Mrągowo. Źródełko Miłości i jego legenda
Są takie miejsca na świecie, do których zakochani bardzo chcieliby dotrzeć. Szczególnie, jeśli to świeże uczucie, które chciałoby się zatrzymać w sercach na zawsze. Jednym z takich miejsc jest Źródełko Miłości nad jeziorem Czos, w Mrągowie
Informacja o istnieniu tego miejsca pojawia się na tablicy, obok mrągowskiego amfiteatru. Tego, który widzimy czasem w telewizji, przy okazji występów popularnych kabaretów. Bo w Mrągowie, w tym właśnie amfiteatrze, odbywa się co roku Mazurska Noc Kabaretowa, a także nie mniej znany Piknik Country. Jeśli więc zdarzy ci się trafić w to miejsce i jesteś ze swoją “drugą połówką”, można wybrać się na spacer do Źródełka Miłości, niegdyś zwanego Źródełkiem Zdrowia.
Jak dotrzeć do Źródełka Miłości?
Jeśli przed tobą jest scena amfiteatru i znajdujące się zaraz za nią jezioro Czos, należy skierować się w lewo. Jest tu deptak, potem ścieżka. Kilkaset metrów spaceru wśród drzew, z lewej brzeg jeziora. Co jakiś czas tablice edukacyjne opisujące tutejszą przygodę. Wreszcie źródełko, i obok niego też tablica, z której można dowiedzieć się o tym miejscu więcej. I przeczytać legendę związana ze Źródełkiem Miłości.
Legenda i zakochani
Skoro już tu trafiliście, warto napić się wody z tryskającego spod ziemi źródełka, którego woda kilka metrów dalej wpada do jeziora. Pary, które tu napiją się wody, mają podobno gwarantowaną miłość na zawsze.
Niegdyś mieszkańcy Mrągowa w Niedzielę Wielkanocną szli tu po wodę. Czerpana tuż przed wschodem słońca miała pono czarodziejskie moce.
Ze Źródełkiem Miłości wiąże się legenda, pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza, gdy Mrągowo nazywało się Sensburg. Wtedy to jeden z biednych mieszkańców dał poborcy podatkowemu złotego dukata. Skąd u biedaka złoty dukat? Biedaka schwytano, aby powiedział skąd ma złotego dukata. Może kogoś okradł, lub co gorsza zabił dla zysku? Zastraszony biedak zdradził, że złotego dukata znalazł w Świerkowym Wąwozie nad jeziorem Czos. Sensacyjna wieść szybko rozeszła się wśród mieszkańców, więc wszyscy chwycili za łopaty i pobiegli, aby odkopać skarb. Bo pewnie złotych monet jest tam więcej.
Wszyscy przekopali okolice w poszukiwaniu skarbu, lecz niczego nie znaleźli i wrócili do swych domostw. Na miejscu pozostał starzec. Stwierdził, że wszystkie miejsca w Świerkowym Wąwozie przekopano, z wyjątkiem jednego – tuż obok brzegu jeziora. Gdy wbił łopatę w ziemię, trysnęła woda, oblewając go. Ponieważ miał reumatyzm, wrócił szybko do domu. Zmienił odzież i wskoczył do łózka aby się ograć. Rano okazało się, że jest zdrów! Źródełko ma moce uzdrawiające! Wkrótce to miejsce nazwano Źródełkiem Miłości i przychodzono tu, aby napić się wody, mającej uzdrowicielską moc.
Źródełko Miłości – nie tylko w Mrągowie
Na szczęście to nie jedyne Źródełko Miłości w Polsce. Miejsca o tej samej nazwie są również w Karpaczu, Krynicy Zdroju (na Górze Parkowej), Ojcowie) Ojcowski Park Narodowy), Tyliczu, Czernej, Drezdenku, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Suścu na Roztoczu. Także w Olsztynie (źródełko zaręczynowe, zwane też Źródełkiem Miłości, nad rzeką Łyną). Te miejsca również mają swoje legendy. Zakochani mogą więc wyznać swe uczucia nie tylko nad jeziorem Czos w Mrągowie.
Źródełko Miłości tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dowcipy o miłości
> Ciekawostki o Walentynkach
> Wierszyki na Walentynki