12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Londynie
Londyn ciekawostki
Co zobaczyć w Londynie? Sadurski.com zaprasza na wycieczkę do Londynu. Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, których nie możesz przegapić będąc w Londynie
Informacje o Londynie
Położony w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii nad rzeką Tamizą Londyn, ma niemal 8 milionów mieszkańców. Jest trzecim co do wielkości (po Moskwie i Stambule) miastem Europy. W aglomeracji londyńskiej mieszka ok. 20 milionów ludzi. Miasto jest tyglem kulturowym i etnicznym. 20 procent mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów. Mieszka tu 12,5 procent populacji Wielkiej Brytanii.
Londyn, to obok Nowego Jorku, największe centrum finansowe świata. 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu Euroobligacjami odbywa się właśnie tutaj. Jest tu największa europejska (trzecia na świecie) giełda, są też siedziby wielu banków.
Londyn ciekawostki
• Londyn jest odwiedzany przez 30 milionów turystów rocznie.
• Pierwsze ślady warowni na tym terenie pochodzą z czasów rzymskich, z początku naszej ery (ok. 70 rok n.e.).
1. Palace of Westminster czyli brytyjski parlament
Palace of Westminster (Houses of Parliament) jest miejscem posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Ten neogotycki budynek znajduje się w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu Tamizy. Pałac ma ponad 1000 pomieszczeń, z których najważniejszymi są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Jest miejscem ważnych ceremonii państwowych.
Westminster Hall, nie istniejąca obecnie część pałacu, powstała już w 1097 roku. Pałac początkowo służył jako siedziba władcy, jednak od XVI wieku nie mieszkał w nim żaden monarcha.
Większość tego co widzimy obecnie, pochodzi z XIX wieku, kiedy to odbudowano pałac po pożarze. Jego najsłynniejsza część, to znana na całym świecie wieża Big Ben.
2. Wieża Big Ben
Big Ben, to wieża w stylu neogotyckim, którą wybudowano po pożarze Pałacu Westminsterskiego. Miał on miejsce 16 października 1834 roku; wtedy zachowała się jedynie 900-letnia Westminster Hall oraz kaplica św. Stefana.
Wieża ma 96,3 metra wysokości i jest zbudowana na trzymetrowej grubości fundamencie o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody, składające się z 334. stopni.
Dzwon znajdujący się na wieży nazwano imieniem Benjamin, od sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, a według niektórych źródeł od Benjamina Caunta, popularnego wówczas boksera wagi ciężkiej. Dzwon waży 13,5 tony, ma wysokość 2,3 metra i średnicę 2,9 metra. Po raz pierwszy zabrzmiał 31 maja 1859 r. Już po dwóch miesiącach dzwon pękł i trzy lata później wymieniono go na lżejszy. Na wieży są też dwa mniejsze dzwony, wybijające co kwadrans muzykę.
Ciekawostki o wieży Big Ben
• Nazwa Big Ben początkowo była nazwą dzwonu znajdującego się w Wieży św. Szczepana (St. Stephen’s Tower). Obecnie tak nazywa się cała Wieża Zegarowa (The Clock Tower), będąca częścią Pałacu Westminsterskiego, wraz z dzwonem i zegarem.
• Muzykę dzwonu z wieży Big Ben można usłyszeć w BBC Radio 4 o godzinie 18:00 oraz o północy, a także w BBC World Service.
Zegar na wieży Big Ben w Londynie
Zegar znajdujący się na wieży Big Ben, został zbudowany przez Edmunda Becketta Denisona i firmę EJ Dent&CO w 1854 roku. Tarcza zegara mająca 7 metrów średnicy, została zaprojektowana przez Augustusa Pugina. Wskazówka godzinowa ma 2,7 metra, a minutowa 4,2 metra długości. Rzymskie cyfry mają po 60 centymetrów wysokości. Na każdej jest napis: Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam, czyli: Panie, zachowaj naszą królową Victorię I.
Mimo, że bardzo dbano, aby zegar nie miał ani sekundy opóźnienia, zdarzały się wpadki. Na przykład po tym, jak w 1949 roku stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty, zegar opóźnił się o 41 minut. W Sylwestra 1962 r., wskutek dużych opadów śniegu, zegar miał opóźnienie wynoszące 10 minut.
3. Opactwo Westminsterskie – Westminster Abbey
Świątynia anglikańska The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) od roku 1066 (wtedy był koronacja Wilhelma Zdobywcy), jest miejscem koronacji królów Anglii. To także od XIII wieku miejsce pochówku królów i wybitnych osób, których jest tu około 3300. Westminster Abbey znajduje się w centrum Londynu, na zachód od Pałacu Westminsterskiego.
Opactwo Westminsterskie powstało prawdopodobnie ok. roku 800. W latach 1045-1050 zostało przebudowane w stylu romańskim i konsekrowane 28 grudnia 1065, na tydzień przed śmiercią wspomnianego wyżej Wilhelma Zdobywcy.
W Opactwie Westminsterskim oprócz władców są tu pochowani m.in.: William Szekspir, Sir Isaac Newton, Karol Darwin, George Gordon Byron, Karol Dickens, Georg Friedrich Händel i Rudyard Kipling.
Ciekawostki o Westminster Abbey
• Częścią opactwa jest Kaplica Królewskich Sił Powietrznych. Są tu witraże poświęcone słynnym polskim Dywizjonom 302 i 303, widać na nich polskie orły i polską flagę.
• W Opactwie Westminsterskim od 1100 r. odbyło się co najmniej 16 ślubów królewskich. Odbywały się tu również koronacje królów.
• Oprócz szczątków ok. 3300 osób, w opactwie na ścianach umieszczono tablice upamiętniające kolejne osoby.
• Od 11 listopada 1920 r. w podłodze w pobliżu wejścia zachodniego, jest Grób Nieznanego Żołnierza (The Unknown Warrior), upamiętniający brytyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, których nie udało się zidentyfikować.
• Wieże zostały zbudowane między 1722 a 1745 rokiem z kamienia portlandzkiego.
• W opactwie znajduje się szereg eksponatów historycznych, m.in. hełm i tarcza króla Henryka V.
4. London Eye
W Londynie, w dzielnicy Lambeth, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford, znajduje się widoczne z wielu punktów Londynu koło. Jest to London Eye (Londyńskie Oko), nazywane też Millennium Wheel, gdyż zbudowano je z okazji nadejścia nowego tysiąclecia.
London Eye zostało zaprojektowane przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie, z których można podziwiać Londyn.
Koło kręci się wolno (około 0,9 kilometra na godzinę), więc wchodzenie do kapsuł i wychodzenie z nich odbywa się bez zatrzymywania London Eye.
Ciekawostka o London Eye
• Otwarcia London Eye dokonał premier Tony Blair. Było to 31 grudnia 1999 roku. Jednak koło tak naprawdę rozpoczęło się kręcić dopiero w marcu 2000 roku.
5. Tower Bridge
Zbudowany w stylu wiktoriańskim Tower Bridge, jest mostem zwodzonym nad rzeką Tamizą. Po wzniesieniu jego przęseł, mogą tu przepływać statki mające do 40,5 metra wysokości powyżej poziomu wody.
W 1872 roku angielski parlament zdecydował o zbudowaniu drugiego po London Bridge mostu. Warunkiem przyszłego mostu było to, aby harmonizował wyglądem ze stojącym niedaleko zamkiem Tower of London. Warunek ten spełnił Horace Jones, architekt Tower Bridge. Most był gotowy w 1894 roku i od początku był uznawany za arcydzieło inżynierii.
Most ma dwie charakterystycznie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami – kładkami dla pieszych. Są one zawieszone 34 metry m nad jezdnią i ponad 44 metry nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Środkową częścią mostu są dwa podnoszone przęsła, mające po ok. 1200 ton.
Ciekawostki o Tower Bridge
• Most otwierany jest tylko 1.000 razy w roku, czyli średnio mniej niż 3 razy dziennie.
• Napędzany parą mechanizm mostu powodujący podnoszenie przęseł, wcześniej ważył ponad 2000 ton. Obecnie używany mechanizm, to urządzenie elektryczne.
• Tower Bridge oraz Big Ben, to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów zabytki Londynu.
> Więcej ciekawostek o Tower Bridge
6. Piccadilly Circus
Piccadilly Circus, to plac i skrzyżowanie głównych ulic (Regent Street i Piccadilly) w teatralnej i rozrywkowej dzielnicy West End. W północnej części placu, na rogu jednego z budynków, znajdują się przyciągające wzrok, ogromne reklamy świetlne.
Piccadilly Circus jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców Londynu, a równocześnie miejscem, do którego zwykle trafiają turyści odwiedzający Londyn.
Na środku placu znajduje się Shaftesbury Monument Memorial Fountain, wzniesiona w latach 1892-1893. Jest to fontanna, mająca na górze figurkę nagiego Anterosa z łukiem, zwanego też Erosem. Autorem figurki jest Alfred Gilbert.
Londyn ciekawostki Picadilly Circus
• Nazwa Piccadilly Circus nie pochodzi od “cyrku” lecz od łacińskiego słowa, określającego “koło”, gdyż plac ma kształt koła.
• Pod placem jest stacja metra Piccadilly Circus.
• Pomnik Anterosa na środku Piccadilly Circus, jest jednym z pierwszych pomników z aluminium.
7. Pomnik królowej Wiktorii
W pobliżu wejścia do Pałacu Buckingham, siedziby królowej i rodziny królewskiej, stoi pomnik królowej Wiktorii (1819-1901). Pomnik został wzniesiony w 1911 roku, 10 lat po śmierci królowej.
Jest wykonany z białego marmuru, a jego projekt wykonał angielski architekt, Sir Aston Webb, ten sam który zaprojektował fasadę Pałacu Buckingham. Szczyt pomnika zwieńczony jest pozłacaną figurą kobiety, symbolizującą zwycięstwo.
Na pomniku umieszczono napis: “Victoria Regina Imperatrix” (Wiktoria, królowa i cesarz).
8. Pałac Buckingham
Pałac Buckingham (Buckingham Palace) jest największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Mieszka tu brytyjska królowa oraz jej rodzina. W pałacu jest 3000 pokoi.
Pałac wybudowano w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. Od roku 1837 jest oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów. Pałac Buckingham jest też miejscem, w którym odbywają się uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania. Brytyjczycy uważają go za symbol Wielkiej Brytanii.
Od 1992 r. cześć Pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. Jest to możliwe w sierpniu i wrześniu, gdy królowa wypoczywa na wakacjach. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.
Londyn ciekawostki Pałacu Buckingham
• Sztandar królewski powiewający na szczycie masztu oznacza, że królowa jest w pałacu.
• Od kwietnia do lipca codziennie o godzinie 11.30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. W pozostałych miesiącach – co drugi dzień.
9. National Gallery
Państwowa galeria The National Gallery znajduje się w północnej części Trafalgar Square. Można tu oglądać zbiory malarstwa z lat 1250–1900. Galeria udostępnia bezpłatnie ok. 2300 dzieł sztuki. Za obejrzenie niektórych wystaw czasowych, pobierane są opłaty.
Zalążkiem National Gallery był zakup w 1824 r. przez Izbę Gmin za 57 tys. funtów kolekcji obrazów bankiera Johna Juliusa Angersteina. Początkowo obrazy udostępniono zwiedzającym w domu Angersteina, w dzielnicy Westminster. Od 1838 roku kolekcję można podziwiać w obecnej siedzibie.
Wśród obrazów dostępnych w National Gallery są m.in. obrazy takich mistrzów, jak: Rafael Santi, Caravaggio, Leonardo da Vinci, Hans Holbein (młodszy), El Greco, Diego Velazquez, Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer van Delft, Vincent van Gogh, Paul Cezanne.
10. Londyński korniszon (cucomber)
30 St Mary Axe, zwany też: Swiss Re lub Gherkin (Korniszon), znajduje się w City of London czyli dzielnicy finansowej Londynu. Ten zaprojektowany przez Normana Fostera, charakterystyczny budynek Londynu, ma 40 pięter i 180 metrów wysokości. Został zbudowany w miejscu biurowca Baltic Exchange, zniszczonego 10 kwietnia 1992 r. w wyniku zamachu bombowego Irlandzkiej Armii Republikańskiej.
Budynek zdobył wiele nagród, m.in. prestiżową Nagrodę Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich.
11. British Museum
Na ulicy Great Russell Street w Londynie znajduje się słynne British Museum, które zgromadziło ponad 7 milionów eksponatów. Odwiedza je 5 milionów osób rocznie.
British Museum powstało z inicjatywy lekarza, przyrodnika i kolekcjonera sir Hansa Sloane’a (1660-1753), który wcześniej zgromadził ponad 71 tysięcy eksponatów. Brytyjski parlament przyjął dar Sloane’a, po czym w 1753 r. otwarto British Museum w pierwszej siedzibie. Obecna siedziba została wybudowana w latach 50. XIX wieku.
Muzeum Brytyjskie jest czynne w godzinach: sobota-środa: 10-17, czwartek i piątek: 10-20.
Londyn ciekawostki o British Museum
• Ponieważ życzeniem darczyńcy, sir Hansa Sloane’a było to, aby zbiory były własnością całego narodu, nie są pobierane opłaty za wstęp.
• Częścią British Museum jest wybudowany w 2000 roku zadaszony dziedziniec. Jest to największy zadaszony plac w Europie.
12. Shard London Bridge
Tego wieżowca nie sposób nie zauważyć będąc w Londynie. Nazywa się Shard London Bridge (inne nazwy: The Shard, London Bridge Tower, Shard of Glass, 32 London Bridge). Został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano (twórcy m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu i New York Times Building w Nowym Jorku).
Prace w tym miejscu zaczęły się w kwietniu 2008 r., od rozbiórki budynków Southwark Towers. Rozpoczęcie robót budowlanych zaczęto w marcu 2009 roku. Z chwilą wybudowania (budynek uroczyście otwarto 5 lipca 2012 r.) stał się najwyższym wieżowcem w Europie. Ma 72 kondygnacje i 309,6 metrów wysokości. Koszt budowy wyniósł ponad 400 milionów funtów.
Na koniec nazwy Dzielnic Londynu: Battersea, Bayswater, Bloombsbury, Camden Town, Chelsea City, Covent Garden, Fulham, East End, Greenwich, Hampstead, Kensington, Knightsbridge, Richmond, Soho, Southwark, Westminster i Wimbledon.
Londyn ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> 10 atrakcji, które musisz zobaczyć w Singapurze
> 10 atrakcji, które musisz zobaczyć w Waszyngtonie
> Las Vegas