie plemię. Budzi ono zainteresowanie turystów, z powodu specyficznych warunków życia, kultury i obyczajów. Kobiety Karenów nakładają na szyję obręcze.
* Główną religią Tajlandii jest buddyzm, wyznawany przez 93% ludności. Islam wyznaje ponad 5% ludności.
* Jedną z ważniejszych dziedzin Tajlandii jest turystyka. Jednak blisko połowa mieszkańców pracuje w rolnictwie. Jest tu uprawiana kukurydza, trzcina cukrowa i ryż.
Tajlandia ciekawostki z historii
* Do roku 1949 Tajlandia nosiła nazwę Syjam.
* Tajlandia, to państwo głównie o charakterze nizinnym. Nizina Menamu ma powierzchnię około 100 tyś. kilometrów kwadratowych.
* Tajlandia podzielona jest na sześć regionów: Region Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni oraz Region Południowy. Także na 76 prowincji zwanych czangwadami. Prowincje dzielą się na dzielnice. Są też dwa dystrykty specjalne: Pattaya i Bangkok.
* Pierwsze znaleziska archeologiczne z terenu Tajlandii pochodzą sprzed ponad 30 tysięcy lat. Są to m.in. znaleziska z Tam Phii czyli Jaskini Ducha (Północna Tajlandia).
* Około X-XII wieku na tereny Tajlandii, gdzie mieszkali Khmerowie, przybyli z Chin Tajowie. Ajutthaja, stolica królestwa, została założona w 1350 roku.
* Burzliwy rozwój królestwa nastąpił w XVI i XVII wieku, dzięki kontaktom z Europą (z Hiszpanią, Portugalią, Anglią i Holandią). W kolejnych wiekach Tajlandia coraz bardziej uzależniała się od państw kolonialnych.
* 1932 – w tym roku przeprowadzono wojskowo-cywilny zamach stanu i powstała monarchia konstytucyjna. W roku 1940 Tajlandia podpisała pakt o nieagresji z Japonią. W roku 1944 rząd odsunięto od władzy, dzięki czemu uniknięto walki z aliantami.
Atrakcje turystyczne Tajlandii
Wyspa Phuket
Największa wysp kraju o powierzchni 542 kilometrów kwadratowych, na Morzu Andamańskim. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Są tu wspaniałe, piaszczyste plaże (m.in. znana plaża Patong). Wyspa jest górzysta, porośnięta lasami. W roku 2004 Phuket została zniszczona przez tsunami, ale szybko odbudowano infrastrukturę turystyczną.
Wyspa Ko Samui
Wyspa w południowej Tajlandii, z Zatoce Tajlandzkiej o powierzchni 280 kilometrów kwadratowych. Wielki ośrodek turystyczny (ponad 700 hoteli), najpopularniejsze plaże, to Lamai i Chaweng. Wyspa jest częścią Morskiego Parku Narodowego Ang Thong, który obejmuje między innymi rafy koralowe. Będąc tu warto zobczyć skały “Babcia” i “Dziadek” oraz na posąg Wielkiego Buddy.
Bangkok, stolica Tajlandii
Największe miasto kraju jest podzielone jest na 50 dzielnic i mieszka tu 10 milionów ludzi. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej. Bangkok, to jedno z najbardziej gorących miast świata.
Pełna nazwa miasta brzmi: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, czyli: “Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana”. To najdłuższa nazwa miasta, więc została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
W Bangkoku nie ma jednego centrum miasta, lecz kilka. Najważniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów jest Wielki Pałac Królewski (wybudowany w latach 1782-1785) i jego okolice. Są tu zabytkowe świątynie i pałace. Także Muzeum Narodowe założone w roku 1926, oraz jedna z najstarszych świątyń kraju, buddyjska świątynia Wat Pho, nazywana Świątynią Leżącego Buddy lub Świątynią Odpoczywającego Buddy.
W Bangkoku warto też odwiedzić świątynię Wat Phra Kaew i świątynię Wat Arun (w dzielnicy Bangkok Yai, nad rzeką Menam).
Pattaya
Jeden z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych Azji leży nad Zatoką Tajlandzką, 120 kilometrów od Bangkoku.
Ayutthaya
Ayutthaya to stolica prowincji Ayutthaya. Wśród licznych atrakcji i zabytków warto to odwiedzić malownicze ruiny świątyń buddyjskich oraz pałaców, kompleks świątynny, w którym znajdują się dzwonowate stupy Jest tu również ciekawe muzeum.
Chiang Mai
Nad rzeką o nazwie Ping w północnej Tajlandii leży miasto Chiang Mai. Jest tu aż 36 buddyjskich świątyń, a w najbliższej okolicy blisko 300. Najstarszą w mieście jest Wat Chiang Man, z roku 1297. Będąc tutaj można wybrać się na wycieczkę w pobliskie góry. Są tu wioski górskich plemion.
Tajlandia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bangkok ciekawostki
> Singapur
> Ciekawostki o Australii