miasto Toruń ciekawostki atrakcje zabytki toruńskie

22 ciekawostki o Toruniu

Czas czytania:3 minut/y, 59 sekund/y

Toruń ciekawostki i najważniejsze informacje o Toruniu. Z czego słynie miasto, co warto tu zobaczyć

1) Toruń, to 200-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, leżące nad Wisłą. Stąd do Poznania jest 150 km, do Łodzi 160 km, do Gdańska 180 km, a do Warszawy nieco ponad 200 km.

Toruń ciekawostki z historii

2) Toruń został założony przez krzyżaków w 1233 roku. Zakon Krzyżacki władał miastem do 1454 roku.

3) Toruniem rządziły w średniowieczu cztery cechy rzemieślnicze: kuśnierze, sukiennicy, garbarze i piwowarzy. Pod koniec XIV wieku miasto miało 20 tysięcy mieszkańców. Wśród ludu było wielu bogatych kupców, mających winnice i zadbane posiadłości.

4) Obok Torunia przebiegał niegdyś szlak bursztynowy. Obecnie wyroby bursztynowe są sprzedawane jako pamiątki i cieszą się dużym powodzeniem, podobnie jak finezyjne wyroby z piernika.

zamek krzyżacki ruiny Toruń ciekawostki atrakcje zabytki
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu z lotu ptaka. Foto: Kasa Fue / cc by-sa 4.0

Z czego słynie Toruń

5) Najsłynniejszy torunianin, to Mikołaj Kopernik. Wiemy to choćby z komiksu, pt. “Tytus, Romek i A’Tomek”. W księdze o Koperniku, harcerze zdobywają sprawność astronoma, biją się z krzyżakami i korzystają z uczty w średniowiecznej gospodzie, której daniem popisowym jest kapuśniak na świńskim ryju. Pomnik Kopernika stoi na toruńskim rynku.

6) Toruń słynie z pierników, które są tu produkowane do dziś. W Muzeum Piernika Toruńskiego możemy poznać historię tej tradycji od czasów średniowiecza. W gablotach znajdują się stare receptury, które można fotografować, aby później wypróbować przepisy w domu. Wsiądziemy tu “Żuka”, auta dostawczego, które rozwoziło toruńskie pierniki do sklepów, a także weźmiemy udział w warsztatach.

rynek Toruń ciekawostki atrakcje zabytki
Na rynku w Toruniu. Niżej prawej wieży pomnik Kopernika

Co ciekawego zobaczyć w Toruniu

7) Nie tylko Piza ma swoją krzywą wieżę. Taka wieża jest też w Toruniu. To średniowieczna baszta miejska z XIII wieku, wchodząca w skład murów obronnych. Jest odchylona od pionu o 1,46 metra.

8) Najstarszym zamkiem krzyżackim na terenie Polski jest zamek w Toruniu. Zbudowano go w XIII wieku i stoi nad Wisłą, przy ul. Przedzamcze 3. To obecnie trwała ruina, a najlepiej zachowaną częścią jest dawne WC czyli gdanisko.

9) Odwiedzający Toruń mogą zajrzeć do Domu Legend. Przedstawienie z udziałem publiczności, spodoba się zwłaszcza dzieciom, choć pomieszczenia piwniczne mogą budzić grozę. Możemy też spodziewać się nagłego ataku szczura. Szczur jest jednak nieprawdziwy, a całe zajście zaplanowane. Krzyki widzów i emocje są jak najbardziej rzeczywiste.

10) Będąc w Toruniu trzeba zobaczyć planetarium i obserwatorium astronomiczne. W obserwatorium znajduje się największy teleskop w Polsce oraz największy radioteleskop w środkowo-wschodniej Europie. Możemy też podziwiać wypożyczony na 100 lat przez Wielką Brytanię astrograf, służący do fotografowania nieba.

11) Obieżyświat Tony Halik (1921-1998) urodził się w Toruniu. Wraz z synem Ozaną i żoną Pierrette podróżował przez Afrykę po Argentynę. Do końca życia ukrywał fakt służby w Wehrmachcie i opowiadał niestworzone historie o swojej przeszłości. W Toruniu znajduje się muzeum jego imienia pełne eksponatów, m.in. biżuterii etnicznej.

Krzywa Wieża Toruń ciekawostki atrakcje zabytki
Krzywa Wieża. Toruń ciekawostki

12) W Toruniu znajduje się muzeum starych zabawek. Zobaczymy tam takie rarytasy, jak pierwsze komiksy o Koziołku Matołku, kultowe zabawki PRL-u oraz ponad stuletnie oryginalne lalki.

13) Przy ul. Bydgoskiej w dzielnicy Rybaki w Toruniu znajduje się nieduży Ogród Zoobotaniczny mający 3,81 ha powierzchni. Jego założycielem w 1791 r. był Johann Gottlieb Schultz. Rosną tu różnorodne rośliny, a ze zwierząt można zobaczyć m.in. niedźwiedzie, muflony, surykatki, rysie i kangury Bennetta.

Toruń ciekawostki

14) W Katedrze św. Janów od 1500 roku wisi najstarszy średniowieczny dzwon w Polsce. Nazywa się Tuba Dei, w tłumaczeniu: “Trąba Boża”.

15) Legenda głosi, że kto stanie prosto przy ścianie Krzywej Wieży w Toruniu, ten ma czyste sumienie. Ta sztuka nikomu się jednak nigdy nie udała.

16) Urząd Miasta Torunia mieści się w dawnym budynku policji i aresztu, zbudowanym w 1902 roku.

17) Na toruńskim rynku na każdego czyhają… Krzyżacy. Są to zazwyczaj sympatyczni studenci, chcący dorobić w czasie wakacji lub długiego weekendu.

18) W Toruniu znajdują się konsulaty Peru, Słowenii, Litwy, Finlandii, Mołdawii i Tunezji.

katedra Toruń ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra w Toruniu, fragment Starego Miasta i rzeka Wisła

19) Toruń w okresie letnim tętni życiem. Liczne rekonstrukcje średniowiecznych zwyczajów i bitew, a także koncerty pod chmurką, przyciągają turystów z Polski i zza granicy.

20) W Toruniu istnieją dwa porty rzeczne: Port Drzewny i Port Zimowy. Jest też osiem przystani żeglarskich.

21) Największym obiektem sportowym w Toruniu jest hala sportowo-widowiskowa przy ulicy Bema, oddana do użytku w 2014 roku. Drugim co do wielkości obiektem jest Motoarena im. Mariana Rosego, najnowocześniejszy stadion żużlowy, mogący pomieścić 15 tys. kibiców. W mieście działa Klub Sportowy Toruń, założony w 1962 roku.

22) Miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu
ma ok. 82 ha powierzchni i znajduje się na toruńskich Bielanach. Zaczęło powstawać w latach 60-ych XX w., a od 2020 r. jest w rejestrze zabytków.

Toruń ciekawostki i zdjęcia (2): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bydgoszcz
> Włocławek
> Kruszwica

hutong Chiny Pekin ciekawostki hutongi historia Poprzedni post Hutongi w Pekinie. Co to takiego?
Dobry Humor dowcipy satyra Następny post Dobry Humor powraca