rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Ustka, Zielona Góra, Biskupin, Ustronie Morskie…

Czas czytania:5 minut/y, 53 sekund/y

Ustka, Zielona Góra, Biskupin, Ustronie Morskie, Nysa. Imprezy satyryczne, wystawy rysunku satyrycznego. Humor, karykatury i satyra.

Łyk’end Satyry 2010 – Ustka

7 sierpnia 2010 r. w położonej nad Bałtykiem Ustce rozpocznie się kolejny Łyk’end Satyry. Co zobaczymy?

O godzinie 18.00 w sali Dom Kultury w Ustce odbędzie się wernisaż dwóch wystaw rysunku satyrycznego. Pierwsza, to wystawa rysunków i karykatur Witolda Mysyrowicza “Po oczach”. Druga, to wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, zatytułowana “Z prehistorią na wesoło” (plon plenerów satyrycznych odbywających się co roku w Biskupinie).
2010-08-05. Ustka

Tysiąc za rysunek

“Rysunki do felietonów Urbana są ch..owe”. “Brzydkie słowa mi w Polityce cenzurowali” – czyli rozmowa z Markiem Raczkowskim w czasopiśmie “Lampa”

Czasopismo “Lampa” w numerze 7-8/2010 opublikowało rozmowę z rysownikiem Markiem Raczkowskim, przeprowadzoną przez Pawła Dunina-Wąsowicza. Oto kilka fragmentów.

O pomyśle współpracy z tygodniem NIE:
– Miałem taki pomysł, kiedy w “Przekroju” chcieli mi obniżyć pensje – i wszyscy się na to zgodzili – to ja powiedziałem, że zgodzę się, jeśli pozwolą mi złamać zasady kontraktu na wyłączność. Zaproponowałem Urbanowi, że będę rysował do jego felietonów rysunki, bo strasznie mnie boli, że rysunki w “Nie” do jego felietonów – które uwielbiam czytać – są takie chujowe. Urban bardzo się ucieszył i zaproponował mi 300 złotych za rysunek. [śmiech]. W rękawiczkach z obciętymi palcami siedzi i liczy… Nic z tego nie wyszło. Jakby mi zaproponował tysiąc za rysunek, to może bym zgodził się na zmniejszenie honorariów w “Przekroju” i miałbym radość z rysowania do “Nie” i powszechne oburzenie. Wszędzie próbuję się kompromitować uwielbieniem dla Urbana, ale nie mogę ciągle nie mogę tego zrobić wbrew własnym interesom.

O rysunkach satyrycznych bez słów:
– Komentować samodzielnym rysunkiem bez tekstu, co tydzień, jest po prostu niemożliwe. Próbowałem to robić w “Polityce”, bo była taka udręka – to jest po prostu nie do zniesienia. Bałem się używać słów, brzydkie słowa mi w “Polityce” cenzurowali. Musiałem przejść do “Przekroju” i zacząć robić tego Stanisława z Łodzi, który był takim bełkotem bez puenty…

O przyszłości:
– Teraz robię animacje na komputerze… Rozpocząłem nowy rozdział mojego życia, nowy etap. (…) Nie będę malował, nie będę rysował – ja teraz stałem się posiadaczem iPada. To odmieniło całkowicie moje życie, niedługo w domu nie będzie już żadnych flamastrów, żadnych komód z papierami, bloków, kredek, żadnych farb. Natomiast na iPadzie będę mógł zrobić wszystko. Mogę to robić w dowolnym miejscu.
2010-08-14

TVP w Ustroniu Morskim

Poranny program “Kawa czy herbata” 6 sierpnia 2010 r. będzie nadawany z Ustronia Morskiego, gdzie co roku organizowane są plenery karykaturzystów

6 sierpnia program “Kawa czy herbata” (TVP 1) będzie nadawany z Ustronia Morskiego. Część programu będzie poświęcona Promenadzie Satyry, Karykatury i Dobrego Humoru oraz plenerom satyrycznym “Morka”, jakie odbywają się w Ustroniu od kilku lat.

Od godziny 7.30 gościem programu będą: rysownik Dariusz Pietrzak i Urszula Knieć (dyrektor GOK w Ustroniu Morskim, organizatorka warsztatów artystycznych “Morka”). Zobaczymy też wójta Gminy Ustronie Morskie Stanisława Zielińskiego, posiadacza rekordowej ilości karykatur własnej osoby.
2010-08-04

Rukść w puszczy

Na terenie Puszczy Romnickiej (woj. warmińsko-mazurskie) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego Waldemara Rukścia

Z okazji 10-lecia istnienia Galerii-Sceny “Pod Trzema Świerkami” (miejscowość: Galwiecie 48) znajdującej się na terenie Puszczy Romnickiej odbędzie się specjalna uroczystość o nazwie “Sobota z artystami”. Można będzie usłyszeć recital Marty Andrzejczak i występ saksofonistów Dominika Kopacz & Group, zobaczyć ekspozycję rysunku satyrycznego Waldemara Rukścia i wystawę fotograficzną “Ziemia Gołdapska”, zobaczyć występ grupy teatralnej z Olsztyna oraz wziąć udział w prezentacji książki “Trzy Świerki i Puszcza Romnicka”.

Wszystko to odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia 2010.
2010-08-04

Satyra i karykatury w Nysie

“Nyski Weekend Satyry i Karykatury” odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia 2010 r. W programie…

Do Nysy (woj. opolskie) zawitają wkrótce karykaturzyści i rysownicy satyryczni, członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. 13 sierpnia (piątek) będzie dniem pracy twórczej, nazajutrz twórcy będą rysować karykatury przy wejściu na plażę Nyskiego Ośrodka Rekreacji. W niedzielę, 15 sierpnia, po przygotowaniach do wystawy, o godzinie 16.00 na tarasie restauracji Albatros odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego.
2010-08-04

Jujka w Radomsku

Rysunki Zbigniewa Jujki tematycznie związane z Fryderykiem Chopinem, tym razem trafiły do Radomska (woj. łódzkie)

Kilka tygodni temu informowaliśmy o wystawie rysunków humorystycznych Zbigniewa Jujki w Wadowicach. Obecnie ta sama wystawa, tematyką nawiązująca do życia i twórczości Fryderyka Chopina (zorganizowana we współpracy z Biurem Obchodów Chopin 2010, przygotowana została specjalnie na Rok Chopinowski) eksponowana jest w holu Miejskiego Domu Kultury (Radomsko, ul. Brzeźnicka 5).

Wystawa potrwa do końca sierpnia 2010 r.
2010-08-03. Ustka

Muzeum – nagrody specjalne

Oto lista nagród specjalnych, przyznanych w niedawno zakończonym międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego “Muzeum”, zorganizowanym w Zielonej Górze

Niedawno informowaliśmy o werdykcie jury konkursu. Tak jak zapowiedzieli organizatorzy, z niedużym opóźnieniem przedstawiamy listę nagród specjalnych tego konkursu.

Nagrody i Wyróżnienia Specjalne (sponsorskie):
• Paweł Kuczyński (Polska / Poland) – Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra
• Witold Mysyrowicz (Polska / Poland) – Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego
• Zygmunta Zaradkiewicz (Polska / Poland) – Nagroda Muzeum Karykatury
• David Evżen (Czechy / Czech Republic) – Nagroda Muzeum Ziemi Lubuskiej
• Aleksandr Zhytnikov (Ukraina / Ukraine) – Nagroda PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze
• Maciej Trzepałka (Polska /Poland) – Nagroda Spółki z.o. Poszukiwania Naftowe “DIAMENT” w Zielonej Górze
• Małgorzata Tabaka (Polska / Poland) – Nagroda Regionalnego Centrum Animacji Kultury
• Grzegorz Myćka (Polska / Poland) – Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
• Lubomir Lichy (Czechy / Czech Republic) – Nagroda Zielonogórskiego Ośrodka Kultury
• Sławomir Łuczyński (Polska / Poland) – Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze
• Pol Leurs (Luksemburg / Luxemburg) – Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
• Sergey Sichenko (Izrael / Israel) – Wyróżnienie Zespołu Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze
• Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze (Polska / Poland) – Nagroda Specjalna LSMDK DEBIUT – sztaluga

> Ciekawostki o muzeach i hotelach

Wyróżnienia Galerii “Krzywe Zwierciadło”:
– Miroslav Bartak (Czechy / Czech Republic)
– Julian Bohdanowicz (Polska / Poland)
– Huseyin Cakmak (Cypr / Cyprus)
– Rumen Dragostinov (Bułgaria / Bulgaria)
– Jacek Frąckiewicz (Polska / Poland)
– Zbigniew Kołaczek (Polska / Poland)
– Andre Pijet (Kanada / Canada)
– Jovan Prokopljević (Serbia) + wyróżnienie honorowe portalu Sadurski.com
– Robert Rousso (Francja / France)
– Daniel Strzelczyk (Polska / Poland)
– Fredy Martinez Hernandez Villamil (Kuba / Cuba)
– Magdalena Wosik (Polska / Poland)
– Kazimierz Wysocki (Polska / Poland)
2010-07-28. Ustka

Siglo21 o polskim konkursie

O wynikach zorganizowanego w Polsce konkursu rysunku satyrycznego “Opera i balet” napisała gazeta Siglo21

Niedawno portal Sadurski.com informował o wynikach międzynarodowego konkursu, którego temat brzmiał: Opera i balet. Konkurs i jego wyniki, okazały się interesującym tematem dla gazety Siglo21. Jest to hiszpańskojęzyczna gazeta z siedzibą w Lawrence, Massachusetts (USA).

W numerze 533 z dnia 22 lipca na stronie 40 ukazał się tekst, zilustrowany kilkoma nagrodzonymi pracami.
2010-07-28. Ustka

Rysownicy znów w Biskupinie

1 sierpnia 2010 r. w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie) rozpocznie się kolejny plener rysowników satyrycznych

Słynna pradawna osada kultury łużyckiej, obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, po raz kolejny w wakacje będzie gościć rysowników satyrycznych i karykaturzystów. Znajdą tu inspiracje do swoich  satyrycznych prac.

Hasło tegorocznego pleneru nawiązuje do tegorocznego tematu Festynu Archeologicznego: “Ruś znana i nieznana”. Uwieńczeniem obecności rysowników będzie wystawa prac, które powstaną podczas pleneru.

8 sierpnia, gdy kończy się plener rysowników, na terenach Muzeum Archeologicznego odbędą się zawody siłaczy, rywalizujących o tytuł “Mocarza Biskupina 2010”.
2010-07-28

Ustka i inne imprezy satyryczne – informacje archiwalne z portalu Sadurski.com

DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki Poprzedni post Komiksy jak seks, Miasto Komiksów
śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu Następny post Życie zawodowe i śmiech